GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Asma Yetiştiriciliği


 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

Nutrient deficiency disease, pests, vine cultivation and maintenance of plant nutrition

 

Asma yetiştiriciliğinde başarının temel şartı bağ kurulacak yörenin iklim ve toprak faktörleri ile asmanın çok iyi bir uyuşma içinde olmasını temin etmektir.

 

Bu nedenle bir yere bağ tesis ederken iklim, toprak, mevki - yön, anaç ve çeşit seçimi gibi unsurları iyice etüt etmek gereklidir.

 

Asma gelişme devresi oldukça uzun olan bir bitkidir. Günlük ısı ortalaması 10 °C yi bulunca gelişmeye başlar ve sonbaharda ısı ortalaması bu derecenin altına düşünceye kadar gelişmesini sürdürür. Her üzüm çeşidi meyveleri iyi bir şekilde olgunlaştırmak için belirli bir ısı toplamına ihtiyaç gösterir.

 

Bağ kurulacak bölgenin yıllık aktif sıcaklık toplamının en az 16 °C derece olması gerekir. Rantabl bağcılık yapabilmek için, yıllık ortalama sıcaklık 9-21  °C ve sıcak aylar ortalaması 17-20 °C olmalıdır. Candolle asmanın gelişmesi için bir vegetasyon devresinde 29 °C sıcaklık toplamına ihtiyaç olduğunu bildirmektedir.

 

Erken olgunlaşan çeşitlerde tam çiçeklenmeden olgunluğa kadar geçen sürede 16-20 °C, geç olgunlaşanlarda ise 30 °C ya da daha fazla sıcaklık toplamına ihtiyaç bulunur.

 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

 In the cultivation of the vine plant nutrient deficiency, symptoms, removal, fertilization

 

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Bağlarda çinko noksanlığı

Of zinc deficiency in vineyards

 

Bağlarda çinko noksanlığı yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Erken ilkbaharda oluşan yapraklar küçük, dar ve dişli olurlar.

 

Damarlar arasında çok sayıda klorotik lekeler oluşurken damarların etrafında 1 - 2 mm genişliğinde bir bölge yeşil rengimi koru  Alt yapraklar yeşil kalır veya hafif klorozlu olurlar.

 

Simptomlar sürgün uçlarına doğru daha şiddetli bir hal alırlar.

 

Büyüme geriler, ana sürgünler çalımsı bir hal alırlar. Salkımlar seyrek ve üzüm taneleri küçük olur. Noksanlık şiddetli ise meyve çok az olur. 

 

Asma da potasyum noksanlığı

Suspended potassium deficiency

 

Asma da potasyum noksanlığı, yaprak kenarlarında sararma ve kahverengileşme görülür.

 

Çiçeklenme zayıf meyve tutumu az ve meyveler ekşi olurlar.

 
Asmada azot noksanlığı

Vine nitrogen deficiency in


Asmada azot noksanlığı yaprakları yeşil renklerini kaybederek açık yeşil ve sarıya döner.

Yaprak kenarları nekrozlu ve aşağı doğru kıvrık olur.

Yaprak sapları pembemsi bir renktedir. Sürgünler zayıf, uçlar solgun vaziyettedir.


 
Asmada bor noksanlığı

Suspended boron deficiency


Asmada bor noksanlığında, çiçekler soğuktan zarar görmüş gibi aniden solar ve siyah kahve renk alırlar. Fakat bu haliyle düşmeyip bir süre dalda dururlar. Don zararları aynı görüntüyü yaratmakla beraber, don etkilenmiş çiçekler hemen dökülürler.

Şiddetli noksanlık halinde yaprak çıkışı gecikir.

Vegetatif büyüme noktaları ölür, sürgünler kısa olur,  yapraklar küçük ve bozuk şekilli olurlar. Ancak yapraklarda kloroz görülmez.

Bağlarda Demir Noksanlığı

Iron Deficiency in the vineyards

 

Bağlarda Demir Noksanlığının hafif olması durumunda, en son çıkan genç yapraklar başlangıçta sarımsı yeşil olur. Noksanlık ilerledikçe damarlar arasında renk tamamen sarıya döner. Damarlar ise kesin sınırlarla yeşil kalırlar. Buğday, arpa, yulaf, mısır gibi Monokotiledon bitkilerin yapraklarında, paralel yeşil damarlar ve aralarda sarı çizgiler yaprak ucundan başlayarak uzanır. Benzer simptom mangan noksanlığında olmakla beraber, mangan sarı - yeşil paralel çizgiler yaprağın orta kısımlarında görülür, uçlardan başlamaz.

 

Demir noksanlığının çok tipik bir özelliği, yapraklar ne kadar genç ise simptomların o kadar şiddetli ve belirgin olmasıdır. Diğer besin noksanlıklarından farklı olarak, demir noksanlığının bir tipik özelliği de, klorozlu yaprakların kolay kolay ölmeden canlı kalmalarıdır. Bununla birlikte noksanlık çok çok şiddetli ise yapraklarda ölme de görülebilir.

 

Meyve ağaçlarında demir noksanlığı simptomlarının bazı dallarda görülüp bazılarında görülmemesi de sık rastlanılan bir durumdur.

 
Asma da magnezyum noksanlığı

Suspended magnesium deficiency


Asma da magnezyum noksanlığında yaprakların damar aralarında lekeler çeklinde başlayarak kloroz, lekelerin hızla genişlemesiyle sapa doğru yayılır ve yaprakta ördek ayağı şeklinde tipik görüntü oluşur.

Klorotik bölgelerde kahverengi nekrozlar oluşur.
Bağda fosfor noksanlığı

Phosphorus deficiency in the vineyard


Bağda fosfor noksanlığı koyu yeşil bir yaprak sistemi yaratır.

Yapraklar sert, bozuk şekilli, siğil gibi kabarık benekli ve metalik bir parlaklığa sahiptirler.

Yaşlı yapraklarda kenarlardan başlayan bronz veya mor nekrozlar görülür.


 
Asmada mangan noksanlığı

Suspended manganese deficiency


Asmada mangan noksanlığında yaprak yüzeyinde uniform bir sararma olur. Yapraklar normalden ve açık yeşil renklidirler.

Zamanla çok sayıda, küçük nekrotik lekeler ortaya çıkar sonunda sarı bölgeler kahverengine döner ve yaprak ölür.

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle bizim tavsiyemiz holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza,

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

BOOLTEX Sezon başında kireçli topraklarda muhakkak kullanılmalı. Kılcal köklerin etrafını sarmış kireç kaymak tabakasını yok eder. Toprakta bağlanmış demir, fosfor ve fosfatlar açığa çıkar, bitki bunları kullanır. defalarca demir ve fosforlu gübreler kullanmanıza gerek kalmaz. DÖNÜME 1 KG damla sulama
       
GOLDENMIX

Yapraklar oluştuktan sonra 15 gün aralıklarla 3 uygulama yapılır.

 

150-200 cc
       
GOLDEN ÇİNKO

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.

125-150 cc
       
GOLDEN DROP

AZOT, FOSFOR, DENGELİ, POTAS    

Her dönem düzenli kullanılmalı. Bitkinin NPK sı karşılanmalı

2-3 kg
       
COMPLEX

Organik esaslı damla sulama ve salma sulama gübresi.

On beş gün aralıklarla. Bir boş, bir dolu sulama veya bölünmüş miktarlarda dolu sulama.

   

Dönüme

5-7 kg

 

Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler. Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

 

Doğru, dengeli ve zamanında yapılan gübreleme bağcılıkta ürün miktarını ve kalitesini artırmakta ve bağların

Hastalık ve Zararli Donemleri
Elma hastalık ve Zararlı Donemleri
Kiraz hastalık ve Zararlı Donemleri.
Narenciye hastalık ve Zararlı Donemleri
Patates hastalık ve Zararlı Donemleri
Seftali hastalık ve Zararlı Donemleri
hastalık, zararlı , dona karşı dirençlerini de yükseltmektedir. Bu sebepten bağlarda iyi gelişmeyi sağlamak ve yeterli ürün alabilmek için topraktan kaldırılan besin maddelerini yeniden toprağa ilave etmek gereklidir.

 

Genelde bağlar organik maddece fakir olan topraklarda tesis edilmektedir. Bu nedenle bağlar için çiftlik gübresinin önemi daha fazladır. Ancak, çiftlik gübresi asmanın tüm besin elementleri ihtiyacını karşılamayacağı için ticari gübreler de kullanılmalıdır.

 

Bağlara verilecek gübre miktarının tesbiti çok fazla faktöre bağlı olan ve önceden bazı tahlilleri gerektiren bir işlemdir. Her bölgede hatta her bağda ihtiyaç duyulan mineral ve organik madde miktarını ayrı ayrı tesbit etmek daha sonra buna göre gübreleme yapmak en isabetli yoldur. Bizim bölgemiz için tavsiye edilen gübre miktarı saf madde olarak kuru koşullarda yerli bağ için 10 kg/da azot, 8 kg/da fosfor, sulu koşullarda kültür bağ için ise 14 kg/da azot, 9 kg/da fosfordur.

 

Çiftlik gübresi ile fosforlu gübreler sonbahar toprak işlemesi sırasında sıralar arasına verilerek toprakla karışması sağlanır. Azotlu gübrenin ise bağlara en uygun verilme zamanı ilkbaharda ilk toprak işlemesinden hemen önce şubat-mart aylarıdır. Arzu edilirse azotlu gübrenin ikinci yarısı nisan-mayıs aylarında da verilebilir.

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 

Asmanın kökleri derinlere gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış alan yerlerde de yetişebilir. Yıllık yağış miktarı yanında, yağışın dağılımı bağcılık bakımından çok önemlidir. 

 

Asma yetiştiriciliğinde kış aylarında ve ilkbahar başlangıcında düşen yağmurlar çok yararlıdır. İlkbaharın son döneminde ve yaz başlangıcında devam eden yağışlar özellikle mantari hastalıkların artmasına sebep olduğundan Asma yetiştiriciliği yönünden sorunlar yaratmaktadır. Asma yetiştiriciliğinde iklim faktörleri çok önemlidir.

 

Şayet bir yerde ilkbahar donları omcaların sürgün sürme zamanına kadar devam ederse, yeşil aksam, -1, -2 oC nin altındaki ısıdan zarar göreceğinden bağ hasara uğrar. Sonbaharda erken gelen donlar da odun kısmının iyi odunlaşmasına engel olarak genç omcaların kurumasına sebep olur. Rüzgarların bağlara çok etkisi vardır. Diğer iklim faktörleri müsait olmak şartıyla rüzgarlardan korunmuş yerler bağcılığa daha elverişlidir. Uzun yılların gözlemlerine dayanarak

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bağın iklim isteklerinin istenen düzeyde olduğunu, ilkbahar ve sonbahar geç donlarının bölge Asma yetiştiriciliğinde bir sorun oluşturmadığı söylenebilir.

 

Bağcılıkta başarının temel şartı bağ kurulacak yörenin iklim ve toprak faktörleri ile asmanın çok iyi bir uyuşma içinde olmasını temin etmektir. Bu nedenle bir yere bağ tesis ederken iklim, toprak, mevki - yön, anaç ve çeşit seçimi gibi unsurları iyice etüt etmek gereklidir.

 

Asma gelişme devresi oldukça uzun olan bir bitkidir. Günlük ısı ortalaması 10oC yi bulunca gelişmeye başlar ve sonbaharda ısı ortalaması bu derecenin altına düşünceye kadar gelişmesini sürdürür. Her üzüm çeşidi meyveleri iyi bir şekilde olgunlaştırmak için belirli bir ısı toplamına ihtiyaç gösterir. Bağ kurulacak bölgenin yıllık aktif sıcaklık toplamının en az 16 C derece olması gerekir. Rantabl bağcılık yapabilmek için, yıllık ortalama sıcaklık 9-21 C ve sıcak aylar ortalaması 17-20 C olmalıdır. Candolle asmanın gelişmesi için bir vegetasyon devresinde 29 C sıcaklık toplamına ihtiyaç olduğunu bildirmektedir. Erken olgunlaşan çeşitlerde tam çiçeklenmeden olgunluğa kadar geçen sürede 16-20 C, geç olgunlaşanlarda ise 30 C ya da daha fazla sıcaklık toplamına ihtiyaç bulunur.

 

Asmanın kökleri derinlere gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış alan yerlerde de yetişebilir. Yıllık yağış miktarı yanında, yağışın dağılımı bağcılık bakımından çok önemlidir.

 

Kış aylarında ve ilkbahar başlangıcında düşen yağmurlar asma için çok yararlıdır. İlkbaharın son döneminde ve yaz başlangıcında devam eden yağışlar özellikle mantari hastalıkların artmasına sebep olduğundan bağcılık yönünden sorunlar yaratmaktadır.

 

Bağcılıkta iklim faktörleri çok önemlidir. Şayet bir yerde ilkbahar donları omcaların sürgün sürme zamanına kadar devam ederse, yeşil aksam, -1, -2 C nin altındaki ısıdan zarar göreceğinden bağ hasara uğrar. Sonbaharda erken gelen donlar da odun kısmının iyi odunlaşmasına engel olarak genç omcaların kurumasına sebep olur.

 

Rüzgarların bağlara çok etkisi vardır. Diğer iklim faktörleri müsait olmak şartıyla rüzgarlardan korunmuş yerler bağcılığa daha elverişlidir.

 

Uzun yılların gözlemlerine dayanarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bağın iklim isteklerinin istenen düzeyde olduğunu, ilkbahar ve sonbahar geç donlarının bölge bağcılığında bir sorun oluşturmadığı söylenebilir.

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEĞİ

Asma kökleri derine giden bir bitkidir. Bu yüzden yumuşak dokulu topraklardan hoşlanır. Bağlar yazları kurak veya az yağışlı yerlerde en iyi geliştiğinden bağ toprağının derin ve su tutma kapasitesinin yüksek olması istenir. Toprak yapısı köklerin gelişmesine müsait olduktan sonra fakir topraklarda bile yetişir. Yerli asmalar kendi kökleri üzerinde yetiştirildiğinde topraktaki kirece oldukça fazla tolerans gösterirler. Fakat, Amerikan asma anacı kullanılması gerekirse, toprak seçimine dikkat edilmesi gerekir.

 

Su geçirir olmak şartıyla killi topraklar çok verimli ve bağcılığa elverişli topraklardır. Tinli topraklar ise, kalite bağcılığı bakımından orta derecede, fakat kantite bağcılığı için besin maddelerince zengin topraklardır.

 

Kalkerli topraklar şaraplık kırmızı üzüm çeşitlerinin sevdiği topraklardır. Ancak bazı Amerikan asma anaçları yetişmez. Humuslu toprakların bağcılık açısından önemi olmamasına rağmen iyi bir bağ toprağında % 5-10 humusun bulunması arzu edilir.

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÇEŞİT

Filoksera önemli bir sorun teşkil ettiğinden Bölge'nin iklim ve toprak koşullarına uyabilecek ve bölge çeşitleriyle uyuşabilecek anaçların seçilmesine özellikle dikkat edilmelidir. Erkenci çeşitler için Berlandieri X Riparia melezlerinden koker 5BB, 420 A ve 5C anaç olarak seçilebilir. Bu anaçlar yüksek oranda kirece ve yeterli düzeyde de nematoda dayanıklıdırlar. Orta mevsimde ve özellikle geç dönemde olgunlaşan çeşitler için ise kirece dayanımı yüksek, nematodlara dayanımı yeterli ve kuvvetli gelişme özelliğine sahip Berlandieri X Rupestris melezlerinden 99 R, 1103 P ve 140 Ruggeri anaçları, tuzluluk sorunu olan yerlerde ise Solonis X Riparis melezi

Üzümün Faydaları
Üzüm uzun Yasamanin
Üzüm Reçeli
 olan 1616 C anaç olarak seçilmesi uygundur.

 

Çeşit önerisinde bulunurken, öncelikle bölgenin iklimi ve yaygın olan üzüm değerlendirme şekilleri gözönüne alınmalıdır. Bölgemiz birinci derecede sofralık ve kurutmalık üzüm yetiştiriciliğine çok elverişlidir. Bölgenin erkencilik açısından sahip olduğu avantajlar göz önüne alınırsa; erkenci sofralık üzümlerin yetiştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Sofralık çeşitlerin iri salkımlı, iri taneli ve nakliyeye dayanıklı olması, şıralıkların bol şıralı ve aromalı, kurutmalıkların ise yumuşak dokulu, kurutmaya elverişli ve genellikle çekirdeksiz olması istenir.

 

GAP/BKİB'nca Şanlıurfa Koruklu Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yaptırılan sulu şartlarda yüksek verimli sofralık ve şaraplık üzüm çeşitlerinin verim ve kalitesine etkisi araştırması yaptırılmıştır. Araştırma neticesinde; sofralık çeşitlerden, Perlette, Cardinal, M.Rein de Vigne, Panse Perecoce, hamburg misketi, Italia olup, şaraplık çeşitlerden ise Horoz karası, Kabarcık, Carignane ve Öküzgözü bölge bağcılığında ümit var çeşitler olarak bulunmuş. Sulama yöntemi olarak da damla sulama tercih edildiği taktirde verim ve kalitede artış gözlenmiştir.

 

En erkenci çeşidi Thannebi olmasına karşın, döllenme sorunun olması, meyvesinde tanen oranının yüksek olması gibi olumsuz koşullar göz önüne alınarak, çok erkenci çekirdeksiz yüksek verimli, nakliyeye dayanıklı ve kaliteli olan Derlette çeşidinin bunun yanında Pance Precose Muscat Rein de Vigne, Cardinal, Perle de Csaba erkenci sofralık çeşitlerin yetiştirilmesi uygundur.

 

Meyvecilikte erkenciliğin yanısıra, geç turfandacılığında büyük kazançlar sağladığı gözönüne alınarak, İtalia çeşidinin yüksek verime ve kalitesine karşın geçici olması nedeniyle bu yörelerde yetiştirilmesi önerilebilir. Bunun yanında Hönüsü, Kizlar, Dökülgen, Azeri ve Çilorez çeşitlerine de yer verilebilir

 

Çeşitlerin budanması, uyanması, olgunluk zamanı v.s. farklılık gösterdiğinden böyle bağların bakımı, hasadı ve üzümün değerlendirilmesi çok zor olmaktadır. Bu nedenle bağa konulacak çeşit sayısı en az sayıda tutulmalı bir veya ikiyi geçmemesi tavsiye edilir.

 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK HAZIRLIĞI

 

Bağ yeri seçildikten sonra toprağın hazırlanması işlemine geçilir. Arazide varsa, büyük kayalar, ağaçlar ve çalılar temizlenir. Omcaları muntazam ve düzgün dikebilmek için tümsekler düzeltilir, çukurlar doldurularak toprak tesviyesi yapılır. Fazla su tutan yerlerde drenaj için önlemler alınır.

Toprak
Toprak çeşitleri
Toprak işleme Teknikleri

 

Asmanın ekonomik ömrü bakım koşullarına göre değişmekle birlikte 40 yılın üzerindedir. Bu nedenle ömrü bitinceye dek dikildiği yerde kalacağından, tesisinde çok titiz davranılmalıdır. İyi hazırlanmayan bir yere tesis edilen bağ iyi gelişemez, ömrü kısa, verimi az olur ve hastalıklara daha kolay yakalanır.

 

Yeni kurulacak bağ yeri, hiç işlenmemiş bir toprak üzerinde olacaksa alan iyi bir şekilde işlenmelidir. Eğer eski bir bağ alanı ise toprağı bir kaç yıl dinlendirilerek bol yeşil gübre ile gübrelenmelidir.

Tarım Alet ve makineleri
Toprak Isleme Aletleri
Zirai Muc Aletleri

 

Asmanın iyi büyüyebilmesi, köklerinin derine gitmesi, toprak içinde iyi gelişmesine bağlıdır. Gelişme toprak yapısı ile ilgilidir. Tınlı kumlu topraklarda kökler çok derine gider. Sert yapı gösteren topraklarda köklerin derine gitmesi sınırlıdır. Bu tip toprakların krizma yapılmasi şarttır. Bilhassa yeni bağcılıkta krizma işine daha çok önem vermek lazımdır. Çünkü yeni bağcılıkta kullanılan Amerikan asma anaçlarının kökleri, çok kuvvetli ve süratli büyüdüklerinden toprağın gevşek ve süzek olması lazımdır. Asmaların gelişmemesi ve bazı bağların zamanından önce kuruması, krizmanın yapılmaması veya yüzlek yapılmasından ileri gelmektedir.

 

Krizma, bağ toprağının en az 40 cm derinlikte işlenmesidir. Bu işlem günümüzde krizma pullukları ile yapılmaktadır. Krizma pullukları, beygir gücü yüksek traktörlerle çekilir ve toprak 40-50 cm derinlikte işlenir. Krizmanın yapılma zamanı sonbahar mevsimidir. Krizma erken yapılmalı ve krizmanın bitimi ile asma fidanı dikimi arasında en az 6-8 haftalık bir zaman olmalıdır.

 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DİKİM

Sonbaharda krizma yapılmış arazi ilkbaharda düzeltildikten sonra, hayvan veya makina gücü ile işlenebilecek aralık ve uzunlukta çukurlar açılır. Bölgemiz iklimi sıcak olduğundan güneş zararlarını azaltmak için sıralamanın doğu-batı yönünde yapılması, meyilli arazilerde dik olması gerekir. Şimdiye kadar yapılan denemeler yeni tesis edilecek bağlarda sıra üzerinin 1,5-2 m. sıra arasının 2,5-3 m. olması gerektiğini ortaya koymuştur.

 

İşaretlenmiş yerlere iki kürek derinliğinde, bir kürek genişliğinde çukur açılır. Çukur açmanın makina ile yapılması daha avantajlıdır. Çukurların dip kısmına yanmış çiftlik gübresi, ince toprakla karıştırılarak konmalıdır. Dikim için fidanda budama yapılır. Yan ve boğaz kökleri tamamiyle, dip kökler ise 10 cm üzerinden çepeçevre kesilir. Oluşmuş sürgünlerin en kuvvetlisi bırakılır. Budaması yapılan köklü çubuk veya aşılı köklü topraklı fidan, açılan çukurun tam ortasına gelecek şekilde konur, fidanın gövde kısmının en az 10-15 cm.i toprak üzerinde kalacak şekilde açılan çukurlara 10-15 cm kalınlığında toprak atıldıktan sonra fidan hava almayacak şekilde sıkıştırılmalıdır. Daha sonra can suyu verilir ve fidanın yerini belli etmek için yanına bir herek dikilir.

 

Dikim yapılırken kısır çeşitler (morfolojik erdişi, fizyolojik dişi) saf olarak dikilmemelidir. Çünkü bu çeşitlerin polen tozlarının döllenme yeteneği yoktur. Bunun için dikim planı sekiz omcaya bir babalık veya iki sıraya bir dölleyici dikmek suretiyle yapılmalıdır.

 

Yalnız babalık olarak kullanılan çeşitlerin çiçek açma tarihleri döllenecek çeşitle aynı tarihe denk gelmelidir.

 

Bağcılıkta standart dikim şekilleri vardır. Bunlar;

 

a. Kare dikim: İnsan gücü ile toprağı işlenen, zayıf, toprağa dikilmiş ve kısa budama isteyen çeşitlerde uygulanır. Bu şekilde dikimlerde mesafe 1-2 m. dir.

 

b. Dikdörtgen dikim: Yüksek terbiye sistemleri ile kurulmuş bağlara verilen şekildir. Bu şekilde bağların işlenmesi hayvan veya makina gücü ile yapılır. Sıra üzeri dar, sıra araları ise geniş tutulur. Sıra üzerlerinin araları 1-2 m, sıra araları ise 2-3 m arasında değişir.

 

c. Üçgen dikim: Bu dikimde her üç kenar birbirine eşittir. Altı omca birleştirilince bir heksagonal şekil oluşur zor bir dikim şeklidir. Daha çok küçük işletmelerde uygulanır.

 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA

Bağların sulanması konusu, özellikle yurdumuzda sulama sistemlerinin giderek yaygınlaşması nedeniyle önem kazanmaktadır. Asmanın büyüyüp gelişmesi için topraktaki su miktarının daimi solma noktasının üstünde olması gerekir.

Sulama teknikleri
Damla Sulama
Yüzey Sulama

 

Asmanın hızlı gelişme devresi olan mayıs-haziran ayları ile salkımların ben düşme zamanında (Temmuz ) kök bölgesinde yeterli su bulunmadığı hallerde omcaların gelişmesi yavaşlar, yapraklar pörsür ve renkleri solar.

 

Salkımlardaki taneler normal iriliklerini alamaz ve rengi donuklaşır, üzerlerinde güneş yanıkları artar. Böyle durumlarla karşılaşınca bağın suya ihtiyacı olduğu anlaşılmalıdır.

 

Kış yağmurları normal düşmüşse toprak tarafından tutulmuş olan su bağların bahar gelişmesine yeterli olmaktadır. Sulama imkanı olan taban bağlarda iki defa sulama ve sulamalardan sonra tava gelince toprak işleme çok iyi sonuç vermektedir. Kışın kurak geçmesi halinde bir de bağlar uyanmadan önce bir su verilip ardından toprak işleme yapılması yerinde olur.

 

Bölgemizde gerek su kaynaklarının kıtlığı, gerek bağ alanlarının eğimi ve gerekse halkın ön yargısı nedeniyle bağlarda sulama yapılmadığı görülmektedir. Ancak, yeni dikilen bağlarda yılda 2-3 defa sulama yapıldığı gözlenmiştir. Oysa Güneydoğu Anadolu Projesi içinde yer alan bölgemizde ilkbahar ve yazın kurak geçtiği düşünülürse bağların sulanmasının zorunlu olduğu anlaşılacaktır. Bu nedenle özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 3-6 kere iklim durumuna göre sulama yapılması uygundur.

 

Bağlarda çiçeklenmenin hemen sonrasında ve tanelere ben düşme başlangıcında sulamaya özellikle dikkat etmek gerekir. Kurutmalık ve şaraplık bağlarda ise meyvenin olgunlaşmasından 3-4 hafta önce sulama kesilmelidir.

 

Bağa verilecek su miktarı iklime, toprağa ve çeşide göre değişiklik gösterir. Toprağın üstten 60-70 cm'lik kısmı suya doymalıdır. Bunu anlayabilmek üzere sulama yapıldıktan sonra bir demir çubuk toprağa batırılmalı ve rahatça ilerlediği derinlik suyun işleme seviyesi olarak kabul edilmelidir. Karığın suyla doldurularak suyun sıra sonuna ulaşması da verilecek su miktarının yeterliliğinin tesbitinde bir ölçü olarak kullanılmaktadır.

 

Yurdumuzda bağlarda sulama çoğunlukla karık usulüyle yapılmaktadır. Ancak son yıllarda damla sulama ve sprink yöntemi ile bağların sulanması önem kazanmıştır.

 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İŞLEME

Kültür bitkileri içinde en fazla toprak işlemesi isteyen bitki asmadır. Yıllık yağış miktarı düşük, buna karşılık sıcaklık toplamı yüksek olan bölgede toprak işlemesine gereken önem verilmelidir. Sonbaharda yaprak dökümünden sonra, budamadan önce yapılacak toprak işleme yabancı otlarla savaşımda ve kış yağmurlarının toprakta birikmesinde etkili olmaktadır. Daha sonra biri budamadan sonra, bir de ilkbahar geç donlarından sonra yapılacak bir toprak işleme toprağın havalanmasını ve suyun toprakta muhafazasını sağlamaktadır. Bu sırada çapa ile boğaz açma ve boğaz köklerinin temizliği de önemli bakım işlerindendir. Ayrıca tane bağlamadan sonra yapılacak toprak işlemesi ve çapa da yararlı olmaktadır. Bağlarda yabancı ot için ilkbahar ve yaz aylarında 2-4 çapa yeterli olmaktadır.

 

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BUDAMA

Asmanın budanması çok bilgi ve beceri isteyen bir teknik iştir. Bu nedenle asmanın fizyolojisini ve budama esaslarını bilmek gerekir. Aksi halde üzümün kalitesi düşmekte, verim azalmaktadır.

Budama Teknikleri
Bag Budama
 

 

Ekolojik ve kültürel sebeplerin etken olduğu budamada esas, bir yıllık sürgünler üzerinde, üzüm çeşitlerine göre mahsuldar gözlerin yerinin bilinmesi şartı ile asmanın kaldırabileceği kadar verimli çubuk (göz) bırakmak ve lüzumsuz çubukları kesmektir.

 

Bölgemiz bağları genel olarak karışık budama şeklinde budanmakta ve şekil olarak da düzgün olmayan gobleyi andırmaktadır. Budama zamanı olarak görülen en hatalı uygulama sonbaharda yapılan budamadır. Bölgemizde budama ocak-şubat, hatta mart aylarında yapılması uygundur.

 

Budama şekli açısından hem daha yüksek bir verim ve kalite elde edilmesi, hem de özellikle boncuklanmanın önlenmesi açısından 5-8 göz üzerinden uzunlu kısalı karışık budamaya imkan sağlayan telli terbiye şekillerinden 60-80 cm gövde yüksekliğine sahip "guyot sistemi" ya da "guyot + T" terbiye şeklinin uygulanması önerilmektedir.

 

 

Asma Hastalık ve Zararlıları

Vine diseases and pests

 

Bağ Antraknozu Hastalığı (Elsinoe Ampelina)

Bağ Küllemesi Uncinula Necator (Schw.)

Bağ Mildiyösü (Plasmopara Viticola)

Bağlarda Kurşuni Küf Hastalığı (Botrytis Cinerea)Armut Ilaclama ProgramıBaglarda Ilaclama ProgCeviz Ilaclama ProgramiElma Ilaclama ProgramiErik Ilaclama ProgramiKayisi Ilaclama ProgramiKiraz Visne Ilaclama ProgŞeftali Ilaclama Programi

Bağlarda Kav (Esca) Hastalığı (Stereum Hirsutum, Phellinus İgniarius)

Bağlarda Kök Uru Hastalığı(Agrobacterium Vitis)

Bağlarda Ölü Kol Hastalığı (Phomopsis Viticola)

Asma Gövde Çukurlaşması Virüsü (Rugose Wood Complex)

Asma Yaprak Kıvırcıklığı Virüsü (Grapvein Leaf Roll Virus)

Asma Yelpaze Yaprak Virüsü (Grapvein Fanleaf Virus)

 

Salkım Güvesi (Lobesia Botrana)

Bağda İkinoktalı Kırmızıörümcek (Tetranychus Urticae)

 Bağ Maymuncukları Ve Asma Hortumlu böceği

(Otiorhynchus Scitus, O. Peregrinus, O. Sulcatus, O. Anatolicus, O. Ligustici,

O. Turca, O. Aurifer, O. Carceli, O. Rugosostriatus,Megamecus Shevketi, M. Albomarginatus)

Bağ Thripsleri

    Bağ Thripsi (Anaphothrips Vitis),

    Asma Thripsi (Drepanothrips Reuteri),

    Bağ Kahverengi Thripsi (Haplothrips Globiceps)

Bağ Yaprak uyuzu (Colomerus (=Eriophyes) Vitis)

Filoksera (Viteus Vitifolii)

Bağda Unlu Bit (Planococcus Citri, P. Ficus)

Bağ Yaprak Pireleri (Asymmetrasca (=Empoasca) Decedens Empoasca Decipiens )

Bağda Haziranböcekleri

    Haziran Böceği (Polyphylla Fullo )

    İzmir Haziran Böceği (P. Turkmenoglui)

Bağ Salkım Maymuncuğu (Strophomorphus Ctenotus)

Bağ Çadır tırtılı (Arctia Villica )

Asma Ağustos böceği (Klapperichicen (=Chloropsalta) Viridissima)

Bağ Göz kurdu (Theresimima Ampelophaga)

Bağ Üvezi (Arboridia (=Erythroneura) Adanae)

Dürmece ( Bağ Pirali) (Sparganothis Pilleriana)

 

SUSPENDED BREEDING

 

The main condition for success in the region growing vine vineyard vines with soil and climatic factors will be established to ensure that it is in a very good match. Therefore, while climate vineyard somewhere in the plant, soil, position - of course, factors such as the selection of varieties and rootstocks is necessary to thoroughly study.

 

Development cycle vine is a plant which is quite long. Average daily temperature of 10 ° C, the average temperature begins to develop and continue to develop until the autumn falls below this level. Each grape berries need to show the total amount of heat to ripen in a good way.

 

The total years of active temperature region will be established ties must be at least 16 ° C. To make profitable viticulture, the annual average temperature 9-21 ° C and the hottest month average should be 17-20 ° C. 29 ° C in the circuit for the development of a vegetation reveals the need for total suspended Candolle. Early maturing varieties in full bloom time up to maturity at 16-20 ° C and 30 ° C in late maturing or has a total need more warmth.

 

Because of the vine roots go deep in places less rainfall than other plants can be grown. Besides the annual rainfall, rainfall distribution is very important in terms of viticulture.

 

In winter and early spring rainfall in vine cultivation are very useful. During the last period of the spring and early summer rains, especially in the ongoing problems in terms of vine cultivation is leading to an increase of the fungus creates. Climatic factors are very important in vine cultivation.

 

If a place in the spring frosts will continue until the time of exile, riding Omca, green parts, -1, -2 ° C below the ligament is damaged, it will be damaged by heat. In autumn, the early frost barrier as well lignified part of the causes of dry wood of young Omca. There are many effects of wind and vineyards. Provided that they are available in other places protected from the wind climate factors are more favorable to vine. Based on many years of observation

 

Look at the request of the climate in Southeastern Anatolia Region is at the desired level, said that the late spring and fall, creating a problem in vine cultivation of frost.

 

The basic requirement for success in the region will be established vineyard, vineyard vines with soil and climatic factors is to ensure that in a very good match. Therefore, while climate vineyard somewhere in the plant, soil, position - of course, factors such as the selection of varieties and rootstocks is necessary to thoroughly study.

 

Development cycle vine is a plant which is quite long. Average daily temperature of 10 ° C year starts in the fall to develop and continue to develop until the average temperature falls below this level. Each grape berries need to show the total amount of heat to ripen in a good way. Connective years of active temperature region will be installed must be at least 16 ° C of the total. To make profitable viticulture, the annual average temperature 9-21 C and 17-20 C warmer months average should be. 29 C in the circuit for the development of a vegetation reveals the need for total suspended Candolle. Early maturing varieties in full bloom time up to maturity at 16-20 C, located in the late mature need a total of 30 C or more temperature.

 

Because of the vine roots go deep in places less rainfall than other plants can be grown. Besides the annual rainfall, rainfall distribution is very important in terms of viticulture.

 

In winter and early spring rainfall is very useful for hanging. During the last period of the spring and early summer rains, especially in the ongoing problems in terms of viticulture is a resultant increase in fungal disease creates.

 

Climatic factors are very important in viticulture. If a place in the spring frosts will continue until the time of exile, riding Omca, green parts, -1, -2 C at the bottom of the damage ties will be damaged by heat. In autumn, the early frost barrier as well lignified part of the causes of dry wood of young Omca.

 

There are many effects of wind and vineyards. Provided that they are available in other places protected from the wind climate factors are more favorable to vine.

 

Look in the Southeastern Anatolia Region of climate based on observations of many years of that request at the desired level, creating a problem in the late spring and autumn, said that wine-growing regions of frost.

 

SUSPENDED BREEDING GROUND request from

Vine is a plant roots go deep. That's why I like soft textured soils. Bonds summer dry or less rainy areas have high water-holding capacity of the skin and the best developed vineyard soil is requested. After soil structure suitable to the development of stem grows even in poor soil. They show a lot of tolerance vine is native lime in the soil when grown on their own roots. However, if necessary, the use of rootstocks, you need to pay attention to soil selection.

 

Clayey soils provided they pass water very efficiently and is suitable for viticulture land. The loamy soils, moderate in terms of quality viticulture, but the soil is rich in nutrients for the quantity viticulture.

 

Calcareous soils are soils like red wine grape varieties. However, some rootstocks can not keep up. Despite the lack of significance in terms of the vineyard soil humus soil in a good bond there is humus 5-10% is desirable.

 

VINE GROWING in FERTILIZERS

Accurate, balanced fertilization and increases the amount of product made ​​in a timely and quality viticulture and vineyard diseases, pests, have increased their resistance to frost. This is a good improvement in the vineyards and removed enough soil to add nutrients back to the soil in order to get the product is required.

 

Suspended potassium deficiency, yellowing and browning of leaf margins are seen. Flowering poor fruit set and fruit become less sour.

 

Grapevine would be uniform in manganese deficiency yellowing leaf surface. Leaves are normally green and pale. Many times, eventually revealed small necrotic spots on the leaves brown and die returns to yellow zones.

 

Suspended magnesium deficiency in vascular spots between leaf chlorosis, starting in check, with the rapid expansion of the spots off the beaten track and typical spreads out the image in the form of leaf duck foot. Brown necrosis occurs chlorotic areas.

 

Phosphorus deficiency in phosphorus deficiency bond creates a dark green leaf system. The leaves are stiff, distorted in shape, have a metallic luster and fluffy speckled like warts. Bronze or purple starting from the edge of necrosis seen in older leaves.

 

Zinc deficiency also occurs widely in the vineyards. Occurs in early spring when the leaves are small, narrow and become gear. Around the numerous chlorotic spots between the veins formed vessels 1 - 2 mm in width remains a region of lower leaves, green or light green color Protect my klorozl to happen.

 

Symptoms will receive a more severe state towards the shoot tip. Growth declined, the main shoots boy grows they receive a state. Bunches of grapes would be sparse and small. Severe deficiency is very little fruit.

 

Iron deficiency is mild in the case of ties, the latest young leaves become yellowish green initially. Turns completely yellow in color deficiency progresses veins. The veins remain green with clear boundaries. Wheat, barley, oats, the leaves of monocotyledonous plants such as maize, in parallel with green veins and extends starting from the intermediate leaf tip yellow lines. Although similar in symptom expression manganese deficiency, manganese, yellow - green parallel lines seen in the middle part of the leaf does not start from the end.

 

A very typical feature of iron deficiency, what is so young leaves of symptoms is so severe and obvious. Unlike other nutritional deficiencies, a typical feature of iron deficiency is that they are easily survive the death of klorozl leaves. However, very very severe deficiency can be seen in the leaves die.

 

In some branches of fruit trees in the absence of symptoms of iron deficiency is a condition seen in some common.

 

Nitrogen deficiency in vine leaves turns pale green and yellow green colors of losing. Becomes necrotic leaf edges curled right and down. The leaf stem is a pinkish color. Weak shoots, tips are pale condition.

 

Generally, bonds are established in soils poor in organic matter. Therefore, the importance of manure for more bonds. However, commercial fertilizers should be used for all nutrients to meet the needs of the vine farm manure.

 

Determination of the amount of fertilizer to be given to bonds that are connected to a lot of factors and it is a process that requires some pre-tests. Every bond even needed in each region to determine the amount of mineral and organic matter separately and then accordingly make fertilization is the most accurate way. Our region Our recommended amount of fertilizer dry conditions as a pure substance to 10 kg for domestic bonds / da nitrogen, 8 kg / ha phosphorus, wet conditions for cultural ties, 14 kg / ha of nitrogen, 9 kg / ha of phosphorus.

 

Farmyard manure and phosphorus fertilizer soil mix between the given sequence during fall tillage is provided. Ties of nitrogen fertilizer is most appropriate given the time of February-March just before the first tillage in the spring. If desired, the second half of the nitrogen fertilizer can also be given in April-May.

 

GRAPEVINE VARIETIES GROWN

Phylloxera is an important issue constituted to fit the region's climate and soil conditions and the rootstocks that are compatible with the selection of varieties should be especially careful. Berlandieri for early varieties originate from X Riparian hybrid 5BB, chosen as 420 and 5C rootstock. These rootstocks are resistant to nematodes in the high lime content and adequate. In mid-season and late-period for maturing varieties is highly resistant to lime, Berlandieri have enough and strong growth characteristic resistance to nematode X rupestris hybrid of 99 R, 1103 P and 140 Ruggeri rootstocks, while in areas with salinity problems Solonis X Riparis hybrid and 1616 C as rootstocks is suitably selected.

 

Type were found in the proposal, primarily climate of the region and grape common forms of assessment should be taken into account. Our region is very conducive to the primary table grapes and dried grapes. Region which have advantages in terms of earliness Considering; early cultivation of table grapes is of utmost importance. Fasciculate large varieties of table grapes, to be coarse and shipping proof, şıralık sequential and plenty of flavor, soft texture while drying, drying convenient and is often asked to be seedless.

 

GAP / bkib'n of Şanlıurfa observations in the high-efficiency and impact of research on the yield and quality of table wine grape varieties in the irrigated conditions was built in Agricultural Research Institute was built. The research results; the table variety, Perlette, Cardinal, m.re de Vigne, Pensa Pereco, the hamburg of marble, Italia is, if the wine varieties Cock black, bubble, hope has been found to be diversity in the Carignane and Öküzgözü of viticulture. Increase in yield and quality as if they drip irrigation is preferred observed.

 

Although most early varieties of Thanneb, the lack of pollination problem, considering the adverse conditions the eye as a high fruit tannin content, very early seedless highly efficient, transport-resistant and next to it the kind of Derlet the quality Panca Precose Muscat Rein de Vigne, Cardinal, Perle de Csaba early cultivation of suitable varieties of table grapes.

 

In addition to the precocity fruit growing, late turfandacılıg in taking into consideration that large gains, due to the temporary spite of its high yield and quality of Italia varieties grown in this region may be recommended. Besides HONUSU, Girls, Dökülgen, may be referred to the Azeri and kind Çilorez

 

Pruning the type awakening, maturity time, etc. The maintenance of such bonds have varied, the evaluation of grape harvest and is very difficult. Therefore, the minimum number should not exceed one or two should be kept of the number of varieties is recommended to be placed bonds.

 

VINE GROWING SOIL PREPARATION In

 

After bonding sites selected switches to the process for preparing the soil. If you have terrain, large rocks, trees and shrubs are cleared. Omca uniform and properly corrected to steep bumps, potholes filled land leveling is done. More measures are taken for holding water drainage areas.

 

The economic life of the vine is over 40 years of maintenance varies according to conditions. Therefore, it will remain in place until sewn life is depleted, plants should be very rigorous. Good preparation is a place to plant vineyards can not develop well, life is short, and will yield less and are more easily caught the disease.

 

Newly established vineyard location, the area is to be no one on the ground should be handled in a good way. If a bond area of ​​the old soil should be fertilized with a few years of rest with plenty of green manure.

 

Vine can grow well, to go deep roots depends on the good progress in the soil. Development is related to soil structure. Roots in the sandy loam soil goes very deep. Hard to go deep roots in the soil showing the structure is limited. This type of soil is required to be made ​​to the crisis. In particular, a new vineyard is necessary to give more importance to the job crisis. Because the roots of American rootstocks used in the new vineyard is very strong and should not be loose and have tea soil they grow fast. The development of the vine and premature drying of some bonds, is due to be made or carried exposed the crisis.

 

Crisis, is covered in at least 40 cm depth of vineyard soil. This process is now made with plow crisis. Crisis plow, drawn by high horsepower tractors and processed in 40-50 cm soil depth. Autumn is the time to do Krizma. Should be done early in the crisis and vine planting with the crisis should be at least 6-8 weeks between the end of time.

 

VINE GROWING in planting

After the fall of the crisis correction made ​​in the field in spring, spacing and length of the pit opens can be processed with animal or mechanical power. Our region's climate rankings done east-west direction to reduce the damage of sun is hot, you need to be steep slope land. Attempts made ​​so far over in the vineyards of the new facility will be 1.5-2 m. row spacing of 2.5-3 m. should not be revealed.

 

Places marked two shovel deep, wide hole opens with a shovel. Done with machines is more advantageous to open pit. Burnt to the bottom of the pit manure, mixed with earth must be thin. Pruning is done in seedlings for planting. Yan and throat roots completely, cut all around 10 cm above the bottom roots. Formed of the strongest shoots left. Pruning Rooted in the bar or radically grounded grafted seedlings, in the middle of the pit, opened facing the subject, so that there is at least 10-15 cm above the soil the body of the plant in excavated pits should be compressed to take saplings air after he was sacked soil 10-15 cm thick. Then water can be given and a heren seedlings planted next to a certain place.

 

Planting is done sterile varieties (intersexual morphological, physiological female) should not be planted as pure. Because there is no ability of fertilization of these kinds of pollen dust. This is a pollinator planting plan for a paternity or two rows of eight Omca must be made by sewing.

 

Single flowering dates of the varieties used in paternity variations must be fertilized coincided date.

 

There are standard ways of planting vineyards. they are;

 

a. Square planting: soil processed by man power, weak, planted in the ground and is applied in varieties like short pruning. In this way, planting distances of 1-2 m. dr.

 

b. Rectangular planting: is issued to bond established with high finishing systems. In this way, the processing of bonds made ​​with animal or mechanical power. Place on the narrow, wide row spacings is kept. Intermediate row of 1-2 m, and occasionally varies between 2-3 m.

 

c. Triangular planting: The planting every three sides are equal. Six omca consists of a hexagonal shape when combined planting is a difficult form. Applied in more small businesses.

 

IRRIGATION FARMING in SUSPENDED

Irrigation of bond issue, particularly important because of the increasing prevalence of irrigation system in our country. Hanging in the soil for the growth and development should be the amount of water above the permanent wilting point.

 

Rapid development cycle of the vine with clusters of May-June time I fall (July) in the root zone slows the development of Omca In the absence of sufficient water, the leaves shrivel up and fade colors.

 

Grains in clusters can not afford the normal size and color become dull and increased sunburn on them. In this case it should be understood that water needs faced look.

 

Winter rains are sufficient for the development of the spring water bonds held by the soil if the normal fall. Irrigation facilities tillage pan comes twice after irrigation and gives very good results in the base bond. Would be useful after winter tillage whether the water before I wake case of a dry it connects.

 

Our region must scarcity of water resources, the slope of the required bond and the bond area due to prejudices of the people is seen that both irrigation. However, it is observed to be 2-3 times per year in watering newly planted vineyards. However believed that if the Southeastern Anatolia Project located within our region late spring and summer drought will be understood that it is necessary to irrigate vineyards. Therefore, especially in June, is appropriate watering 3-6 times depending on climate conditions in July and August.

 

Immediately after the start of the fall blooming in the vineyards and grain I need to pay particular attention to watering. In the drying and ripening fruit wine vineyard 3-4 weeks before watering should be discontinued.

 

The amount of water will be tortoiseshell climate varies according to soil and variety. The top 60-70 cm of soil should be saturated with water. As you understand this, dipped into an iron bar after the irrigation and soil should be considered as the processing level is the depth of water move freely. To reach the last row will be given water by filling the furrow of the water is used as a measure in determining the adequacy of the amount of water.

 

Furrow irrigation is often usulüyle vineyards in our country. However, in recent years, with drip irrigation and sprinkler irrigation of vineyards method has gained importance.

 

SUSPENDED BREEDING GROUND HANDLING In

Up cultivation of crop plants is desired plant vines. Annual rainfall is low, this sum of money should be given to the cultivation temperature in the region is high. In autumn, after leaf fall, will be held before pruning is effective in collecting the soil tillage and winter rains in the struggle with weeds. Then one after pruning provides ventilation of the cultivation of the soil to be made after a late spring frost and water stored in the soil. Cleaning the throat opening and throat Meanwhile anchor roots are also important maintenance work. Also be done after connecting tillage and anchor are useful. For spring and summer weeds in the vineyards is sufficient for 2-4 anchors.

 

GROWING VINE PRUNING in

Pruning of the vine is a very technical job knowledge and skill. Therefore you need to know the principles of vine physiology and pruning. Otherwise, the falling quality of the grapes, the yield decreases.

 

Pruning is essential ecological and cultural factors as reasons, on an annual shoots, according to the grape varieties efficient enough to remove the vine must be familiar with the place of eyes crop rod (eye) to leave and cut the bars is unnecessary.

 

Our region is generally in the form of bonds mixed pruning pruning and non-uniform shape resembles a tapestry. The incorrect application of pruning time is seen as pruning is done in the fall. In our region, January-February pruning is even suitable to be held in March.

 

Pruning shape in terms of both a higher yield and achieve quality, and especially length over the eye 5-8 in terms of preventing pilling shorter with wire training way of 60-80 cm body height allowing a mixed pruning "guyot system" or "guyot + T "It is recommended that the implementation of the training method.

 

BE SUSPENDED BREEDING DISEASES AND PESTS in

 

Ties Anthracnose Disease (Elsinoë Ampel to)

Powdery Mildew Uncinula necator (Schw.)

Ties Downy mildew (Plasmopara viticola)

Gray mold disease in vineyards (Botrytis cinerea)

Kava in the vineyards (Esca) Disease (sternum hirsutum, Phellinus İgniarius)

Root Ur in the vineyards disease (Agrobacterium vitis)

Dead arm disease in Bag (Phomopsis viticola)

Suspended Stem Pitting Virus (Rugosa Wood Complex)

Hanging Leaf Curl Virus (Grapve Leaf Roll Virus)

Hanging Fan Leaf Virus (Grapve the fanleaf virus)

 

Grape berry moth (Lobesia botrana)

İkinoktal in connective spider mite (Tetranychus urticae)

And vine weevil Master-bond

(Otiorhynchus Scitus, O. Peregrinus, O. sulcatus, O. anatolicus, O. Ligusticum, the

O. Turca, O. Aurif, O. Carcel, O. Rugosostriatus,

Megamecus Shevket, M. Albomarginatus)

Thrips of bonds

Thrips of bonds (Vitis Anaphothrips)

The vine Thrips (Drepanothrips Reuter)

Brown Thrips of bonds (Haplothrips Globiceps)

Leafroll bond (Colomerus (= Eriophyes) Vitis)

Phylloxera (Vitifoli of Viteus)

Mealybug bond (Planococcus Citri, P. Ficus)

Ties leafhoppers (Asymmetrasca (= Empoasca) decedens Empoasca Decipiens)

Haziranböcek in bonds

June Bug (Polyphylla Fullon)

İzmir June beetle (P. Türkmenoğlu'nu of)

Master-of connective Necklaces (Strophomorphus Ctenotus)

Ties tent caterpillar (Arctia Villian ACE)

Suspended Cicada (Klapperichic that (= Chloropsalt A) Viridissi me)

Bonding Eye worm (Theresimi to ampelophaga)

Rowan of bonds (Arboridi to (= Erythroneura) Adana)

Durmisi by (Bond Pirali a) (Piller until Sparganothis)

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com