GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Badem Yetiştiriciliği


 

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

Almond maintenance breeding nutrient deficiency disease, pests and plant supply

 

Badem için, yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimi idealdir. Bununla beraber, odun kısmının

 kış soğuklarına dayanıklı olması nedeniyle, kış soğuklarının fazlaca olduğu yerlerde de yetişebilmektedir.

 

Ağacının odun kısmı -20 °C, -30 °C'ye kadar soğuğa dayanabilir.

 

Çiçek tomurcuklarının kışa dayanıklılığı şeftali çiçek tomurcuklarından daha azdır. Ülkemizde kış soğuklarının fazla olduğu yerlerde ekonomik olarak badem yetiştiriciliği yapılamaz.

 

Kış dinlenme ihtiyacı diğer meyve ağaçlarına göre daha kısadır. +5°C' nin altında 90-400 saatlik bir soğuklama yeterlidir. Badem yetiştiriciliği için, ilkbahar başlangıcındaki durgun olmayan hava şartları büyük önem taşır.

 

İlkbaharda don olayları bakımından en kritik dönem çiçek ve körpe çağla dönemidir. Çiçeklenme zamanında -4°C, -5°C'ye dayanabilen çiçekler, körpe çağla döneminde -1 °C, -O,5 °C'lerde zarar görürler. Dona dayanım bakımından çeşitler arasında büyük farklar görülmektedir.

 

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

 Almond cultivation of plants in nutrient deficiency, symptoms, removal, fertilization

 

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Bademde çinko noksanlığı

Almond zinc deficiency

 

Bademde çinko noksanlığının tipik belirtisi, daralmış, küçülmüş yapraklar ve rozet oluşumudur. Bu ölçümün nedeni ise boğum araları uzunlukları oldukça kısalmış olmasıdır. Yaprak kenarları bazen dalgalı bir hal alırlar. Yaprak yüzeyin de damar kenarları yeşil kalmak üzere, damar aralarında sari mozaik şeklinde lekeler oluşur. Noksanlık çok şiddetli değilse sari mozaik şeklinde lekeler oluşur.

 

Noksanlık çok şiddetli değilse sadece yaprakları etkiler, sürgün gelişimi normal devam eder. Ancak noksanlık şiddetli ise sürgün gelişimi tamamen durur. Sürgünlerde meyve tomurcuğu sayısı azalır veya tamamen yok olur. 

 

Bademde potasyum noksanlığı

Almond potassium deficiency

 

Bademde potasyum noksanlığında yapraklarda kıvrılma ve kırmızımsı kahve lekelerle beliren belirtilere neden olur. Sürgün uçlarında ölme, zayıf çiçek ölçümü ve normalden küçük meyveler olur.

 

Potasyum noksanlığı çeken bitkilerde turgor basıncı düşer ve su stresi olunca bitkiler gevşek dokulu bir hal alırlar. Kuraklığa ve dona karşı dayanıklılık zayıflar. Aynı şekilde hastalık etmenlerine ve tuzlu toprak koşullarına karşı bitkiler çok daha duyarlı olurlar. Bitki dokularında ve hücre organellerinde anormal gelişmeler görülür. Bitkide ksilem ve floem dokuların oluşumu geriler. Dokularda ligninleşme azalır. Bunun sonucu olarak potasyum noksanlığında gövde zayıflar.r.

 

Potasyum bitkilerde birçok kalite unsurunu etkileyen bir besin elementidir. Bu nedenle bitkilerde potasyum noksanlığı bitkinin özelliğine göre çeşitli kalite bozulmalarına yol açar.

 

Bademde azot noksanlığı

Almond nitrogen deficiency in

 

Bademde azot noksanlığı ağaçların büyüyememesine neden olur. Donemdeki azot noksanlığı yaprakların açık yeşil renkli ve sarı olması ile kendini gösterir. Sürgünler kısa, zayıf, ince olur ve ağacın değişik yerlerinde düzensiz bir şekilde sürgünlerde ölme görülür. Meyveler küçük, açık renkli, kalın kabuklu olur ve erken olgunlaşır.Bakır bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi değildir. Bu nedenle noksanlık belirtileri yeni meydana gelen yapraklarda görülür. Grimsi yeşil renk, hatta beyazlaşma gibi renk değişimleri ve solma olur. Gelişme zayıflar.

 

Badem ağaçlarında dalların uç kısımlarında kurumalar olur. Bazı durumlarda, uç kurumalarının görülmesinden önce, normalden büyük yapraklar oluşur.

 
Bademde bor noksanlığı

Almond boron deficiency


Bademde bor noksanlığında, çiçekler soğuktan zarar görmüş gibi aniden solar ve siyah kahve renk alırlar. Fakat bu haliyle düşmeyip bir süre dalda dururlar. Don zararları aynı görüntüyü yaratmakla beraber, don etkilenmiş çiçekler hemen dökülürler.

Şiddetli noksanlık halinde yaprak çıkışı gecikir.

Vegetatif büyüme noktaları ölür, sürgünler kısa olur,  yapraklar küçük ve bozuk şekilli olurlar. Ancak yapraklarda kloroz görülmez.
 

Bademde demir noksanlığı

Almond iron deficiency

 

Bademde demir noksanlığında en ince damarlar dahi yeşil kalarak bu damarlar arasındaki kısımlarda renk tamamıyla sarıya döner. Geniş yapraklı bitkilerde yapraklar adeta sarı zemin üzerinde yeşil bir ağ manzarası gösterirler. Noksanlığın çok şiddetli olduğu durumlarda, damarlar da sararır.

 

Demir noksanlığının çok tipik bir özelliği, yapraklar ne kadar genç ise belirtilerin o kadar şiddetli ve belirgin olmasıdır. Diğer besin noksanlıklarından farklı olarak, demir noksanlığının bir tipik özelliği de, klorozlu yaprakların kolay kolay ölmeden canlı kalmalarıdır. Bununla birlikte noksanlık çok çok şiddetli ise yapraklarda ölme de görülebilir. 

 
Bademde magnezyum noksanlığı

Almond magnesium deficiency


Bademde magnezyum noksanlığından özellikle fazla etkilenir. Yaprakların damar aralarında kloroz görülür. Renk açılmaları yaşlı yapraklarda, yaprak kenarlarından başlayarak yayılır. Beyaz etli meyve veren ağaçların yapraklarında kırmızı renkli, sarı etli meyve veren çeşitlerin yapraklarında ise sarı renkli lekeler oluşur.
Bademde fosfor noksanlığı

Almond phosphorus deficiency in


Bademde fosfor noksanlığı ağacın büyümesini yavaşlatır.

Yaprak sistemi koyu yeşil görünümlü, yaprak sapları ve genç sürgünler mor renklidir.

Yaşlı yapraklarda bronzlaşır ve erken dökülür.
 

Bademde mangan noksanlığı

Almond manganese deficiency

 

Bademde mangan noksanlığı belirtileri, birbirlerine benzerlik gösterir. Hafif ve orta derecede noksanlık halinde, genç yapraklarda, damar aralarında hafif renk açılması ortaya Bu renk açılması oldukça hafif olup, ancak, yaprak ışığa tutulduğunda görülebilir derecededir.

 

Noksanlığının daha şiddetli olması halinde renk açılması artar ve yaprak ağ görüntüsü alır. Daha sonraki aşamada, için yaprak yüzeyini beyazımsı sarı renkli noktalar kaplar.lar.

 

Azot noksanlığı bitkinin özellikle vegetatif gelişmesini olumsuz etkiler. Yaprak, gövde sistemi oldukça zayıf olur. Vegetatif gelişme periyodu kısalır, bitkiler erken olgulaşır. Erken çiçek açar. Erken yaşlanma, azotun sitokinin sentezi ve taşınması üzerine olan etkisinden kaynaklanmaktadır. Sitokinin bitkinin kuvvetli büyümesini ve genç dönemi daha uzun sure kalmasını sağlayan bir hormondur. Azot noksanlığında bu hormonun azalması bitkinin erken yaşlanmasına, diğer bir deyişle vegetatif gelişme periyodunun kısa olmasına neden olur.

 

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEKLERİ

Toprak istekleri bakımından seçiciliği fazla olmayan bir meyve türüdür. Hafif, derin, süzek ve alüvyal topraklarda iyi ürün verir. Bu gibi topraklarda kökler 3-5 m derine gider.

Hastalık ve Zararli Donemleri
Elma hastalık ve Zararlı Donemleri
Kiraz hastalık ve Zararlı Donemleri.
Narenciye hastalık ve Zararlı Donemleri
Patates hastalık ve Zararlı Donemleri
Seftali hastalık ve Zararlı Donemleri

 

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK HAZIRLIĞI

Toprak öncelikle derin olarak sürülür. Kuvvetli topraklarda dikim aralığı 8-9 m, zayıf ve az derin topraklarda ise 5-6 m olmalıdır. Ayrıca yağış miktarı azaldıkça, dikim aralıklarını artırmak gerekir. Kurak koşullarda bademlik kurulması, yerinde çöğür yetiştirip aşılamak sureti ile yapılır. Çöğürler ancak 2-3 yıl sonra aşılanabilecek düzeye ulaşırlar.

 

BADEM AĞACI ÖZELLİKLERİ

Ağaç: 6-8 m boylanır. Bazı hallerde ağaçların yüksekliği 12 m'ye kadar boylanabilir. Yıllık dallar üzerindeki tüm tomurcuklar aynı mevsimde büyür ve ikinci dallar meydana gelmesi halinde ağaç yayvan olur. Badem ağaçları ortalama olarak 50 yıl kadar yaşarlar. 100 yaşma kadar yaşayan ağaçlara da rastlamak mümkündür.

 

Kök: Kazık kök tipindedir. Saçak kök az olduğundan fidanlar yer değiştirme sırasın da çok kayıplar verirler.

Don nedir
Dondan korunma yöntemleri
Meyvelerde don zararı ve korunma
Turunçgillerde don zararının önlenmesi

 

Yapraklar: Çeşitlere göre iri, orta iri ve küçüktür. Renk açık ve koyu yeşil arasında değişir. Yaprağın kenarları dişlidir.

 

Tomurcuklar: Çiçek tomurcukları, farklı yaştaki dallarla bunlar üzerindeki 2-13 cm uzunluğundaki buket denilen kısa meyve dalcıklarında bulunur.

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle bizim tavsiyemiz holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza,

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

 

BOOLTEX Sezon başında kireçli topraklarda muhakkak kullanılmalı. Kılcal köklerin etrafını sarmış kireç kaymak tabakasını yok eder. Toprakta bağlanmış demir, fosfor ve fosfatlar açığa çıkar, bitki bunları kullanır. defalarca demir ve fosforlu gübreler kullanmanıza gerek kalmaz. DÖNÜME 1 KG damla sulama
       
GOLDENMIX®

1. uygulama,Yapraklar fare kulağı kadar olduğunda

2. uygulama,Meyve tutumunda

3. uygulama Hasattan 45 gün önce  yapılır.

 

Gereksinim duyulan bütün dönemlerde 300 gr / 100 lt su ile olmak üzere 2 uygulama.

150 cc
200 cc
300 cc


       
GOLDEN ÇİNKO

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.

125-150 cc
       
GOLDEN DROP

AZOT, FOSFOR, DENGELİ, POTAS    

Her dönem düzenli kullanılmalı. Bitkinin NPK sı karşılanmalı

2-3 kg
       
COMPLEX

Organik esaslı damla sulama ve salma sulama gübresi.

On beş gün aralıklarla. Bir boş, bir dolu sulama veya bölünmüş miktarlarda dolu sulama.

   

Dönüme

5-7 kg

 

Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler. Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

 

Badem Her derde deva
Badem Kanser riskini
Bademin Faydalari

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BAHÇE TESİSİ

Yetiştiricilerimizin büyük bir kısmı bademi tohumla üretmektedir. Diğer meyve türlerinde olduğu gibi, badem de aşı ile üretilir. Badem için en çok uygulanan aşı yöntemi bir yaşlı çöğürler üzerine durgun göz aşısıdır. Ancak, Datça yöresinde çoğunlukla sürgün göz aşısı yapılmaktadır. Ayrıca kıraç yerlerde bahçeye çekirdek (tohum) ekerek yerinde aşı yapma yoluna gidilebilir. Kalem aşısı da badem üreticiliğinde kullanılabilir. Yarma aşıdan ziyade kabuk altına yapılan çoban aşısı tercih edilmelidir.

 

Anaçlar

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 

Badem: Badem çöğürleri, kireçli ve kurak şartlar için idealdir.

 

Şeftali : Bademe göre daha yüzeysel köklüdür ve daha kısa ömürlüdür. Erken meyveye yatar. Kireç oranı düşük yerlerde kullanılır. Nemotodlu yerlerde nemaquard anaç olarak kullanılmalıdır.

 

Erik : Su tutan, kök çürüklüğü ile bulaşık topraklarda kullanılır. Ancak tüm çeşitlerle uyuşması iyi değildir.

 

BAHÇELERİN KURULMASI

Badem çabuk gelişen bir meyve türü olduğu için sık dikimden kaçınılmalıdır. Bahçelerde kare dikim tercih edilmelidir. Meyilli arazide ise çapraz (kontur) dikim yapılmalıdır. Ağaçlar dikimi takip eden yaz aylarında birkaç kez sulanmalıdır. Kışları soğuk geçmeyen bölgelerde fidan dikimi Ocak ayında yapılır. Soğuk bölgelerde ise Mart ayını beklemekte yarar vardır. Fidan çukurları 70-80 cm derinlik ve genişlikte olmalıdır. Dikilen aşılı fidanların aşı yerlerinin toprak içinde kalmamasına özen gösterilmelidir. Badem çiçekleri kendine uyuşmazdır. Bu nedenle tozlayıcı başka bir çeşit olmadan bahçe kurulması halinde y^a hiç ürün alınmaz veya çok az ürün alınabilir. Bu nedenle esas çeşit ile birlikte 8-10 ağaca bir adet o çeşidi tozlayabilen çeşidin dikilmesi gereklidir.

Bitkilerde stres
Kuraklik stresi
Tuz stresi
Sıcaklik stresi
Soguk stresi
Don stresi
Hastalik stresi
Su taşkını Fazla su stresi
Oksidatif stresi
Hava kirliliği stresi
Ağır Metal stresi

 

MEYVE

Sert kabuklu meyveler grubuna girer. Olgunlaşmış ve k:urutulmuş bademlerde dış yeşil kabuk kuruyarak kendiliğinden sert kabuktan ayrılır. Bademler, kabuk özelliklerine göre 4'e ayrılır.

l .El bademleri :El ile kolayca kırılırlar.

2-.Diş bademleri :Diş ile kolay el ile zor kırılırlar.

3-Sert bademler: Çekiçle kolay, diş ile zor kırılırlar.

4.Taş bademleri: Kabuk ancak çekiçle kırılır.

 

YILLIK BAKIM İŞLERİ

Dikilen fidanların tepesi 70-80 cm'den vurulur. Dikimi müteakip yaz budaması mutla ka yapılmalıdır. Badem ağaçları genellikle modifiye lider veya goble şekillerine göre terbiye edilirler.

 

Sulama:

Ülkemizde badem yetiştiriciliği kuru şartlarda yapılır. Ancak, sulandığı taktirde verim 2-4 kat artmaktadır.

 

HASAT:

Meyveler iyice olgunlaştıktan ve dış kabuk kavladıktan sonra hasata başlanmalıdır. Dış ülkelerde makine ile hasat da yapılmaktadır.

 

 

Almond Breeding

 

For almonds, dry summers and warm, wet winters and warm Mediterranean climate is ideal. However, due to the portion of the wood resistant to winter cold, can be grown in places where much of the winter cold. Wood portion of the tree -20 ° C, a resistance to cold to -30 ° C. Flowers less than the resistance of peach flower buds of winter buds. In our country, where much of the winter cold almond farming economically possible.

 

Winter recreation needs is shorter than other fruit trees. + 5 ° C is sufficient to cold below 90 to 400 hours. For almond growing, stagnant weather conditions in early spring is not of great importance. Spring is the most critical time period for frost flowers and fresh almond. Flowering time of -4 ° C to -5 ° C which can withstand flowers, fresh ages during -1 ° C, O, suffer at 5 ° C. Frost resistance is seen in terms of major differences between the varieties.

 

NUTRITIONAL DEFICIENCY IN PLANT BREEDING ALMOND fertilization

Nitrogen deficiency is particularly negative effect on the vegetative growth of the plant. Leaves, trunk system is quite weak. Vegetative growth period is shortened, plants early olgulaş. Early bloom. Premature aging, is due to the effect on cytokine synthesis and transport of nitrogen. Cytokinin plant growth and strong young is a hormone that keeps a longer period of time. The reduction of this hormone in premature aging of the plant's nitrogen deficiency, causes a short period of vegetative growth of other words.

 

Nitrogen deficiency causes inability to grow almond tree. Done my nitrogen deficiency have yellow leaves with pale green and shows itself. The shoots are short, weak, thin and trees would be seen dead in an irregular manner in exile in various places. Fruits are small, light-colored, thick-skinned and would ripen early.

 

Copper mobility in the plant body is not good. Therefore, deficiency symptoms are seen in leaves from a new challenge. Grayish green color, color changes and fading as it gets even whitening. Developments weakened.

 

Become dry in the ends of the branches of almond trees. In some cases, prior to the occurrence of extreme dryness, normally occurs in large sheets.

 

Typical signs of zinc deficiency in Almond, narrowed, smaller leaves and rosette formation. The reason for this measurement is the length between nodes are shrinking. Leaf edges are sometimes a volatile state. To stay green at the edges of the leaf surface veins, arteries develop plaques in the form of yellow mosaic between them. Not too severe deficiency spots as yellow mosaic is formed.

 

Very severe deficiency affects not only leaves, shoot growth continues normally. However, the situation is severe deficiency of shoot growth fully. The number of fruit buds in exile reduced or disappear completely.

 

In the section between the thin veins remain green even in the veins of iron deficiency almond color turns completely yellow. In broad-leaved green plant leaves show a network view on almost yellow background. Where the deficiency is very severe, the yellowing of the veins.

 

A very typical feature of iron deficiency, how young the leaves are not so severe and obvious symptoms. Unlike other nutritional deficiencies, a typical feature of iron deficiency is that they are easily survive the death of klorozl leaves. However, very very severe deficiency can be seen in the leaves die. Phosphorus deficiency slows the growth of the almond tree. System-looking dark green leaves, petioles and young shoots are purple. Tan in older leaves and poured early.

 

More particularly affected by the Almond magnesium deficiency. Chlorosis between the veins of leaves appear. Color opening in old leaves, spreads starting from the leaf edges. White fleshy fruit-bearing trees of their leaves colored red, and yellow fleshy fruit variety that occurs in the leaves of yellow spots.

 

Symptoms of manganese deficiency in almonds, similar to each other. In case of mild to moderate deficiency in young leaves, veins opening this color is very light tint them out of the opening, however, is very visible when the leaves exposed to light.

 

In case of more severe deficiency increases the opening of leaf color and takes the network image. At a later stage, whitish yellow spots on the leaf surface for containers.

 

Almond leaf curl in potassium deficiency and causes symptoms that appear with reddish brown spots. Killed in shoot tips, measurement and weak flower is smaller fruits than normal.

 

Turgor pressure in plants suffering from potassium deficiency and water stress is reduced when plants absorb a loose-textured state. Weak resistance to drought and frost. Likewise plants against pathogens and soil conditions are much more sensitive to salt. In plant tissue and cell organelles appear abnormal developments. The formation of xylem and phloem tissue in the plant declined. Aspects of lignin deposition in tissues is reduced. As a result, the weakened body of potassium deficiency.

 

Potassium is a nutrient in plant quality affecting many aspects. Therefore potassium deficiency in plants can lead to various quality degradation characterized by the plant.

 

 

TANK Ranking List

Sırasıylaür the ADIİÇERİK1GOL from WETPH DÜŞÜRÜCÜ- EMITTER YAPIŞTIRICI2GOLDENMIXBİT the BESİNİ3İNSEKTİSİTBÖCEK İLACI4FUNGUSİTMANT DRUGS (after mixing in a separate container) GOLDEN wetilaçl up water lowers the pH of water, prevent degradation of the drug. After applying the drug to spread medicines plant leaves and prevents flow through the leaves. 100 liters of water

50 reduces ccbooltextoprak PH. Iron facilitates the intake of phosphorus and phosphate. Lime in the soil can be taken by the plant converts calcium, removes lime. (Beneficial soil pH of 6.4 species)

APPLY AT THE BEGINNING OF THE FIRST SEASON IN IRRIGATION ....

Turning to

1 KGGOLDENMIX®1. application leaves much olduğunda2 mouse ear. application, Fruit tutumunda3. When yapılır.150 cc200 CC300 ccgol than 45 days before uygulamahasat çinkogöz exploded and after flowering. The most important application of time after the fruit is harvested (in early autumn, the leaves fall from yet) is done. Zinc accumulation in the eyes of the future and the possibilities of healthy new shoots spring sağlar.100 liters of water

To 80 - 100 cccomplexorganik Based Drip irrigation - irrigation fertilizer Salama.

Sonra.dönü immediately to the first irrigation or fruit formation

5-7 Phosphorus from DROPGOL from KGGOL DROP

season beginning

balanced golden drop

Mid-season

GOLDEN DROP LADLE

45 days before harvest

100 LITRE SUYAGOL than 45 days ago from potashasat görüldüğünde.100 liters of water or potassium deficiency

150-200 grbit Nutrients deficiency and symptoms and DEFICIENCY OF DESCRIBING THE FULL PICTURE REVIEW of walnut cultivation.

 

 

REQUESTS FOR BREEDING GROUND ALMOND in

Selectivity in terms of land claims is no more a kind of fruit. Light, deep, alluvial soil gives good products and strainer. 3-5 m deep roots in these lands goes.

  CEYDA CHEMISTRY

Our technology makes a difference

 

DOTP Factories

DOP Factories

Biodiesel Plants

TURN-KEY

  YEŞİM PLASTIC

 

kampet

CHILDREN'S PLAYGROUND

INDOOR PLAYGROUND AREA

From RING FACTORY

 

Almond Breeding in SOIL PREPARATION

Soil primarily driven as deep. Strong soil in the planting interval 8-9 m, while in poor and less deep soil should be 5-6 m. In addition, rainfall decreases, the need to increase the spacing. Almond establishment in arid conditions, on-site crashes grown by grafting is done with. But they reached a level that can be vaccinated after they crashed 2-3 years.

 

ALMOND TREE FEATURES

Tree 6-8 m sorted. In some cases the height of the tree up to 12 m can be sorted. All annual branches grow buds on the branches in the same season and the second would occur if shallow tree. Almond trees live an average of 50 years. Possible to see the trees living up to the age of 100.

 

Root: It is taproot type. Is less hairy root seedlings are very well displacement data are missing.

 

Leaves: According to type the coarse, medium large and small. Color varies between clear and dark green. The edges of the leaves are toothed.

 

Buds: Flower buds, with branches located in different age 2-13 cm in the short-fruit bouquet dalcık called on them.

ALMOND GARDEN PLANT BREEDING

A large part of our almond growers produce seeds. As with other fruits, almonds is produced by vaccination. Most applicable method for vaccination vaccine is still observed on an old almond crash. However, in budding shoots are done mostly Datça region. Also core to the garden in barren place (seeds) can be the make-out spot planting. Grafting is also available in almond productivity. Shepherd made ​​under the shell, rather than splitting vaccine vaccine should be preferred.

 

rootstocks

 

Almonds: Almonds seedlings are ideal for chalky and dry conditions.

 

Peaches: Almonds are more shallow rooted and based on a shorter service life. The fruit early. Percentage of lime is used in low places. The Nemotodl should be used as rootstock nemaquard places.

 

Erik: holding water used in washing the soil with root rot. However, it is not inconsistent with all kinds of good.

 

SETTING UP THE GARDEN

Frequent planting should be avoided because it is a rapidly growing almond fruit type. Garden in square planting should be preferred. The cross prone terrain (contour) planting should be done. Trees should be watered several times during the summer following planting. Tree planting in areas exceeding cold winters made ​​in January. In cold regions it is useful to wait until March. Saplings pit should be at 70-80 cm depth and width. Of grafted seedlings planted vaccine should be careful to leave it in place of soil. Almond flowers are self-incompatible. Therefore, the establishment of pollinator garden without any other kind of case there will not be any product or it can be a little ^ a product. Therefore 8-10 tree with substantially one type is required that the type of stitching can type dusting.

 

FRUIT

Enters the nuts group. Ripe and k: urutul outer green shell almonds in a dry by itself is separated from the hard shell. Almonds are separated by the shell 4 properties.

l .Turn almonds: Hand with easily broken.

2-Excluded almonds: hard to easy breakage is manually teeth.

3-Soft almonds: Hammers easy to use, hard to break teeth.

4.Task almonds: Shell but broken with a hammer.

 

ANNUAL MAINTENANCE WORKS

Shot from top of the planted seedlings of 70-80 cm. Planting should be done after ka happy summer pruning. Almond trees are generally based on the modified training or goblin leader figure.

 

irrigation:

In our country, almond breeding is done in dry conditions. However, if the irrigation efficiency is increased by 2-4 times.

 

HARVEST:

After thoroughly ripe fruit should begin to harvest chipped off and the outer shell. Harvesting is done by machines in foreign countries.

 

ALMOND in DISEASES AND PESTS TO BE GROWING

Rosellinia root rot disease (Rosellinia necatrix)

cancer and glued on bacterial (Pseudomonas syringae pv. syringae)

Armillaria root rot disease (Armillaria mellea)

monily to (mummy) disease (Monilia laxa)

sitospor to cancer (Cytospora spp.)

leafminer (freckles) disease (Coryneum beijerinkii)

orient virus in hard-core (plum pox)

iron deficiency in fruit trees

almond branch cancer (Pseudomonas amygdali)

peach leafroll disease (Taphrina deformans)

plum rust (tranzscheli the pre-spinosad (Pers.) Dietel)

I'm Thuenen peach scab of Cladosporium carpophil

 

red spiders (mites)

brown maggot (corner of Parthenolecanium)

aphids

oriental fruit moth (Cydia molesta)

mulberry crusted bits (Pseudaulacaspis pentagona)

domestic plum moth (Cydia funebrana)

printer insects

foot fruit tree worms (Capnodis spp.)

peach moth (anarchy lineatella)

bud caterpillars

small bud moth (recurvari to nanell A)

comma-shelled bit (Lepidosaphes ulmi)

the plum maggot (I prunastr of sphaerolecani)

almonds borer (euryto to amygdali)

Zinni bean (epicometis (= tropinot A) hirta)

fruit worms eye

almond eye worm (a. amygdali hustler.)

 

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com