GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Antep Fıstığı Yetiştiriciliği


 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

Pistachio cultivation care nutrient deficiency diseases and plant pests feed

 

Antep fıstığı ağaçları Nisan ayının ilk yarısında çiçek açmaktadır. Bu dönemde olabilecek düşük sıcaklıklar, ağaçların ileriki aşamada küçük meyve dökümüne neden olmaktadır.

 

 

Antep fıstıkları, bitkinin gelişmesi, meyve içinin tam olarak dolması ve olgunlaşma için, uzun bir vejetasyon süresi ile birlikte yüksek sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır. Sıcaklık toplamının yetersiz olduğu yıllarda ve bölgelerde, meyveler içlerini tam dolduramamakta, çıtlama oranı ve çıtlama aralığı az olmakta, dış kabuk sert kabuktan zor ayrılmaktadır.

 

Antepfıstığı yazları uzun, sıcak, kurak ve kışları nispeten soğuk olan bölgelerde ekonomik olarak yetişebilmektedir. Yaz aylarında meyvenin gelişmesi ve olgunlaşması için oldukça fazla ve uzun süre yüksek sıcaklık, kış aylarında ise belli süre düşük sıcaklığa ihtiyaç gösterir. Kış soğuklarının -15 derece ve daha fazla düşme ihtimalinin olduğu alanlarda meyve gözleri zarar görür.

 

Çiçeklenme döneminde uzun süre devam eden serin ve yağışlı hava erkek ağaçların çiçek tozlarının yayılmasını olumsuz etkilemektedir. Antep fıstığı nispeten derin, süzek, tınlı ve kısmen kireçli toprakları sevmektedir. Karakter olarak kurak şartlarda yetişebilen bir meyve türüdür.

 

Antep fıstığı yetiştiriciliği için, Araziye kaç metre dikim aralığı verilecekse enine ve boyuna olarak çizilir. Çizgilerin birbirlerini kestikleri yerler çukurların açılacakları noktalardır. Antep fıstığı çöğür anacı ile kurulan tesislerde sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri kıraç yerlerde 10-12 metre taban  arazilerde ise 8-10 metre olmalıdır.

 

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde, açılacak çukurların geniş ve derin olması, kök aksamlarının gelişebilmesi için önemlidir. En uygun fidan çukuru boyutları 50 x 50 x 50 cm. ebadında olmalıdır. Traktörün kuyruk miline bağlanan burgu ile açılan çukurların dip kısımları ve kenarları çok sertleştiğinden, fidan kökleri gelişebilmesi için bu kısımların mutlaka yumuşatılması gerekir.

 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

 Pistachio cultivation of plants in nutrient deficiency, symptoms, removal, fertilization

 

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Antep fıstığında çinko noksanlığı

Pistachio of zinc deficiency

 

Antep fıstığında çinko noksanlığının tipik belirtisi, daralmış, küçülmüş yapraklar ve rozet oluşumudur. Bu ölçümün nedeni ise boğum araları uzunlukları oldukça kısalmış olmasıdır.

 

Yaprak kenarları bazen dalgalı bir hal alırlar. Yaprak yüzeyin de damar kenarları yeşil kalmak üzere, damar aralarında sari mozaik şeklinde lekeler oluşur. Noksanlık çok şiddetli değilse sadece yaprakları etkiler, sürgün gelişimi normal devam eder.

 

Ancak noksanlık şiddetli ise sürgün gelişimi tamamen durur. Sürgünlerde meyve tomurcuğu sayısı azalır veya tamamen yok olur.  Antep fıstığında, potasyum noksanlığı belirtileri genelde önce yaşlı yapraklarda görülür. Çünkü noksanlık durumunda yeni oluşan genç yapraklar yaşlı yapraklardan potasyum desteği yapılmaktadır.

Noksanlık belirtileri birçok bitkide önce yaprak kenarlarında ve uçlarında görülmeye başlar. Yaprak kenarları önce sararır, daha sonra bu kısımlarda renk koyu kahverengine döner.

 

Antep fıstığında potasyum noksanlığı

Pistachio potassium deficiency

 

Antep fıstığında potasyum noksanlığının çok şiddetli olması halinde bu kısımlar siyaha döner, ölür; kuruyarak dökülür.

 

Yaşlı yaprakların ucunda kirli kahverengi nekrotik lekeler şeklinde görülmektedir.

 

Özellikle meyve ağaçlarında tipik olarak görülen noksanlık belirtilerinde, yaprak kenarlarının anlatılan şekilde renk değişikliği gösterip ölmesine karşın, yaprağın geri kalan kısmı uzunca bir sure normal yeşil rengini ve görüntüsünü koruyabilmektedir.

 

Antep fıstığında azot noksanlığı

Pistachio nitrogen deficiency in


Antep fıstığında azot noksanlığının ilk başlangıcında yapraklar açık kırmızı renk alırken ileri safhada tamamen sarar rak erken dökülmektedir.

Noksanlık belirtileri öncelikle yaşlı yapraklarda başlamakta, sürgünler kısalmakta ve yapraklar küçülmektedir.


 
 

Antep fıstığında bor noksanlığı

Pistachio boron deficiency

 

Antep fıstığında bor noksanlığı öncelikle bitkilerin büyüme noktalarına zarar verdiği için bitkilerde büyüme çok yavaşlar. Yapraklar ve dallar kolay kırılan, gevrek bir yapı alırlar.

 

Noksanlığın çok şiddetli olması halinde büyüme noktaları ölür ve büyüme tamamen durur.

 

Çiçek meyve oluşumu engellenir, Yapraklar kıvrılır, kalınlaşır ve koyu mavi-yeşil bir renk alırlar. 

 

Antep fıstığında fosfor noksanlığı

Pistachio phosphorus deficiency in

 

Antep fıstığında fosfor noksanlığı ağacın büyümesini yavaşlatır. Yaprak sistemi koyu yeşil görünümlü, yaprak sapları ve genç sürgünler mor renklidir. Yaşlı yapraklarda bronzlaşır ve erken dökülür. ;

 

Lekeler şeklinde yaşlı yaprağın uç ve orta kısımlarında açık kahverengileşme şeklinde daha ileriki safhalarda tamamen yaprağı kurutabilmektedir.

 

Toprakta fosforun çok büyük bir kısmi bitkilerin yararlanamayacağı formda bulunur. Gerek inorganik gerekse organik fosfor bileşiklerinde bulunan fosfordan bitkilerin faydalanabilmesi için bunların parçalanarak fosforun, fosfat anyonlan haline dönüşmesi gerekmektedir. Serbest halde bulunan fosfat anyonlarından bitkiler kolay yararlanmakla beraber, birçok toprak da fosfat anyonlarının serbest halde kalabilmesi güçtür.

 

Gübrelerle verilen fosforun dahi büyük bölümü hızla bitkilerin faydalanamayacağı formlara dönüşebilmektedir. Özellikle kireçli ve pH'i yüksek topraklarla, fazla derecede asit topraklarda bitkilerin fosfordan faydalanması zordur.

 

 

 

Antepfıstığı meyvesinin oluşumu için, bitkinin yeterince beslenmesi gerekmektedir.

 

Bilindiği gibi antepfıstığında düzensiz meyve verme (periyodisite) ve buna bağlı olarak ürün azlığı, yetiştiricilikte karşılaşılan önemli sorunların başında gelmektedir.

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 

Bitkinin yeterli ve dengeli beslenememesi sonucunda, bitki gelişiminin tam olmaması, verim düşüklüğü ve kalite bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

 

Antepfıstığında görülen periyodisitenin (düzensiz verim), bitkinin beslenmesi ile ilgili olduğunu belirten birçok araştırma mevcuttur.

 

Besin elementlerince fakir, kıraç ve susuz arazilerde yetişen antepfıstığının mutlaka gübrelenmesi gerekir.

 

Zamanında ve tekniğine uygun olarak yapılacak gübreleme, antepfıstığının gelişiminde büyük oranda katkı sağlamakta, verimi arttırıp periyodisite yi azaltmaktadır.

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle bizim tavsiyemiz holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza,

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

 

BOOLTEX Sezon başında kireçli topraklarda muhakkak kullanılmalı. Kılcal köklerin etrafını sarmış kireç kaymak tabakasını yok eder. Toprakta bağlanmış demir, fosfor ve fosfatlar açığa çıkar, bitki bunları kullanır. defalarca demir ve fosforlu gübreler kullanmanıza gerek kalmaz. DÖNÜME 1 KG damla sulama
       
GOLDENMIX

Yapraklar oluştuktan sonra 15 gün aralıklarla 3 uygulama yapılır.

 

Gereksinim duyulan bütün dönemlerde 300 gr / 100 lt su ile olmak üzere 2 uygulama.

150-200 cc


       
GOLDEN ÇİNKO

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.

125-150 cc
       
GOLDEN DROP

AZOT, FOSFOR, DENGELİ, POTAS    

Her dönem düzenli kullanılmalı. Bitkinin NPK sı karşılanmalı

2-3 kg
       
COMPLEX

Organik esaslı damla sulama ve salma sulama gübresi.

On beş gün aralıklarla. Bir boş, bir dolu sulama veya bölünmüş miktarlarda dolu sulama.

   

Dönüme

5-7 kg

 

Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler. Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

 

Gübrelemede esas, toprak ve yaprak analizlerinin yapılmasıdır. Buna göre de eksikler giderilmelidir.

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde görülen periyodizitenin (düzensiz verim) bitki beslenmesi ile ilgili olduğunu belirten birçok araştırma mevcuttur. Besin elementlerince fakir, kıraç ve susuz arazilerde yetişen Antep fıstığının gübrelenmesi zorunluluk arz etmektedir.

 

Antep Fıstığı Yetiştiriciliğinde ocak ayında, mümkün olduğu kadar derine verilmek üzere (25 cm) ya ağacın taç iz düşümüne açılacak banda, ya da özellikle plantasyonlarda, ağacın taç iz düşümü kenarına açılacak çizgilere, fosforlu gübre uygulaması yapılmalıdır. Ağacın yaşı ve toprağın yapısı göz önüne alınarak ağaç başına 1-3 kg triple süper fosfat gübresi verilebilir.

 

AntepFistiginın Faydaları
AntepFistiklı Kurabiye
AntepFistiklı Baklava

Antep fıstığının yetiştiği yöre toprakları çoğunlukla kireçli yapıya sahiptirler. Bu nedenle azotlu asit karakterli gübreler kullanılmalıdır. Şubat ayında ağacın yaşı ve toprağın özelliği göz önüne alınarak, 2-5 kg arasında olmak üzere, amonyum sülfat gübresi taç izdüşümüne verilip, tırmık veya çapa ile toprağa iyice karıştırılmalıdır.

 

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde yapılacak toprak ve yaprak analizlerine göre eksikliğin görüldüğü bahçelerde, fosfor uygulamasıyla ağaç başına 0,5-1 ,5 kg potasyum sülfat verilmelidir. Zamanında ve tekniğine uygun olarak yapılacak gübreleme, Antep fıstığının gelişimine büyük oranda katkı sağlamakta, verimi arttırıp, periyodisiteyi azaltmaktadır.

 

ÇÖĞÜRLERİN DİKİMİ

Çöğürlerin yaralı kısımları kesilir, hafif bir kök tuvaleti yapılır. Çukur başına 3 kg yanmış çiftlik gübresi, 200 gr P205 üst toprakla karıştırılarak çukurun taban kısmına konulur. Çiftlik gübresinin kesinlikle yanmış olması gerekir. Dikimde, çöğürün toprak üstünde kalan kısmı, söküm seviyesi ne ise o şekilde olmalıdır. Hemen dikimden sonra can suyu verilir.

 

Çöğürleri dikerken kazık kök kesilmemelidir. Çöğür dikimi kışı sert geçmeyen bölgelerde sonbaharda, kışı çok karlı ve donlu geçen bölgelerde ise ilkbaharda yapılmalıdır.

 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ, YENİ TESİSLERİNDE BİRİNCİ YIL BAKIMLARI

Antep fıstığı genellikle kıraç alanlarda yetiştirilmektedir. Bu nedenle topraktaki besinlerin alınması ve muhafazası ancak iyi bir toprak işlemekle mümkündür. Çöğürlerin dikimini mütakip yağmurların kesilmesinden sonra,

Toprak
Toprak çeşitleri
Toprak işleme Teknikleri
 ilkbaharda ve sonbaharda kontur sürümleri yapılarak, çöğürlerin etrafı çapalanır. Nisan, Mayıs aylarında sıcaklık fazla artmadan çöğürlerin evcikleri yapılmalıdır.

 

Kurak ve sulama imkanı olmayan yerlerde dikilen çöğürlerin tutmasını sağlamak, bunların etrafında rutubetli serin bir ortam yaratmak ve ayrıca  ilkbahardaki taze sürgünleri güneş yanmalarından korumak için evcik yapılması zarureti vardır.

 

Evcikler taş veya tahta parçası ile yapılır. Taşların üzeri toprakla kapatılmaz ise güneşin sıcaklığı ile ısınan taşlar çöğürün gelişmesi üzerine olumsuz etki yapar.

 

Evcikler iki Şekilde Yapılabilirler

Birincisi;

üç yönü ve üzeri kapalı, sadece kuzey yönü açık olarak yapılır. Bunlarda kışın kuzey tarafı kapatılır, güney tarafı açılır ve kış soğuklarından zararlanmaları önlenir.

 

İkincisi;

dört yönü kapalı sadece üzeri açık ters çevrilmiş huni şeklinde olan evciklerdir. Bu evcik şekli genellikle Şanlıurfa bölgesinde yaygın olarak yapılmaktadır.

 

Yaz ayları çok sıcak geçen bölgelerde evciksiz çöğür düşünülemez. Aksi halde, Temmuz ve ağustos ayı sıcaklıkları çöğürleri kurutmaktadır. Sonbaharda yaprak dökümünden önce kuruyan dallar ayıklanır, gövde ve dip kısımlarından çıkan istenmeyen taze sürgünler tırnak bırakılmadan kesilir.

 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE İKİNCİ YIL BAKIMLARI :

Birinci yılda yapılan bakım işleri tekrar yapılır. Tutmayan çöğürlerin yerlerine ilkbaharda yenileri dikilir. Tutan çöğürlerin evcikleri ikinci yılın sonbaharında kaldırılır. Yeniden dikilen çöğürlerin ise tekrar evcikleri yapılır.

 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÜÇÜNCÜ YIL BAKIMLARI :

 

Birinci ve ikinci yılda uygulanan bakım işleri aynen tekrarlanır. Çöğürler baş parmak kalınlığını aldığı zaman aşı yapılmalıdır. Bu süre yıllık çöğürlerin dikiminden 3-4 yıl sonra olmaktadır.

 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BUDAMA

Antep fıstığı reçineli olduğundan, prensip olarak, budamada kalın dal kesilmemelidir. Reçine akan yerlerde

Budama Teknikleri
Meyve Budama
 
 kurumalar olabilmektedir.

 

Ağaç fidan devresinde iken, üç veya dört bazen iki ana dal bırakılarak şekil budaması yapılır. Antep fıstığı ağaçlarında budama; fidan döneminde şekil budamasından sonra, genç ağaçlarda kuru dalların ayıklanması, sık birbiri aleyhine gelişen dalları seyreltilmesi, çok yaşlı ağaçlarda yeni sürgün teşekkülünü teşvik etmek için fazla derin olmayacak şekilde kesimler yapılması şekilde olmalıdır.

 

Kuru dal ayıklanmasına hasattan hemen sonra, kuru yaş kısımları belli iken girilebilir. Antep fıstığında kuru dal ayıklanması çok önemlidir. Mutlaka yapılmalı ve ağaçta hiç kuru dal bırakılmamalıdır. Aksi halde kuru dallar haşere yatağı olmaktadırlar.

 

Budamada dikkat edilecek en önemli nokta, budamanın tırnak bırakılmadan yapılmasıdır.

 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA

Yağışla birlikte verim çağındaki Antep fıstığının yıllık su ihtiyacı 620-760 mm. arasındadır.

Sulama teknikleri
Damla Sulama
Yüzey Sulama

 

Haziran-Ağustos ayları sonunda, o yılki yağışa ek olarak 20 gün ara ile sulama yapılması, Antep fıstığında gelişmeyi arttırıp periyodizitenin kısmen önlenmesine etkili olmaktadır.

 

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DÖLLENME VE YAPAY TOZLAMA

Döllenme Antep fıstığı yetiştiriciliğin de en önemli olaydır. Çünkü bu olay, doğrudan içli meyve oluşumu ile ilgilidir. Döllenme yetersizliğinin bir çok nedeni bulunmakla birlikte, en önemli neden, çiçek tozu yetersizliğidir. Neticede Antep fıstığı bahçelerimizde çiçek ve küçük meyve dökümleri sık sık görülmekte ve üreticilerimiz hüsrana uğramaktadır.

 

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde Dökülecek çiçek salkımlarının önce uçları kıvrılmakta, daha sonrada dökülmektedir. Normal bir Antep fıstığı çiçek salkımında ortalama olarak 120 adet çiçek bulunur. Bunun 20 tanesi meyve bağlarsa, bu orta derecede bir verime karşı gelmektedir. Şayet salkımlarda 40 tane meyve oluşmuşsa, bu da oldukça yüksek mahsul demektir. Halbuki salkım seyrelmesi gösteren meyve dallarında ( cumba ) 1- 6 meyve kalmaktadır.

 

Tüm bunların en önemli nedeni, üreticilerimizin bahçelerine erkek ağaç dikmemeleridir. Antep fıstığı yetiştiriciliği genel olarak 10 dişi ağaca 1 erkek ağaç hesaplanmalıdır. Erkek ağaçlar ürün vermediğinden, üreticilerimiz bahçelerinde bunlara yer vermemekte veya çok az yer vermektedirler.

 

Üreticiler bahçelerindeki erkek ağaçlara kayıp değil kazanç gözüyle baktıkları taktirde yukarıda anlatılan çiçek ve meyve dökümleri olmayacaktır. Aksi taktirde bu dökümler, her ürün yılında kaçınılmazdır. Antep fıstığı bahçelerinde bulundurulan erkek ağaç sayısı genellikle % 1-2'dir. Bu oran mutlaka % 8-10'lara çıkarılmalıdır.

 

Olay tamamen tozlanma ve döllenme ile ilgili olduğuna göre, bahçesinde yeterli sayıda erkek ağacı bulunmayan üreticilerimiz, bu eksikliği mutlaka telafi etmelidir. Eksiklik, Antep fıstığı bahçelerine yapay tozlanma yapılarak giderilebilir. Bunun için önce çiçek tozlarının toplanması gerekir. Çiçek tozları toplamayan üreticiler için Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsünde çiçek tozu satışı yapılmaktadır. Her ağaç için 1 çay kaşığı (1 g) çiçek tozu yeterli olmaktadır. Çiçek tozları her ağaç için 1 su bardağı dolusu una iyice karıştırılarak verilmelidir.

 

Burada önemli olan dişi çiçeklerin kabul edici olgunlukta olmalarıdır. Hazırlanan çiçek tozu ve buğday unu karışımı dişi ağaçlara ya tülbent torbalarla, ya da motorlu sırt atomizörü ile uygulanabilir. En iyisi küçük bahçelere yapılacak yapay tozlama için tülbent torba, büyük bahçeler için ise motorlu toz atıcı kullanmaktır.

PISTACHIO BREEDING

 

One of the important factors that determine the habitat Pistachio is the temperature. High temperature for a long time and a lot of the development and maturation of the fruit in the summer, while in winter they require a certain amount of time at a low temperature. However, winter temperatures drop to -15 ° C and more in areas where the possibility of damages the fruit may be in your eyes.

 

Waking up their end in early-April March Pistachio, usually flowers open in the first half of April. Low temperatures during this period can be great harm to flowers and young leaves. While new garden plants, garden should be established, especially in places where the cold air flow.

 

Flowering period in longstanding cool and rainy weather, the male tree adversely affect the spread of pollen.

 

Soil request

Pistachio due to strong root structure can survive in areas where no other plant can not catch up, or even products can be given. Pistachio this feature leads to some misconceptions. Among the people "pistachios, is planted in the soil necessarily bad character" as there is a wrong understanding. However, as with all fruit species in relatively deep pistachio, filtering, partly calcareous soils are loamy and love. Rapid growth of the planted seedlings, to sleep early fruit, in order to give ample and regular products have the desired qualities of the soil conditions and maintenance work must be done well.

 

PISTACHIO GARDEN PLANT

If given the range of several meters width and plotted as planting land size. Places where the lines intersect are the points they opened the pit. Pistachio crashes in order established by the rootstock plant and row spacing should be between 8-10 m. Planting areas may be watered 6-8 m intervals.

 

After you land at plant locations marked, 40-50 cm wide and 60-80 cm deep hole opens. The bottom portion of the excavated pits and auger connected to the tractor's PTO and is very stiff edges, for the development of seedling roots of these parts must necessarily be softened.

 

Seedlings of the injured part is cut off, a light root pruning is done. 1-2 shovel manure burnt to the bottom of the pit and 100-150 grams of 15-15-15 (three fifteen) top soil mixed with manure excreted. Certainly must be burnt manure. Do not mind the seedlings planted deep. Should be given a life water immediately after planting, and they should be watered at least twice during the summer. In addition, the retention rate can be increased by making Dolls house on the planted seedlings.

 

When planting pistachio, can be done in autumn or spring. However, where winters are very harsh autumn when planting should be preferred. Because the plants in the fall plantings are increasing the chance of holding the land.

 

Grafted seedlings therefore be made planting, planting vaccine must remain in place over the soil surface. Vaccine remaining seedlings are dry place under the ground. The bottom of the plant for proper formation of the trunk and crown should be planted with planting the heren. Planting is done 8 or 11 female 1 male tree tree adjustment must be made in the future.

 

Following the cessation of the rains after planting the seedlings in the spring and in the fall by making the contour version, anchored around the sown. The summer months are very hot in the region Dolls house should be done. Otherwise, the seedlings are dry in July and August temperatures. Extracted from dry branches in autumn before leaf fall, the fresh shoots of unwanted body and bottom sections are cut from the release quotes.

 

The first year of maintenance work carried out, the second year is again. New ones are planted in the spring to keep the seedlings in place. Dolls house holding seedlings are removed in the autumn of the second year. Dolls house with newly planted seedlings is done again.

 

First and second year of the maintenance operation is repeated exactly three years. Collapsed when they receive the finger thick head should be vaccinated. This period is 3-4 years after planting the seedlings.

 

SOIL PROCESSING

In the area of cultivation of pistachios, such as whether irrigation facilities, as well as due to lack of rainfall and drought should tillage is gaining importance. This make the case or falling water irrigation or rainfall is needed to maintain the soil. For this purpose, tillage should be done.

 

Pistachio cultivation is done in the following way:

Entering the winter months to 3 or 5 shock made ​​as deep plow contour (cross) version, because it allows the stroke to the lower layers of the soil by rain water, it is important to do a version. This version is made ​​perpendicular to the contour of the slope of the final version, as increases water retention in the soil, thereby reducing the loss of surface runoff and soil erosion.

 

5 shock spring plow, cultivator or superficial contour version made ​​with crowbar provides the weed control. Spring release is generally carried out 2 times. The first is done in April. This edition is focused on providing plenty of clearance of the weeds after the winter rains. The second version made ​​with the cultivator or crowbar again in the spring, immediately after cessation of the rains (May) and the soil is made when the ceiling. This should be taken in conjunction with worshipers flock to the garden.

 

With the decline of clayey soil with a garden in soil moisture, cracks can occur in particular comes down towards the earth's surface, starting in July. To avoid the loss of soil moisture from this chasm, with worshipers drawn cultivator or crowbar in July, with a lot of ground to be made final processing is completed.

Version can not be places (circumference of tree trunk) or Memory must be anchored in the spring.

 

 

PISTACHIO the ANNUAL MAINTENANCE WORKS

 

Fertilization of PISTACHIO BREEDING

 

 

For the formation of fruit Pistachio, the plant should be fed enough. As could give irregular pistachio fruit (periodicity) and consequent scarcity of products, is one of the major problems encountered in aquaculture. Plant as a result of a lack of sufficient and balanced diet, complete lack of plant growth, are faced with problems such as low productivity and quality impairment.

 

When seen Antepfıstığında periodicity (irregular yield), indicating that there are many researches about the plant nutrition. Poor in nutrients, that pistachios grown in arid and waterless land must necessarily be fertilized.

 

Be made in accordance with the time and technical fertilization, contributing greatly to the development of pistachio nut, efficiency decreases by increasing the periodicity years.

 

Typical signs of zinc deficiency in pistachio, narrowed, smaller leaves and rosette formation. The reason for this measurement is the length between nodes are shrinking. Leaf edges are sometimes a volatile state. To stay green at the edges of the leaf surface veins, arteries develop plaques in the form of yellow mosaic between them. Very severe deficiency affects not only leaves, shoot growth continues normally. However, the situation is severe deficiency of shoot growth fully. The number of fruit buds in exile reduced or disappear completely.

 

Pistachio, symptoms of potassium deficiency is usually seen in older leaves first. Because the newly formed young leaves are done in case of lack of support from older leaves potassium.

Deficiency symptoms begin to appear before the edges of the leaves in many plants and terminals. Before the leaves turn yellow edges, and then turns into a dark brown color in these parts.

These parts will turn black in the case of a severe potassium deficiency pistachios, dies; poured dry up. Deficiency symptoms typically seen especially in fruit trees, as described opposite sides of the sheet die to show color change, the rest of the sheets for a long time can maintain its normal green color and image.

 

Pistachio, phosphorus deficiency slows the growth of the tree. System-looking dark green leaves, petioles and young shoots are purple. Tan in older leaves and poured early.

 

Pistachio, boron deficiency is primarily for very slow growth in plants from harming plant growth. Leaves and branches are easily broken, they get brittle structure. Deficiency dies if it is very severe growth points and growth stops completely. Flower and fruit formation is inhibited, leaves are curled, thickened, and take a dark blue-green color.

 

 

IRRIGATION

Annual water needs of that age in the efficiency with pistachio 750-800 mm rainfall. between. The beginning until the end of August, June, in addition to that year's rainfall irrigation 20 days and watering the soil up to 110-150 cm depth at each irrigation, the periodicity increasing the development of the pistachio is effective to partially prevented.

 

Most of the manufacturers, they think that if the tree is made of dry irrigation. Pistachio Research Institute in the trial garden despite the 25 years since irrigation, irrigation did not cause desiccation-induced tree. But in the case of contact with the body of the irrigation water, in the trees because of the dry root rot damage can occur. Water will not touch the body of the tree, in case of any Damage is not visible outside the crown projection.

 

Pollination biology

Pistachio male and female flowers are on separate trees. As part of the renewed if pistachio fruit seeds, pollination and fertilization are required to obtain fruit. Non-fertilized flowers or hollow cast them (FIS) fruits occur, so efficiency is directly affected. Although there are many causes of fertilization failure, the most important reason is the lack pollen. As a result, our garden flowers and small fruit abscission pistachios are often seen and suffered our manufacturer. Has an average of 120 flowers in a normal pistachio inflorescences.

 

If you do so, connect 20 of them fruit, this corresponds to a moderate yield. If it has been in 40 fruit bunches, which is quite high crop. However, showing thinning of fruit bunches bunches of 1-6 fruits remain. The most important reason of all this, the manufacturer that they male tree planting our garden. In general the pistachio garden, 8-11 female 1 male tree trees must be calculated. Male trees that yield, producers are not included in our garden, or they give them very little space. Our manufacturer is not lost earnings if they look upon the men of flowers and fruit trees in the garden will be described in the above breakdowns. Otherwise these castings, it is inevitable in each product.

 

By studies Pistachio Research Institute, has been determined appropriate for our male types standard varieties. Result of this study;

• Uighur men for long and Aleppo types,

• Siirt and men on horseback for red varieties,

• Kaska man also was deemed appropriate for the sort of Ohau as pollinators.

 

If the garden is not enough boys or men start making vaccination powder, dusting should be done to obtain sensitive artificial fruit.

 

Artificial pollination, the male inflorescences collected at the beginning of flowering females can be applied as a hanging tree. Or collected from male inflorescences are ridiculous their pollen placed on a fine mesh wire stretched in the air is provided. For easy collection of the pollen of the bunch, is laid beneath the glossy screen wire and received pollen spilled on it. 100 g of the powder is stirred into 1-2 ounces of flowers. Pollen prepared in a wood-flour mixture is given to medium-sized cotton cheesecloth bag or put the mixture back into the atomizer atomizer applied to large areas with or connected to the tractor. For artificial pollination, the female flowers are receptive to pollen at maturity (receptive) must be.

 

VACCINE PREPARATION AND VACCINATION OF PISTACHIO ROOTSTOCKS

Pistachio, our country is being replicated in three ways. First, naturally growing and pistachios may be rootstock into cultivated, I this is to vaccinate over the melengiç and Atlantic gum type, the second vaccination planting the garden production of seedlings obtained by sowing the seeds of these species is a garden plant the grafted tube seedlings and the third directly by suturing the garden.

Some types of rootstocks Pistachio (I have this, atlantic gum, mutica gum, rootstock derived from the seeds of the cultivars are) as a single body in nature, some types (melengiç, Palestine gum) multihull (as centers) as found. Multihull and monohull of vaccine preparation is different rootstocks.

 

Vaccine Preparation of mine in case of rootstocks

• Usually found in a quarry twenty gövdecik. The land around stove cleaned before the pruning season and the anchor is removed emergence of gövdecik place.

• This is the gövdecik, smooth and 2-4 cm in diameter may be the ones leaving them 3-5, they are removed from the main body where they combine with the others saw.

• Vaccines are made from very high melengiç tree. Overall vaccine lot is 30-40 cm above the ground. Pruning period, the vaccine will be determined and a neat place, the side branches up here, where it is cut with scissors or saw gövdecikl intersection.

• The vaccine cut all the branches on the earth to do the pruning season is incorrect. The lack of water movement in Gövdecik rootstock and should remain so for several branches in each gövdecik provide better crust. Only one of these small branches after vaccination (pale branch) dropped off, others will be disconnected.

 

Vaccine Preparation of Single Body Rootstock

• crown width and thickness of the tree trunk considering pruning should be completed within 1-3 years.

• Body budanmayıp from the main branches, branches in the second or third degree depending on the size of the tree should be pruned.

• must be released at the end of a pale branch cut each branch. Otherwise, it can dry branches.

• According to the tree branch by decreasing grain size 1 or 3 light, in addition to the branch at the end of branches pale, pale branches of the tree should be left as is.

• In spring pruning of the branches of the tree, remove excess fresh shoots. For these shoots, 2-4 of them depending on the thickness of the branch, branch left to wrap round, others cleaned in May. Thus enhancing the development of these vaccines more quickly shoots and revenues. If this is allowed to stand at the end of the exile of all branches, not left to the other side, it will branch towards dryness. Some of debugging can be made, the exile came to the vaccine that year. But it becomes almost all vaccine ready for next year. Vaccination in the tree crown width varies according to the number of vaccines. Diminish the number of vaccine, a vaccine that is left to be done must be done every shoot-out.

 

vaccination

Grafting of the vaccine Pistachio disuse, budding are used. In studies of the vaccine; Circuit until the start of the swelling of buds to leaves in March of bud grafting, while in exile in June (T) was found to give good results of budding.

Grafts of getting Considerations Considerations

• Vaccination should be on the item and must have no eye pişkinleş fruit.

• Wood shoots located at the end of the side branch is not taken as cuttings. Exile in these branches, tree and shall ensure the development of the formation of new branches which will give the product in future years. Therefore, the cuttings should be cut close to the body of the annual shoots.

• With Sleeping waking eyes, the shoots are voracious branch directly from the body. When these items are not used as vaccine mature eyes.

• Vaccine pen breeding trees will be productive, pest and disease resistant, and must conform to the standards of ecology.

• Exile eye to be used for vaccine scions should be cut in the cool hours of the day and immediately petiole 1-1.5 cm of the leaf blade should be cut to remain on the pen.

• both ends of the cuttings sent to long distances dipped in warm paraffin should be packaged.

 

Preparation of T Vaccine

First, the shell is drawn as rootstocks T stab. T until the top line according to the rootstock 1-1.5 cm thick, which is then drawn the center line 2 to 2.5 cm. In this drawing, the blade should not be touching the xylem. Doing so prevents the fusion of interests by creating a layer between the resin body and eyes. After T is drawn, the vaccine is removed from the eye pencil (six spikes, later to be straight). Extracted vaccine eye on the growth cone (self) must be found. Otherwise, it will hold vaccination. The extracted eye drawn out before the knife and T 'ate placed holding the petiole. The upper side of the graft out T 'should be no gap between the upper side. After the injection, slightly moistened with raffia, vaccines must be connected by plastic tape or cotton yarn. Linking business to start from the top, descended until the end of the bottom line wrapping done. At the end of the loop is done by making connecting to breathe. After connecting vaccine made ​​out of 30-40 cm upper left hand cut nails. The tip of the nail, especially the pale branches are left on the south side.

Which is holding vaccines may be given after 10-15 days. If you have eyes widened, swollen, shell color is bright and touched the petiole falls, it means that keep vaccines. Eye wrinkled, rusty, petiole has not lost touch when dry and keep the vaccine. In cases where retention of the vaccine made​​, the leaves on the tree bark can be revaccinated immediately made vaccine under the ground.

 

Vaccine Aftercare

Maintenance must be performed after vaccination. 20-25 days after inoculation, vaccination should be loosened tie, vaccine shoots 20-25 cm. When vaccine ties removed, Scion rootstock italic eight (∞) form must be connected, while the vaccine in the underground shoots of all and the top of the sore part cleaned, Scion thickness of the autumn is approaching the rootstock thick, nails must be cut off.

 

PRUNING

Pruning trees to give way, get a regular physiological efficiency by creating balance in the tree to ensure the continuation of the shape and rejuvenating aging trees are made in order to yield more than them. As with all fruit trees, pruning should be done in three stages of pistachio trees.

 

Fig Tree Pruning in young

They are resinous trees, pistachio, not like the extreme branch cut. Therefore it is necessary to start pruning the trees in the circuit in order to avoid the thick branches cut in future.

The garden plant made ​​with grafted seedlings scuba, 2-3 years after planting, the planting is done in the plant collapsed so pruning should be done after 2-3 years after vaccination.

 

If more seedlings sized, cut from the top 80-90 cm in the autumn of the first year. The next year shoots are formed. They can be pruned as 2 years. The seedlings grow to a height not more, this process is left after a year. A year ago, truncated seedlings gives many exile the following year.

 

This exile from 15-20 cm intervals on the body, three of the distributed as equitably as possible, developing a too steep peaks, leaving others cut branches. Orderly development of the left branch on the tree is provided. Each main branch selected, treated as a tree, the same system is applied to them.

 

Products in Advanced Pruning Trees

Advanced pistachio tree pruning at the end of the overall productive years old, is made ​​as weak growing 3-4 Removing old branches and dry branches dilution. In this way encourages the development of young branches made ​​pruning trees. 1 from pistachio products because they are older branches, the tree should be encouraged to create exile. To do this, regular pruning should be done every year.

 

Made regular pruning result in a longer economic life of both trees, and partly yield increasing (up 12%), as well as improving quality.

 

One of the major error seen in Pistachio garden pruning, version of the branches close to the ground in terms of convenience is permanently removed. In this way the crown height in the tree being cut too much, can not overshadow the base of the trees and can not prevent the loss of soil moisture. However, close to the ground, creating and maintaining peak crown branches pruned trees, shadows are both the bottom of the body due to excessive heat and burning of the main branches or hail damage Damage is prevented.

 

Rejuvenation pruning

Elderly and in poor growing trees will be less strong growing shoots, cut old branches are made to encourage the formation of new shoots. This process should be completed in 2-3 years. After the shoot growth achieved without disturbing the structure of the tree crown, to benefit from adequate ventilation and light, often growing shoots should be diluted. The decentralization of the newly formed shoots and shoot tips to be strong enough level of side shoots from the eyes should be discontinued.

Rejuvenation pruning order made ​​in the trees, and major cuts made in each branch branches should be left absolutely breath. Vaccine made ​​cuts everywhere paste should be applied.

 

PISTACHIO COMMON DISEASES AND PESTS in GROWING

He Pisilli Pistachio (Agonosc spp.)

Pistachio Dal Moth (Kermani to pistacell A)

Pistachio Eyes Wolf (Thaumetoopoe solitaria)

Pistachio Fruit Moth Interior (Schneidereri to (= Recurvari A) pistaciicol Danila.)

Karagöz Kurt Pistachio (Hylesinus vestitus)

Pistachio Fruit Inner Wolf (Megastigmus pistaciae)

Saplings of fruit in the bottom Wolves (Capnodis spp.)

Pistachio Crusted Bit (Pistaciaspis pistaciae Arch.)

They Karazenk Pistachio (Pistacia the Allesh Septoria.) Disease

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com