GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Domates Yetiştiriciliği


 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

tomato farming Maintaining tomatoes nutrient deficiency diseases and plant pests feed

 

 

Domates sıcak ve ılıman iklim sebzesidir. Yetiştirme devrelerinde ısı sıfırın altına (-2,-3 ºC’ye) düştüğünde bitki tamamen ölür. Fidelerin tarlaya dikilmesinde ilkbahar geç donlarının bitmesi gerekir.

 

Domateslerde genellikle gece ve gündüz arasında 6 ºC ile 8ºC’lik bir farkın bulunması istenir. Gündüz sıcaklığının 19-26 ºC, gece sıcaklığının 14-18 ºC olduğunda gelişim iyi olur.

 

Döllenme olayının ısı ile çok yakın bir ilgisi vardır. Domates çiçek tozları 10 ºC ve daha yukarı derecelerde istenilen şekilde çimlenerek döllenme yapılabilmekte ve sıcaklık 15 ºC’nin altına düştüğünde meyve bağlama yüzdesi azalmaktadır. Düşük sıcaklıkta polen tozu çok az oluşur, kısmi döllenen şekilsiz meyveler meydana gelir. 40 ºC’nin üzerinde ise çiçek tozları ölür ve meyve teşekkülü olmaz. 

 

Domates tohumlarının çimlenmesi için minimum 10 ºC, optimum 20-29 ºC, maksimum 36 ºC toprak sıcaklığı olması gerekir.

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEKLERİ:

Domates derin, geçirgen, su tutma özelliği iyi, humus ve besin maddelerince zengin tınlı toprakları sever. Erkencilik istendiği zaman kumlu tınlı topraklar uygundur. Toprak pH’sı 5,5-7,0 arasında, tuzsuz-az tuzlu (2,3 mS’dan az) olan topraklarda iyi yetişir. Toprakta pH=5,5’un altında ise dekara 200-500 kg kireç verilmeli, pH=7,0’nin üzerinde ise her yıl dekara 30-50 kg toz kükürt verilmelidir.

 

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

 In the cultivation of tomato plant nutrient deficiency, symptoms, removal, fertilization

 

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Domateste çinko noksanlığı

Of zinc deficiency in tomato


Domateste çinko noksanlığında boğum aralan incelmiş ve normalin yarısı veya üçte biri oranına kısalmıştır. Dolaysıyla bitki bodur görünümdedir. Yaşlı yaprakların kenarları bazen yukarı doğru kıvrık olur ve gayri muntazam dağılmış, sarımsı yeşil lekeli bir görüntüdedir. Klorozlu bölgelerde sonradan beyazımsı kahve ve kahve renkli nekrotik lezyonlar oluşur ve hızlı tüm yaprak yüzeyini kaplar. Takiben yaprak kurur ve ölür, portakal veya gri renkli görünüm almıştır. Başlangıçta damarlar etrafında dar bir şerit halinde yeşil alan kalır. Orta yapraklar oluşumundan itibaren küçüktür ve koyu yeşil renklidir, kenarları az çok yukarı doğru kıvrıktır. Yaprak sapına ucuna doğru, yaprak iyice daralır ve kıvrılır. Yapraklar normalden kalın ve gevrek bir yapıdadır. Yaprak ana damarlar bazen aşağı doğru kıvrılırlar. Bazen, yaprakların özellikle alt yüzeylerinde damar renkleri menekşe menekşemsi kahve renk alırlar. Yaprak tüylülüğü artar ve bunun neticesinde gümüşümsü gri yeşil bir renk sergilerler. Meyveler küçük kızarırlar.
 

Domateste potasyum noksanlığı

Potassium deficiency in tomato

 

Domateste potasyum noksanlığında yapraklar genelde koyu yeşil renkli olup yaşlı yapraklar griye çalan yeşil renktedir.

 

Yaşlı yapraklarda beyazımsı açık sarı noktalar halinde nekrozlar oluşur.

 

Gövde ince, zayıf ve noksanlığın şiddetli olduğu durumlarda pek çok tarla domateslerinde ise daha az görülen lekeli olgunluk  potasyum noksanlığı ile ilgili bulunmakta ve potasyum uygulaması ile giderilmekte veya azaltılabilmektedir.

 
Domateste azot noksanlığı

Nitrogen deficiency in tomato


Domateste azot noksanlığı yaprakların küçük kalmasına, açık yeşil ve sarımsı renk almalarına, ileri aşamada kahverengine dönerek solmasına sebep olur.

Bitki sert ve dik bir görünümdedir. Gövde ince, sert ve lifsi bir yapıdadır. Çiçekler ekseriya olgunlaşmadan dökülürler.

Meyveler normalden küçük olurlar ve kızarmadan önce uzun bir sure açık yeşil renkli kalırlar.

 
Domateste bor noksanlığı

Boron deficiency in tomato


Domateste bor noksanlığında küçük genç yapraklar kalınlaşmış ve kırılabilir yapıda oluşurlar, kahverengi nekrotik lekeler vardır. Yaşlı yapraklar sari renkli olup, kenarlarda renk kahveye dönüktür.

Gövde zayıf bir yapıya sahiptir. Noksanlığın çok şiddetli olması halinde büyüme noktaları ölür, gövdede morumsu renk oluşur. Meyve sayısı az ve içlerinde kararma görülür.
 
Domateste magnezyum noksanlığı

Magnesium deficiency in tomato


Domateste magnezyum noksanlığında yaşlı yapraklarda damar aralarında, kenarlardan başlayıp içe doğru ilerleyen sararma şeklinde kloroz görülür.

Sonunda bütün yaprak sarıya döner. Kahverengi keler oluşur. Yapraklar gövdeye doğru sarkar ve ölür.
Domateste fosfor noksanlığı

Phosphorus deficiency in tomato


Domates fosfor noksanlığına şiddetli reaksiyon verir. Yapraklar sert ve dik yapıda ve koyu yeşil veya mavimsi yeşil görünümdedirler. Yaprakların altında, damar boyunca kırmızımsı menekşe renk oluşumları görülür. Yapraklar geriye doğru kıvrılır.

Yaşlı yapraklar sarıya döner, kahvemsi siyah lekeler oluşur ve erken ölürler. Gövde ince ve lifsi bir hal alır ve gövdede koyu menekşe lekeler oluşur.

Çiçeklenme ve meyve umu zayıflar. Meyveler küçük ve sert bir yapıda olup olgunlaşmadan, vakitsiz sararır.
 
Domateste mangan noksanlığı

Manganese deficiency in tomato


Domates mangan noksanlığına oldukça duyarlı bir bitkidir. Noksanlık kendini yapraklarda ince damarlar arasında renk açılması şeklinde belli eder. En ince damarlar dahil, yeşil damarlar arasında, damarlarla çevrelenmiş açık renkli adacıklar halinde bir görüntü oluşur. Oldukça tipiktir. Daha sonra hücrelerin ölmesi neticesinde yaz lekeler kahverengine döner. Yaprak saplan ve gövde üzerinde de kahve ve siya kahve renkli nekrotik lekeler oluşur. Noksanlık sürerse büyüme noktaları ölür. Noksanlık şiddetli ise çiçek ve meyve azalır. Meyvede şeker ve C vitamini kapsamı düşük olur.

 

BOOLTEX Sezon başında kireçli topraklarda muhakkak kullanılmalı. Kılcal köklerin etrafını sarmış kireç kaymak tabakasını yok eder. Toprakta bağlanmış demir, fosfor ve fosfatlar açığa çıkar, bitki bunları kullanır. defalarca demir ve fosforlu gübreler kullanmanıza gerek kalmaz. DÖNÜME 1 KG damla sulama
       
GOLDENMIX®

Çiçeklenmeden önce 1. uygulama,

meyve tutumunda 2. uygulama,

 

Gereksinim duyulan bütün dönemlerde 300 gr / 100 lt su ile olmak üzere 2 uygulama.

200-300 cc       
GOLDEN ÇİNKO

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.

125-150 cc
       
GOLDEN DROP

AZOT, FOSFOR, DENGELİ, POTAS    

Her dönem düzenli kullanılmalı. Bitkinin NPK sı karşılanmalı

2-3 kg
       
COMPLEX

Organik esaslı damla sulama ve salma sulama gübresi.

On beş gün aralıklarla. Bir boş, bir dolu sulama veya bölünmüş miktarlarda dolu sulama.

   

Dönüme

5-7 kg

 

Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler. Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

 

Gübrelemede esas, toprak ve yaprak analizlerinin yapılmasıdır. Buna göre de eksikler giderilmelidir.

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle bizim tavsiyemiz holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza,

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

Domates bitkisi derin köklü bir bitki olduğu için, toprağın derin sürülerek dikkatle hazırlanması gerekir. Tarla tabanının 50 cm altında pulluk tabanı denilen geçirgen olmayan bir tabaka varsa bu tabaka sonbahar başlarında özel pulluklarla kırılmalıdır.

 

Sonbaharda dekara 3-4 ton iyi yanmış ahır gübresi atılarak derince sürülmesi gerekir. İlkbaharda karık

Domatesin Faydaları
Domatesin fay Saymakla
Domates Yemek için bir
Domates Suyu Yorgunluğa
 hazırlığından önce taban gübresi verilmelidir.

 

Fide dikiminden önce tarla 20-30 cm derinliğinde sürülür, diskaro geçirilir.

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FİDE YETİŞTİRİCİLİĞİ:

Fide yetiştiriciliğinde genel olarak ( torf, perlit, vermikulit) veya (torf, perlit, toprak) veya (yanmış hayvan gübresi, kum, toprak) gibi karışımlar kullanılır.

 

Yanmış hayvan gübresi, kum, toprak karışımında 1:1:1 oranı kullanılır.Torf, perlit, toprak karışımında 2:1:1 oranı kullanılmaktadır.

 

Fide yetiştirme materyalinin (hayvan gübresi hariç) bir toprak fumigantı ile dezenfeksiyon edilmesi faydalıdır. Tohum ekiminden en az 1 ay önce ilaçlama yapılmalıdır.

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOHUM EKİMİ:

Fide yetiştirme materyali tavlı ise sulamaya gerek yoktur. Aksi halde, fide yetiştirme materyali ile doldurulmuş fide torbaları veya fide yetiştirme kaplarının iyice sulanması ve sonra tohum ekiminin yapılması gerekir.

 

Tohumların 3-4 saat ıslatıldıktan sonra ekilmeleri çimlenmeyi kolaylaştırır. Tohumlar 1-3 cm. derinliğinde ekilmelidir. Tohum ekimini takiben tekrar hafifçe sulanması faydalıdır.

 

Kimyasal gübreler tohum ekiminden en az 15 gün önce fide yetiştirme materyaline karıştırılması gerekir.

Bitkilerde stres
Kuraklik stresi
Tuz stresi
Sıcaklik stresi
Soguk stresi
Don stresi
Hastalik stresi
Su taşkını Fazla su stresi
Oksidatif stresi
Hava kirliliği stresi
Ağır Metal stresi

 

Tohumların çimlenmesi için en uygun toprak sıcaklığı 12-15 ºC olmalıdır. Bu sıcaklıklarda tohumlar 5-13 gün içinde çimlenir. Domates fidelerinin en uygun şaşırtılma zamanı kotiledon yapraklarının tam gelişmelerini tamamladıkları ve yere paralel oldukları zamandır. Sağlıklı ve tam gelişmiş fideler şaşırtılmalıdır.

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FİDE DİKİMİ:

Fide dikimi ilkbahar don tehlikesinin tamamen kalktığı, toprak ve hava sıcaklığı 12-15 ºC’yi bulduğu zaman yapılır. Dikim genellikle tohum ekiminden yaklaşık 7-8 hafta sonradır. Tarlaya dikimde çiçek açmış veya meyve tutmuş domates fideleri dikilmemelidir. Bu gibi fidelerin gelişmeleri yavaş olup, bodur kalır, verimleri düşer. Dikim akşama doğru yapılmalı, fideler güneş altında bekletilmemelidir.

 

Fideler yaklaşık 15-20 cm boylanınca genellikle dikime hazırdır. Bölgemizde Şubat sonu Mart başından itibaren fide dikimi yapılır. Dikimde can suyu yeteri kadar verilmeli, can suyu ile birlikte, kök ve kök boğazı hastalıklarına karşı gereken ilaçlamalar yapılmalıdır.

 

Domates yetiştiriciliğinde sıra arası ve üzeri aralıkları, çeşidin sırık veya yer çeşidi olmasına göre değişir. Sırık çeşitlerde sıra arası 60-80 cm, sıra üzeri 50-60 cm, yer çeşitlerinde sıra arası 140 cm, sıra üzeri 40-50 cm olmalıdır.

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÇAPALAMA:

Fideler dikildikten 2 hafta sonra birinci çapa yapılır. Masuralar üzerinde yetiştirilen domateslerde çapa genellikle işçiler tarafından yapılır. Tarla tarımı şeklinde yapılan geniş sahalarda ise traktör ile çekilen çapa makinelerinden yararlanılır. I. Çapadan 2-3 hafta sonra II. Çapa yapılır. Bu devrede bitkiler 30-35 cm kadar boy aldıklarında sırık çeşitlerde II. Çapa ile birlikte sırık da dikilir. Bu çapalamalar esnasında boğaz doldurma işlemi de yapılır. II. Çapadan sonra yabani otlar ayıklanır, kaymak tabakası kırılır, toprak havalandırılır ve topraktaki nem korunur.

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA:

Domates nemi sever. Su noksanlığında üst yapraklar kıvrılır. Çok nemli, ağır topraklarda ise bitkiler hastalanır. Toprak nem eksikliğinin en duyarlı olduğu dönemler; çimlenme, çıkış, çiçeklenme ve meyve oluşumu

Sulama teknikleri
Damla Sulama
Yüzey Sulama
 dönemleridir. Aşırı toprak nemi vegetatif gelişmeyi hızlandırır. Meyveler ceviz iriliğini alıncaya kadar gerekmedikçe sulama yapılmamalı, daha sonraki devrede, yağışlı bölgelerde 2-3, kurak bölgelerde 4-5 kez sulama yapılmalıdır.

 

Açık tarlada, çiçeklenme dönemi içerisinde su eksikliği, küçük meyvelerde aşırı dökülmelere neden olur. Hasat zamanı çok sık sulama yavaş olgunlaşmaya neden olur. Düzenli sulama yaparak domates meyvesinde meydana gelecek yarıklar önlenebilir.

 

Açık tarlada, karık usulü sulamada, suyun kök boğazına değmemesi için sırta dikim tercih edilmelidir. Düzensiz sulamalarla, sıcak zamanlarda toprak kurursa güneşin topraktan yansımasıyla, kalsiyum da toprakta noksansa, özellikle toprağa yakın meyvelerin alt kısımlarında çiçek burnu çürüklüğü meydana gelir. Böyle durumlara, kalsiyum noksansa kireç uygulaması yapılmalı, toprak yüzeyi malç (yanmış hayvan gübresi, kompost, sap, saman vb..) ile kaplanmalı, muntazam sulama yaparak, toprağın çok kurumaması sağlanmalıdır.

 

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BUDAMA:

Açık tarla domates yetiştiriciliğinde askıya alınan sırık domateslerde kaliteli ürün elde etmek için koltuk alma ve uç alma yapılır.

 

KOLTUK ALMA:

Gövde ile ana yaprakların birleştiği yerde oluşan sürgünlerin alınmasına koltuk alma denir.

 

İlk koltuk alma işlemi bitkilere herek verildiğinde başlar ve her 10-15 günde bir tekrarlanır.

 

Koltuk Almanın Yararları:

 

1-     Olgunlaşma daha erken başlar.

 

2-     Az sayıda fakat daha iri ve daha düzgün meyveler elde edilir.

 

3-     Bakım ve özellikle mücadele ile hasat işleri kolay ve süratli yapılabilir,masraf azalır.

 

UÇ ALMA:

Bırakılması istenen son salkımın iki yaprak üzerinden bitkinin tepe sürgünün koparılmasına uç alma denir.

 

HASAT:

Tarlada yetiştirilen domateslerde tohum ekiminden hasada kadar 80-100 gün, fide dikiminden hasada kadar 60-80 günlük bir zaman vardır.

 

Sofralık domatesler gönderilecek pazarın uzaklığına göre değişik olgunluk devrelerinde ve farklı dönemlerde hasat edilmektedir.

 

Kaliteli meyvenin, yuvarlak ve düzgün şekilli, uygun büyüklükte (kg.da 6-8 meyve) olması,

renk, çekirdek evlerinin az ve küçük olması, az çekirdeklilik, çekirdek evlerindeki kaygan sıvının yeşil renkte olmaması, meyve kabuğunun yola dayanmaya elverişli kalınlık ve elastikiyette olması, meyvelerin çatlamaması, dolgun ve bol etlilik, olgun domateste de sap çukurunun etrafında yeşil rengin olmaması gerekir.

 

Domates Hastalık ve Zararlıları

Tomato diseases and pests

 

Bakteriyel Solgunluk Ve Patates Kahverengi Çürüklüğü Hastalığı (Ralstonia Solanacearum)

Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato Spotted Wılt Tospovirus)

Domates Mildiyösü Hastalığı (Phytophthora İnfestans)

Domates Mozayik Virüsü (Tomato Mosaic Tobamovırus)

Domates Öz (Gövde) Nekrozu Hastalığı (Pseudomonas Corrugata)

Domates Yaprak Küfü Hastalığı (Cladosporium Fulvum)

Domatesde Bakteriyel Leke Hastalığı (Xanthomonas Vesicatoria)

Domateste Bakteriyel Benek Hastalığı (Pseudomonas Syringae Pv. Tomato)

Domateste Bakteriyel Kanser Ve Solgunluk Hastalığı (Clavibacter Michiganensis Subsp.)

Domateste Kurşuni Küf Hastalığı  (Botrytis Cinerea)

Erken Yanıklık Hastalığı (Alternaria Solani)

Hıyar Mozayik Virüsü (Cucumber Mosaıc Cucumovirus)

Kök Boğazı Yanıklığı Hastalığı ( Phytophthora Capsici)

Patlıcangillerde Külleme Hastalığı (Leveillula Taurica)

Sebze Fidelerinde Kök Çürüklüğü (Çökerten) Hastalığı (Phythium Spp.,Rhizoctonia Spp, Fusarium Spp.,Alternaria Spp., Sclerotinia Spp.)

Sebzelerde Beyaz Çürüklük (Sclerotinia Sclerotiorum)

Sebzelerde Septoria Leke Hastalığı (Septoria Apiicola, Septoria Lycopersici)

Solanaceae Familyası Kültür Bitkilerinde Stolbur

Domates Çift Çizgili virüsü

 

Sebzelerde Beyaz sinek

   Tütün Beyazsineği (Bemisia Tabaci)

   Sera Beyazsineği (Trialeurodes Vaporariorum)

Domates Pas Akarı (Aculops Lycopersici)

Domates Guvesi

Kırmızı örümcekler

   İki Noktalı Kırmızıörümcek (Tetranychus Urticae)

   Pamuk Kırmızıörümceği (Tetranychus Cinnabarinus)

 

Sebzelerde Thripsler

   Tütün Thripsi (Thrips Tabaci)

   Çiçek Thripsi (Frankliniella Occidentalis)

 

Sebzelerde Yaprakbitleri

Yaprak Galeri Sinekleri (Liriomyza Trifolii, Liriomyza Bryoniae, Liriomyza Huidobrensis, Phytomyza Horticola)

Sebzelerde Yeşilkurt [Heliothis Armigera, Heliothis Viriplaca (=Heliothis Dipsacea]

Sebzelerde Danaburnu (Gryllotalpa Gryllotalpa)

Sebzelerde Telkurdu (Agriotes Spp.) 

 

 

GROWING TOMATOES

 

Tomato is a warm and temperate vegetables. Temperatures below zero in raising circuit (-2, -3 ºC) falls completely dead plants. Seedlings are planted in late spring frost should end their plantations.

 

Usually between day and night there is a difference in tomatoes are asked 8ºc'lik to 6 ° C. Daytime temperatures of 19-26 ° C, 14-18 ° C night temperatures that the development would be good.

 

With the heat of fertilization event has a very close interest. Tomato pollen 10 ° C and higher grades can be made of any desired shape fertilization and germination temperature drops below 15 degrees Celsius percentage decreases when connecting fruit. Pollen at low temperature is too low, partial amorphous fruits fertilization occurs. Above 40 ºC pollen will not die and fruit formation.

 

A minimum of 10 ° C for germination of tomato seeds, optimum 20-29 ° C, must be a maximum of 36 ° C soil temperature.

 

SOIL REQUIREMENTS tomatoes:

Tomatoes deep, permeable, water retention is good, loamy soil rich in humus and nutrients lovers. When prompted earliness is suitable sandy loam soils. Soil pH between 5.5-7.0, salt-less salty (less than 2.3 ms), which grows well in soils. Soil pH below 5.5 is 200-500 kg of lime per hectare should be given pH is above the 7,0'n should be 30-50 kg per hectare per year of sulfur powder.

 

SEEDLING GROWING TOMATOES GROWN in:

Seedling cultivation in general (peat, perlite, vermiculite) or (peat, perlite, soil) or (burnt manure, sand, earth) are used as mixtures.

 

Burnt manure, sand, soil mix 1: 1: 1 ratio kullanılır.torf, perlite, the soil mixture 2: 1: 1 ratio is used.

 

Seedling breeding material (except animal manure) is useful to disinfection with a soil fumigant. At least 1 month before sowing the seed should apply.

 

GROWING TOMATOES at sowing:

The seedling breeding material annealed there is no need for irrigation. Otherwise, thoroughly watered seedlings growing in bags or containers filled with seedlings and seedling breeding material should be done after sowing.

 

After germination of seeds soaked for 3-4 hours makes it easier to be planted. Seeds 1-3 cm. should be planted in depth. Again lightly watered after planting the seeds is beneficial.

 

At least 15 days before chemical fertilizers should be mixed seed to seedling breeding material.

 

Optimal soil temperature for germination of the seeds should be 12-15 ° C. At these temperatures, seeds will germinate in 5-13 days. Tomato seedlings are always amazed at the optimal time of cotyledon leaves of which they are parallel to the floor and when they complete their full development. Healthy and fully developed seedlings should not be confused.

 

Seedling planting tomatoes in:

Seedling planting of spring frost completely ceased, soil and air temperature of 12-15 ºC done when it finds. Planting is usually after about 7-8 weeks after sowing. In blossom or fruit plantations have kept the planting tomato seedlings should not be planted. Such seedlings are slow in development, remain stunted, yields fall. Planting should be done early in the evening, the seedlings should not be stored under the sun.

 

Seedlings usually about 15-20 cm long is ready to sew. Seedling planting is done in our region since the end of February, beginning of March. Planting should be enough water in my life, with life water, medications should be carried out studies required against root and stem diseases.

 

Row spacing and higher ranges tomatoes, depends on whether the type of pole or ground varieties. Indeterminate varieties in between rows 60-80 cm, 50-60 cm row, row 140 cm from the ground varieties, row should be 40-50 cm.

  

GROWING TOMATOES in HOEING:

2 weeks after planting seedlings are made of first diameter. Anchor in tomatoes grown on tubes is usually done by the workers. The wide field of agriculture are utilized in the form of Field with tractor drawn hoe machine. 2-3 weeks after the anchor I. II. Anchor is made. In this phase II in pole varieties of plants so they receive 30-35 cm in length. Sewn together with a pole diameter. During this mattocks throat filling is done. II. After hoe weeds are extracted, crushed cream layer, soil moisture in the soil is aerated and maintained.

 

TOMATO GROWING THE IRRIGATION:

Tomatoes like moisture. Upper leaves are curled in the water deficit. Too moist, sick plants in heavy soils. Lack of soil moisture is the most sensitive periods; germination, emergence, flowering and fruit formation period. Excessive soil moisture accelerates vegetative growth. Fruits should not be done until you get the walnut sized irrigation unless the subsequent circuit, 2-3 in rainy regions, should be done 4-5 times irrigation in arid regions.

 

In the open field, the lack of water during the flowering period, causing excessive loss of small fruits. Harvest time is too frequent watering causes slow maturation. Regular watering will occur through the slits in the tomato fruit can be prevented.

 

In the open field, furrow irrigation method, planting the root collar to the back to avoid touching the water should be preferred. With irregular watering, when the soil is dry in the hot sun from the soil reflection time, calcium in the soil NOKs sense, especially blossom end rot in the soil near the bottom of the fruit occurs. In such cases, calcium NOKs Sense lime should be applied, mulch the soil surface (burnt animal manure, compost, straw, etc ..) to be covered, by regular watering, the soil should be very dry.

 

GROWING TOMATOES in FERTILIZERS

Nitrogen deficiency in tomato leaves to remain small, light green and yellowish color to take, in advanced stages causes fading, turning to brown. Plants are upright and rigid view. Slim body, is tough and fibrous structure. Flowers usually are shed from maturing. Fruit is smaller than usual and browning will remain open for a long time before the green.

 

Boron deficiency in young leaves of tomato thickened and fragile structures are composed of small, brown necrotic spots. Older leaves are yellow in color, faces the color of coffee at the edges. The body has a weak structure. Deficiency dies growth points if it is very severe, occurs in the body purplish color. The number of visible vignetting in less fruit and drink.

 

Dilute the nodal spacing of zinc deficiency in tomato plants and has reduced the rate of one-half of normal or three. Plants are stunted, which therefore view. Elderly edges of the sheet is bent upwards and sometimes irregularly scattered, is a stained yellowish green image. Klorozl in the region consists of coffee and coffee afterwards whitish colored necrotic lesions and quickly cover the entire leaf surface. Following the leaves dry up and die, took an orange or gray appearance. Initially remains in a narrow strip around the green vein. Since the formation of the middle leaves are small and dark green, more or less upward curved edges. Towards the end of the petiole, leaf shrinks and curls well. Leaves is a thick and brittle than usual. The leaves are curled, sometimes down to the main vein. Sometimes, especially in the lower surface of the leaf veins take violet violet brown colors. Leaf hairiness increases and exhibit silvery gray-green color as a consequence. Fruits are small fry.

 

Tomato plant reacts violently to phosphorus deficiency. The leaves are hard and steep structure and are dark green or bluish-green appearance. Under the leaves, reddish violet color formation is seen along the veins. The sheets are bent backwards. Older leaves turn yellow, brownish black spots occur and they die early. The body is thin and fibrous and consists of a state of dark violet spots on the body. I weakens flowering and fruiting. Fruits are small and hard work of a mature, premature yellowing.

 

Intravenous magnesium deficiency in older leaves them in tomato, is seen as yellowing chlorosis starts moving inward from the edges. Eventually the whole leaf turns yellow. Brown corners occurs. Leaves hang down toward the body and dies.

 

Tomato plants are very sensitive to manganese deficiency. Deficiency manifests itself in the form of leaf color in thin veins opened. Most, including thin veins between the green veins, consists of an image into islands surrounded by light-colored veins. Is fairly typical. Then summer spots in the cells die as a result turns brown. Coffee and coffee also on the petioles and stems consists of cyan colored necrotic spots. If the growing point dies while deficiency. Severe deficiency decreases flowers and fruits. Sugar and vitamin C content of fruit is low.

 

Potassium deficiency in tomato leaves are usually dark green older leaves are grayish green color. Necrosis occurs in older leaves whitish pale yellow spots. Body thin, weak and where the deficiency is severe in many fields related to tomato spotted there with less maturity and potassium deficiency is compensated for by potassium application or can be reduced.

 

Because the tomato plant is deep rooted plant, rubbing the skin should be carefully prepared soil. If there is an impermeable layer called the plow base 50 cm below the base of this layer must be broken with a special plow fields in early autumn.

 

In the autumn of 3-4 tons per hectare should be applied well thrown deep burnt manure. Fertilizer should be given before the furrow base preparation in the spring.

 

Field is applied at a depth of 20-30 cm before planting seedlings, disc harrows passed.

 

 

PRUNING in GROWING TOMATOES:

Open field tomatoes tomatoes get seats in the suspended pole to obtain quality products and the receiving end is done.

 

ALMA CHAIR:

Body is called to take the seat by taking shoots formed at the junction of the main leaf.

 

When the plant starts to take the first seat heren given and is repeated every 10-15 days.

 

German Chair Benefits:

 

1- Maturation begins earlier.

 

2- Few are obtained, but larger and more uniform fruit.

 

3- Maintenance and particularly struggle with the harvest work done easily and fast, cost is reduced.

 

Three German:

Leaving the desired final two leaf clusters are called to take over the plant's peak to cut off the ends of the shoots.

 

HARVEST:

Grown tomatoes from seed to harvest in 80-100 days in the field, to harvest the seedlings are 60-80 days of planting time.

 

Table tomatoes at different maturity period and will be sent according to the distance from the market and is harvested in different periods.

 

The quality of fruit, round and smooth shape, the right size (6-8 kg fruit) to be,

color, low and their small core house, less seededness, no slippery liquid green in the core house, suitable thickness to withstand the path of fruit rinds and have elasticity, prevent cracking of the fruit, plump and plentiful etlilik, it should be no green around the stem hole in the ripe tomato.

 

COMMON DISEASES AND PESTS in GROWING TOMATOES

Gray mold diseases on tomato (Botrytis cinerea)

Bacterial Wilt Disease And Potato Brown Rot (Ralstonia solanacearum)

Solanaceae family of plants Stolbur Culture

Septoria Spot Disease in vegetables (Septoria Apiicol to, Septoria lycopersici)

Root rot disease (Phytophthora capsici)

Tomato Bacterial Wilt Disease And Cancer (Clavibacter michiganensis subsp.)

Tomato Extract (Body) Necrosis Disease (Pseudomonas corrugate)

Tomato Bacterial Spot Disease (Pseudomonas syringae pv. Tomato)

Tomato Disease Downy mildew (Phytophthora infestans)

Tomato Leaf Blight Disease (Cladosporium fulvum)

Early blight (Alternaria solani)

Tomatoes Bacterial Spot Disease (Xanthomonas vesicatoria),

Solanaceae in mildew disease (Leveillula Taurica)

Vegetables in white rot (Sclerotinia sclerotiorum)

Root Rot in vegetable seedlings (Damping) disease (Pythium spp., Rhizoctonia spp.,

Fusarium spp., Alternaria spp., Sclerotinia spp.)

Tomato spotted wilt virus (Tomato spotted wilt Tospovirus)

Tomato Mosaic Virus (Tomato Mosaic Tobamovirus)

Cucumber Mosaic Virus (Cucumber Mosaic cucumovirus)

 

Whitefly in vegetables

Tobacco Whitefly (Bemisia tabaci)

Greenhouse Whitefly (Trialeurodes vaporariorum)

Tomato Rust Mite (Aculops lycopersici)

spider mite on

Two-spotted spider mite (Tetranychus urticae)

Cotton Kırmızıörümceg (Tetranychus cinnabarinus)

Thrips in Vegetables

The tobacco thrips (Thrips tabaci)

Flower Thrips of (Frankliniella occidentalis)

Aphids in Vegetable

Leafminer (Liriomyza trifolii, Liriomyza Bryoniae,

Liriomyza huidobrensis, Phytomyz to Horticola)

Vegetables in Bollworm [Heliothis armigera, Heliothis viriplaca (= Heliothis dipsaci A]

Cutworm on vegetables (Gryllotalpa Gryllotalpa)

He Telken in vegetables (Agriotes spp.)

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com