GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
İNTERNETTE 3 AYLIK
İZLENME ORANLARIMIZ
YOL HARİTASI
 

FINDIK DAL KANSERİ

 

FINDIK DAL KANSERİ TANIMI

   

Fındıklarda dal kanseri 250 m ve daha yüksek kesimlerde görülmekte, yükseklik arttıkça don zararına bağlı olarak hastalık şiddeti de artmaktadır.

Hastalık fındıkların gövde ve dallarında ve bunlardan çıkan yan dal veya dalcıkların dip çevresinde oluşmaktadır.  Bazı ocaklarda gövdelerin dip kısımlarında sürtünmeden dolayı oluşan yara yerlerinde de görülmektedir.

Fındıkta daha çok açık kanser şeklinde olan yaralar gövde ve dalların kabuklarında iç içe halkalar şeklinde ve merkezi çukurlaşmış şekildedir.

Bu yaralar bazen 20 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.

Yaralar genellikle dalın bir tarafında olmakta, bu dallar bir süre canlılıklarını sürdürebilmektedirler.

Hastalık etmeninin yaşlı kanserlerin kenarlarında, ölü kabukların altında, çatlaklar içinde bazen dağınık bazen de kümeler halinde olan küçük, parlak, kırmızı renkteki periteslerinden boşalan askosporları ile yeni enfeksiyonlar başlar.

Bunun için mutlaka yüksek orantılı nem veya yağmura ihtiyaç vardır.  Bu koşullar ilkbahar ve sonbaharda oluştuğundan hastalığın bulaşması bu aylara rastlar.

Don olayından sonra ilkbaharda ve hasattan sonra sonbaharda bitkide oluşan yaralardan giriş yapan etmen 2 -3 yıl sonra tipik kanser yaralarına neden olur.

Hastalık nedeniyle ocaklardaki ağaç sayısı azalmakta, bazı ocaklar ise tamamen yok olmaktadır.

 

FINDIK DAL KANSERİ MÜCADELESİ

Bahçelerde inokulum kaynağı olan bulaşık dallar budanmalı ve budama artıkları bahçeden uzaklaştırılarak yakılmalıdır.

Yüksek kesimlerde dona karşı nispeten dayanıklı çeşitler yetiştirilmelidir. Hastalığa duyarlı olduğu bilinen çeşitlerin (Foşa ve Mincane gibi) dikiminden kaçınılmalıdır.

Etkili bir kimyasal mücadelesi olmamakla birlikte, erken ilkbaharda ve hasattan sonra sonbaharda budamanın arkasından %1’lik bordo bulamacı ile yapılacak ilaçlamalar, yara yerlerinden etmenin girişini engellemesi yönünden yararlı olabilir.

 

 

Hazelnut DAL CANCER

 

(NECTRA Galligan until Bres.)

Branch of cancer in Hazelnut 250 m and can be seen at higher cutting height depending on disease severity increases frost damage also increases. Diseases and nuts in the trunk and branches are formed around the bottom of the side branches or dalcık them. Some quarries in the bottom part of the body can also be seen in the work place due to friction. Nuts in the form of more open wounds in the bark of the trunk and branches form of cancer intertwined rings and central dimple shapes. These sores can sometimes reach up to 20 cm. Wounds is generally one side of the branch, this branch can preserve their vitality for a while.

The edges of elderly cancer of pathogens, under the dead bark, cracks in that case sometimes messy and sometimes small clusters, bright, new infections with the red perites discharged from askospor starts. Surely there is a need for it to rain or high relative humidity. Transmission of the disease because these conditions occur in spring and autumn come across this month. After frost in the spring and harvested after arriving from wounds that occur in the plant in the fall factor 2 to 3 years after injury typically causes cancer. The number of trees in the furnace decreases due to illness, while some stoves are completely destroyed.

 

FIGHT AGAINST CANCER Hazelnut DAL

Dishes which branches should be pruned inoculum source in garden prunings should be burned and removed from the garden.

Relatively frost-resistant varieties should be grown at higher elevations. Varieties known to be susceptible to the disease (such as FOS and Mincane) plantings should be avoided.

But with no effective chemical control, early spring and after harvest The pesticide will be followed by pruning in the fall of 1% Bordeaux mixture may be beneficial in terms of preventing the entry of the wound where the agent.

 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA


ozleryildirim@gmail.com