GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
İNTERNETTE 3 AYLIK
İZLENME ORANLARIMIZ
YOL HARİTASI
 

FINDIK ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRIYOR

 

Giresun Üniversitesi (GRÜ) ve Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği işbirliğinde yapılan araştırmada günde 40 gram tüketilen Giresun kalite fındığın anne sütünü yüzde 20 artırdığı belirlendi

 

Birçok araştırmada kalp ve damar sağlığı, kolesterol, kansızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemik gelişimini desteklemesi, enerji vermesi gibi özelliklere sahip olan fındığın bu kez de anne sütüne faydalı olduğu saptandı.

 

Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği Başkanı Kubilay Yaman, GRÜ ile yaptıkları çalışma sonucunda yaklaşık 3 ay önce, günde 40 gram fındık tüketen annelerin süt miktarının yüzde 10 civarında arttığını tespit ettiklerini anımsattı.

 

Araştırmaya devam ettiklerini ve bu süre içerisinde fındığın anne sütünü artırmaya devam ettiğini gözlemlediklerini belirten Yaman, şöyle konuştu: "Emziren anneleri 3 gruba ayırdık. İlk grup annelerimize her gün 40 gram fındık yedirdik. İkinci gruba ise fındık ezmesi verdik. Son grubu ise kontrol grubu olarak belirledik. Annelerimizi fındık ve fındık ezmesi yemeden ve yedikten sonra izledik. Süt miktarları ile sütlerinin yağ oranlarını öncesi ve sonrası olmak üzere inceledik. Araştırmanın sonraki evrelerinde annelerin süt miktarının artma oranı 20'ye yükseldi. Giresun kalite fındığın ve fındık ezmesinin anne sütünü çok ciddi oranda artırdığını bilimsel olarak kanıtladık."

 

ANNELERE GİRESUN KALİTE FINDIK TAVSİYESİ

Daha sağlıklı çocuklar için anne sütü, daha bol ve besleyici anne sütü için de daha fazla Giresun kalite fındık yenilmesi gerektiğini anlatan Yaman, "Süt problemi yaşayan annelere Giresun kalite fındığı ve ürünlerini yemelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

 

Yaman, Türk fındığının kalite açısından "Giresun" ve "Levant" olmak üzere ikiye ayrıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Giresun kalite fındık özellikleri bakımından dünya pazarında, özellikle de çerez sektöründe çok aranan bir ürün. Parlak kabukludur ve yağ oranı son derece yüksektir. İç meyve kabuk şekline uyum sağlamış, meyve eti beyaz, parlak ve gevrek olup, göbek boşluğu küçüktür. Yağ oranı yüzde 69-72'dir. Giresun kalite fındık, dünyanın en üstün özellikli fındıklarıdır."

 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA


ozleryildirim@gmail.com