GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
İNTERNETTE 3 AYLIK
İZLENME ORANLARIMIZ
YOL HARİTASI
 

ZEYTİNYAĞI İLE UZAKDOĞU MASAJI

 

Abhyanga, son dönemin en popüler masaj türlerinden biri. Türkiye'de zeytinyağı ile uygulanan bu masaj; kasları gevşetiyor, vücudu rahatlatıp enerji veriyor

 

Uzakdoğu masajı Abhyanga, Türkiye'de de moda oldu. Vücudu güçlendirmek için uygulanan bu masaj; dünyada susam yağı, Türkiye'de ise zeytinyağı ile yapılıyor. Tüm Hollywood yıldızlarının da tercihi olan Abhyanga; bir Ayurveda masajı türü... Vücudun sıcak yağ ile ovulması esasına dayanan bu masaj; sıcak bir duş veya güneşte dinlenmeyle son buluyor. Bir veya birkaç masaj terapisti aynı anda bu masajı yapıyor. Genelde sabahları duş öncesi yaptırılıyor. Baş, kulak, göğüs, karın, omurga ve ayak bölgelerine ağırlık veren masaj; güçlü ve ritmik baskılarla uygulanıyor. Abhyanga'nın; sinir uçlarında dolaşımı artırdığı, kasları gevşettiği, eklem sıvı üretimini artırdığı, cildi yumaşattığı, enerji verdiği, uykuyu düzenlediği ve vücutta detoks yaparak toksinleri yok ettiği biliniyor.

 

HAMİLELİKTE YAPILMAZ

Masaj uygulanırken, susam yağının yanı sıra bitkisel ve aromatik yağlar da kullanılabiliyor. En sık kullanılan malzemeler ise badem ve hardal yağları... Bu masajın; şişmiş, ağrılı vücut noktalarında, cilt enfeksiyonlarında, akut hastalıklarda, akut ateş, ishal, regl döneminde ve hamilelikte yaptırılması önerilmiyor. Beslenme ve Ayurveda Uzmanı Dr. Ender Saraç; Abhyanga masajıyla ilgili şunları söylüyor: "Abhyanga; susam yağı ile yapılan bir masajdır. Susam yağı; ısıtıldığında vücutta en iyi emilen ve toksin varsa geri kusulabilen en iyi yağdır. Yazın aşırı sıcakta; kırmızı, hassas tenli kişilerde serinletici özelliği olan Hindistan cevizi yağı veya saf zeytinyağı ile de yapılabilir. İdeali bu konuda özel eğitimli teknisyenlerden iki kişinin yapmasıdır. Özellikle sınav stresi veya gerginlik için iyi kalitede susam yağını ılıtarak (diğer masajların tersine) yukarıdan aşağıya, merkezden uçlara doğru yapılabilir." Dr. Saraç, masajın yağı çok aşırı bastırmadan, yedire yedire yapılması gerektiğini söylüyor.

 

DÖRT ANA NOKTA

Dr. Saraç, şöyle diyor: "Masajın uygulandığı dört ana nokta vardır. Saat dönüşü yönünde karına, alında iki kaş ortasına yani üçüncü göz noktasına, göğüs kafesi kemiğinin alt ucundaki noktanın tam bittiği yere ve bir de ayak tabanlarına daha vurgulayarak yapmakta fayda var. Çok rahatlatır, enerjileri açar, cildi nemlendirir." Türkiye'de Abhyanga masajının birebir yapıldığı birkaç merkez bulunuyor. Bu masajı, daha meraklı ve araştırmacı kişiler yaptırıyor. Doktorlar da; hastanın kamburluğuna, ağrılarına, sinir sistemine bakarak Abhyanga masajı yaptırmasını tavsiye edebiliyor. Bu masajda kullanılan saf susam yağı da, ülkemizde en çok kullanılan kozmetik ürünlerden biri.

 

SERT BİR MASAJ DEĞİL

Abhyanga masajı, sinir uçlarındaki stresi rahatlatır. Sert bir masaj değildir; kaslar ezilmez. Masajın asıl amacı; vücuttaki enerji dengelerini sağlamak ve rahatlatmaktır. Bebeklere bile uygulanabilir.

 

DR. ENDER SARAÇ'TAN SELÜLİT MASAJI

Dr. Ender Saraç, en az üç hafta düzenli uygulanırsa bir-iki ay içinde çok iyi sonuçlar veren selülit masajını anlattı:

Yarım tatlı kaşığı susam yağı, yarım kahve kaşığı portakal yağı, dört-beş damla biberiye yağı ile 10 damla kekik yağını hazırlayın.

Tüm bu yağları temiz bir kapta karıştırın. Sonra bu karışımı hafifçe ısıtın. Vücut ısısına yakın olması yeterlidir.

Daha sonra selülit olan bölgeye iki elinizle yedirerek sürün. İyice yedirdikten sonra, ham ipek veya kabak lifinden bir keseyle sertçe bastırarak 10-15 dakika masaj yapın.

 

20 DAKİKA EGZERSİZ YAPIN

Daha sonra yağlı/selülitli bölgeyi streç filmle sarın ve ter atmak için egzersiz yapın.

En az 20 dakika aktif ve terletici hareket yaptıktan sonra banyoda iyice ovalayarak yıkanın.

Bu işlemi sabah ve akşam uygulayın. Eğer fazla vaktiniz yoksa, günde bir kez de yapabilirsiniz.

Selülit tedavisinde; aşırı hareketsiz kalmamak ve düzenli sporu, yogayı veya egzersizi günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek yararlı olacaktır.

Hiçbir selülit yöntemi tek başına bir mucize değildir; mutlaka spor, egzersiz ve bilinçli beslenme ile desteklenmelidir.

Selüliti asla çok basit ve önemsiz bir estetik problem olarak görmeyin çünkü selülit daha ciddi sıkıntıların habercisi de olabilir.

 

"HER GÜN YAPILMALI"

Dermatoloji Uzmanı Dr. Erçin Özüntürk; Abhyanga masajının, ayurveda tekniği içinde yer aldığını söylüyor: "Hindistan kökenli bu masaj; genel olarak daha iyi hissetmek için uygulanır. Her gün yapılması tavsiye edilen bir masajdır. Hem sinirleri, hem sindirim sistemini, hem de eklemleri çalıştırır. Ruh sağlığına da iyi gelir." Türkiye'de oteller ve SPA merkezlerinde sıkça uygulanan bu masajda kullanılan yağlar farklılık gösterebiliyor. Masaj; genellikle ayak tabanı, avuç içleri, ayak bileği, el bileği, dirsek, diz, sırt gibi yerlere baskı yapılarak uygulanıyor.

 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA


ozleryildirim@gmail.com