Bitki beslemede uzman kuruluş
Bitki beslemede uzman kuruluş
Yetiştiricilik Besin noksanlıkları Ürünler Genel bilgiler Havale bilgileri

MISIR ÖZÜ YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI

 

Mısır özü yağı, kan kolesterol düzeyinin düşürülmesinde etkili bir bileşendir. Mısır özü yağı, doymuş yağların yerine yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asidi sunar. Çoklu doymamış yağ asitleri, kan kolesterol düzeyini düşürür. Tekli doymamış yağ asitleri, kan kolesterol seviyesini ne düşürür ne de yükseltir. Doymuş yağların kan kolesterol seviyesini yaklaşık iki kat fazla yükseltme etkisi olduğu gibi çoklu doymamış yağ asitlerinin de düşürme etkisi vardır. Mısır özü yağı %60 çoklu doymamış yağ, %25-30 tekli doymamış yağ ve %10-15 oranında da doymuş yağ içerir.

 

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) de mısır özü yağının kalp hastalıkları riskini azaltmadaki faydalarını kabul etmiştir.

 

Araştırmalar, kolesterolün bağırsaklardan emilimini engelleyen fitosterollerin, kan kolesterol düzeyini düşürmede önemli bir rol oynadıklarını gösteriyor. ABD Tarım Bakanlığı’na göre her 100 gram mısır özü yağı 968 miligram fitosterol içeriyor. Bu, rafine bitkisel yağlar arasındaki en yüksek fitosterol düzeylerinden biri. Sadece pirinç kepeği yağı 1,190mg/100g ile daha yüksek fitosterol içeriğine sahip. Mısır özü yağı serbest fitosterollerin, fitosterol esterlerinin ve fitostanol esterlerinin doğal karışımını içeren tek ürün.

 

Kan Basıncı

 

Çok sayıdaki çalışma; çoklu doymamış yağ asitlerince zengin diyetin, kan basıncı yüksek bireylerde yüksek kan basıncını önemli düzeyde düşürücü etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmaların çoğunda mısır özü yağı kullanılmıştır. Mısır özü yağının yer aldığı diyetlerin, yüksek kan basıncına (ılımlı hipertansiyon) sahip kadınların %5’inde ve erkeklerin %12’sinde kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Çoklu doymamış yağ asitlerinin, normal kan basıncına sahip bireylerde ise belirgin bir etkisi tespit edilmemiştir.

 

Esansiyel Yağ Asitleri

 

Mısır özü yağı, iki esansiyel yağ asidinden biri olan, büyüme ve sağlıklı bir cilt ve saç kalitesi için gereken linoleik asitçe zengin bir kaynaktır. Linoleik asit “esansiyel” olarak tanımlanır çünkü vücut tarafından sentezlenemez ve mutlaka diyet ile birlikte alınmalıdır.

 

Tokoferoller

 

Mısır özü yağı aynı zamanda tokoferoller için de mükemmel bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Tokoferoller antioksidan olarak görev yapar ve E vitamini için iyi bir kaynak sağlar. Tokoferollerin antioksidan aktivitesi sağlık bakımından çok önemlidir ancak aynı zamanda acılaşmanın gelişmesini geciktirmeye yardımcı olması nedeniyle ürünün kalitesi açısından da önemlidir.

 

Mısır özü yağında bulunan başlıca tokoferoller; alfa-tokoferol, beta-tokoferol, gama-tokoferol ve delta-tokoferoldür. Piyasada bulunan mısır özü yağlarında en çok gama-tokoferol bulunur, bunu alfa- ve delta-tokoferol izler. En yüksek antioksidan aktivite sergileyen tokoferol, delta-tokoferoldür ve alfa-tokoferol de en yüksek E vitamini aktivitesine sahiptir.

 

Mısır özü yağı, birçok gıda ürünündeki doymuş yağın önemli bir miktarının yerini almıştır. Aynı zamanda trans yağın azaltılması için en iyi seçimdir. Çerez gıdalardaki uygulamalarının yanında, mısır özü yağı restoranlarda da trans yağların azaltılması için önemli bir bileşen olabilir. Laboratuvar kızartma testleri, donmuş patateslerin kızartılmasında mısır özü yağının pamuk yağına yakın sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Mısır özü yağı ayrıca trans yağ içermeyen margarinler üretmek için tamamen hidrojene bitkisel yağla interesterifikasyona sokulabilir.