Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

AYÇEKİRDEĞİN FAYDALARI

 

İçerdiği besin değerleriyle vücudun gelişimini sağlamakla birlikte kısırlığa karşı da etkisi olduğu tespit edildi.

 

İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca fosfor kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır.

 

İçerdiği çinko ise yaraların iyileşmesi aknenin önlenmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesi tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır.

 

İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır.

 

Ayçiçek yağındaki E vitamini kalp damarlar beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler yaraların iyileşmesine yararlı olur prostat kanserine karşı korur cilt yaşlılığını geciktirir.

 

Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

 

KABAK ÇEKİRDEĞİN YARARLARI

 

İçindeki fosfor; kemik ve dişlerin oluşumu kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesi için gereklidir.

 

İçeriğinde bulunan B15 vitamininin kolesterolü düşürdüğü ve protein yapımına yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Lifli bir besindir. Lifli besinlerin kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı kabızlık ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararlı olduğu saptanmıştır. Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve buna bağlı oluşulabilecek risklerde azalma olduğu görülmüştür. Posa uzun süre doygunluk hissi yaratıp besin alımını azalttığı için kandaki kolesterol yağlarını düşürücü etki yapar kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısaltır ve bağırsak duvarı ile temasını azaltır. Bu sayede de kanserden korunmada faydalı olur.

 

Hergün belirli miktarda tüketilirse prostat kanserinin önlenmesine yardımcıdır.