GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Fındık Yetiştiriciliği


 

FINDIK YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

Hazelnut cultivation, Care Nutritional Deficiency Diseases and Plant Pests Syndication

 

Fındığın iyi bir gelişme göstermesi ve bol ürün vermesi nemli, mutedil iklim bölgelerinde olmaktadır. Karadeniz

 kıyı bölgesi fındık yetiştiriciliği bakımından en uygun iklim özelliğine sahip bulunmaktadır. Yarı nemli, kurak iklim bölgelerinde fındık yetiştirilebilse de yağışın yetersiz olması mutlak surette sulamayı gerektirmektedir.

Fındık Karadeniz Bölgesinde sahilden 60 km içeriye ve 750 m yüksekliğe kadar ekonomik olarak yetiştirilebilmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 13-16 C olduğu yörelerde fındık en uygun olarak yetişmektedir. Ayrıca bu yörelerde en düşük sıcaklığın –8, -10 C’yi ve en yüksek sıcaklığın 36-37 C’yi geçmemesi, yıllık yağış toplamının 700 mm’nin üstünde olması ve yağışın aylara dağılımının dengeli olması gerekmektedir. Bunun yanında Haziran ve Temmuz aylarındaki oransal nem de %60’ın altına düşmemelidir.

 

FINDIK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEKLERİ:

Fındık saçak köke sahip bir kültür bitkisi olduğundan kökleri fazla derine gitmeyip meyilli arazilerde 80 cm toprak derinliğine kadar ulaşabilmektedir. Toprak istekleri olarak fazla seçici olmamakla birlikte besin maddelerince zengin, tınlı-humuslu ve derin topraklarda iyi bir gelişme gösterir.

 

FINDIK BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Fındık ağaçlarında çinko noksanlığının tipik belirtisi, daralmış, küçülmüş yapraklar ve rozet oluşumudur. Bu ölçümün nedeni ise boğum araları uzunlukları oldukça kısalmış olmasıdır.

Yaprak kenarları bazen dalgalı bir hal alırlar. Yaprak yüzeyin de damar kenarları yeşil kalmak üzere, damar aralarında sari mozaik şeklinde lekeler oluşur. Noksanlık çok şiddetli değilse sari mozaik şeklinde lekeler oluşur.

Noksanlık çok şiddetli değilse sadece yaprakları etkiler, sürgün gelişimi normal devam eder. Ancak noksanlık şiddetli ise sürgün gelişimi tamamen durur.

Sürgünlerde meyve tomurcuğu sayısı azalır veya tamamen yok olur.
 

 

Fındık ağaçlarında potasyum noksanlığı yapraklarda kıvrılma ve kırmızımsı kahve lekelerle beliren belirtilere neden olur. Sürgün uçlarında ölme, zayıf çiçek ölçümü ve normalden küçük meyveler olur.

 

Potasyum noksanlığı çeken bitkilerde turgor basıncı düşer ve su stresi olunca bitkiler gevşek dokulu bir hal alırlar. Kuraklığa ve dona karşı dayanıklılık zayıflar. Aynı şekilde hastalık etmenlerine ve tuzlu toprak koşullarına karşı bitkiler çok daha duyarlı olurlar. Bitki dokularında ve hücre organellerinde anormal gelişmeler görülür. Bitkide ksilem ve floem dokuların oluşumu geriler. Dokularda ligninleşme azalır. Bunun sonucu olarak potasyum noksanlığında gövde zayıflar.

 

Potasyum bitkilerde birçok kalite unsurunu etkileyen bir besin elementidir. Bu nedenle bitkilerde potasyum noksanlığı bitkinin özelliğine göre çeşitli kalite bozulmalarına yol açar.

 
Fındıkta sürekli azot noksanlığı ağaçların büyüyememesine neden olur. Donemdeki azot noksanlığı yaprakların açık yeşil renkli ve sarı olması ile kendini gösterir. Sürgünler kısa, zayıf, ince olur ve ağacın değişik yerlerinde düzensiz bir şekilde sürgünlerde ölme görülür. Meyveler küçük, açık renkli, kalın kabuklu olur ve erken olgunlaşır.

Azot noksanlığı bitkinin özellikle vegetatif gelişmesini olumsuz etkiler. Yaprak, gövde sistemi oldukça zayıf olur. Vegetatif gelişme periyodu kısalır, bitkiler erken olgulaşır. Erken çiçek açar. Erken yaşlanma, azotun sitokinin sentezi ve taşınması üzerine olan etkisinden kaynaklanmaktadır. Sitokinin bitkinin kuvvetli büyümesini ve genç dönemi daha uzun sure kalmasını sağlayan bir hormondur.

Azot noksanlığında bu hormonun azalması bitkinin erken yaşlanmasına, diğer bir deyişle vegetatif gelişme periyodunun kısa olmasına neden olur.
 
Fındıkta demir eksikliğinde en ince damarlar dahi yeşil kalarak bu damarlar arasındaki kısımlarda renk tamamıyla sarıya döner. Geniş yapraklı bitkilerde yapraklar adeta sarı zemin üzerinde yeşil bir ağ manzarası gösterirler.

Noksanlığın çok şiddetli olduğu durumlarda, damarlar da sararır. Demir noksanlığının çok tipik bir özelliği, yapraklar ne kadar genç ise belirtilerin o kadar şiddetli ve belirgin olmasıdır.

Diğer besin noksanlıklarından farklı olarak, demir noksanlığının bir tipik özelliği de, klorozlu yaprakların kolay kolay ölmeden canlı kalmalarıdır. Bununla birlikte noksanlık çok çok şiddetli ise yapraklarda ölme de görülebilir.
 
Fındıkta ağaçları magnezyum noksanlığından özellikle fazla etkilenir. Yaprakların damar aralarında kloroz görülür. Renk açılmaları yaşlı yapraklarda, yaprak kenarlarından başlayarak yayılır.

Beyaz etli meyve veren ağaçların yapraklarında kırmızı renkli, sarı etli meyve veren çeşitlerin yapraklarında ise sarı renkli lekeler oluşur.
Bakır bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi değildir. Bu nedenle noksanlık belirtileri yeni meydana gelen yapraklarda görülür. Grimsi yeşil renk, hatta beyazlaşma gibi renk değişimleri ve solma olur.

Gelişme zayıflar. Fındığın ağaçlarında dalların uç kısımlarında kurumalar olur. Bazı durumlarda, uç kurumalarının görülmesinden önce, normalden büyük yapraklar oluşur.
 
 
Fındık ağaçlarında fosfor noksanlığı ağacın büyümesini yavaşlatır.

Yaprak sistemi koyu yeşil görünümlü, yaprak sapları ve genç sürgünler mor renklidir.

Yaşlı yapraklarda bronzlaşır ve erken dökülür. 
 
Fındık ağaçlarında mangan noksanlığı belirtileri, birbirlerine benzerlik gösterir. Hafif ve orta derecede noksanlık halinde, genç yapraklarda, damar aralarında hafif renk açılması ortaya Bu renk açılması oldukça hafif olup, ancak, yaprak ışığa tutulduğunda görülebilir derecededir. Noksanlığının daha şiddetli olması halinde renk açılması artar ve yaprak ağ görüntüsü alır. Daha sonraki aşamada, için yaprak yüzeyini beyazımsı sarı renkli noktalar kaplar.

 

Dikimden itibaren fındık fidanlarının sağlıklı olarak gelişebilmesi iyi taçlanma gösterebilmesi ve verime yattıktan sonra da kaliteli ürün verebilmesi için fındık yetiştiriciliğinde gübreleme büyük önem taşımaktadır.

 

BOOLTEX Sezon başında kireçli topraklarda muhakkak kullanılmalı. Kılcal köklerin etrafını sarmış kireç kaymak tabakasını yok eder. Toprakta bağlanmış demir, fosfor ve fosfatlar açığa çıkar, bitki bunları kullanır. defalarca demir ve fosforlu gübreler kullanmanıza gerek kalmaz. DÖNÜME 1 KG damla sulama
       
GOLDENMIX®

Çiçeklenmeden önce 1. uygulama,

meyve tutumunda 2. uygulama,

hasattan 45 gün önce 3. uygulama yapılır.

 

Gereksinim duyulan bütün dönemlerde 300 gr / 100 lt su ile olmak üzere 2 uygulama.

200-300 cc       
GOLDEN ÇİNKO

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.

125-150 cc
       
GOLDEN DROP

AZOT, FOSFOR, DENGELİ, POTAS    

Her dönem düzenli kullanılmalı. Bitkinin NPK sı karşılanmalı

2-3 kg
       
COMPLEX

Organik esaslı damla sulama ve salma sulama gübresi.

On beş gün aralıklarla. Bir boş, bir dolu sulama veya bölünmüş miktarlarda dolu sulama.

   

Dönüme

5-7 kg

 

Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler. Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

 

Gübrelemede esas, toprak ve yaprak analizlerinin yapılmasıdır. Buna göre de eksikler giderilmelidir.

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle bizim tavsiyemiz holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza,

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

GÜBRELEMENİN ESASLARI:

Gübrelemeden beklenen faydanın sağlanması, toprakta hangi besin maddesinin noksan olduğunun ve noksanlık derecesinin belirlenmesi ile mümkündür. Gerek yeni dikim yapılacak, gerekse de verim çağında olan bahçelerde

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 fındığın normal bir gelişme gösterebilmesi için ihtiyacı olan besin maddelerinin belirlenmesinde mutlaka toprak ve yaprak analizlerinin yapılması gerekmektedir.

 

Yeni Dikim Fındık Bahçelerinde Gübreleme (0-5 yaş) :

Toprağı organik maddece zenginleştirmek amacıyla dekara 3-5 ton çiftlik gübresi ve toprak analiz sonuçlarına göre tavsiye edilen miktarlarda kireç fidan çukurları açılmadan önce bütün arazi yüzeyine homojen olarak dağıtılmalı ve derince çapalanmalıdır. Ayrıca temel gübreleme olarak dikimden önce fidan çukurlarına tavsiye edilen çeşit ve miktarlardaki fosforlu ve potasyumlu gübreler karıştırılarak verilmelidir.

 

Dikimden önce yapılan bu temel gübrelemeden sonra birinci yıldan itibaren 5 nci yıla kadar her yıl fidan başına 40 gr. Azotlu gübrenin yarısı Mart ayı başında diğer yarısı da Mayıs sonu Haziran ayı başında olmak üzere fidanların etrafına muntazam bir şekilde verilmeli ve çapalanmalıdır. Bu şekilde ilk 5 yılda yapılan gübreleme ile fındık fidanlarında istenilen özelikte yılık sürgün gelişmesi sağlanabilmektedir.

 

Verim Çağındaki Fındık Bahçelerinin Gübrelenmesi :

Fındığın normal gelişebilmesi ve bol ürün verebilmesi topraktan aldığı besin maddeleri ile mümkün olmaktadır. Bu besin maddelerinden en önemlileri ise azot, fosfor ve kalsiyumdur. Diğer besin maddeleri de fındık için çok önemli olmasına rağmen bunlar önceki besin maddeleri kadar önemli değildir.

 

Verim Çağındaki Fındık Bahçelerinde Kireçleme:

 

Fındık bitkisi normal gelişmesini Ph’sı 5-7 arasında olan topraklarda sağlayabilmekte ve bol ürün verebilmektedir. Ancak fındık tarımı yapılan Karadeniz bölgesi toprakları genellikle asit karakterdedir. Toprakta kireç noksanlığının fındıkta meydana getireceği zararlar diğer besin maddelerinin alınamaması ve toprak yapısının özelliği ile direkt ilgisi olup yaprakların vaktinden önce sararmaları, tepe sürgünlerinde kurumalar, zayıf kök teşekkülü ve azot, fosfor, potasyum noksanlığında görülen arazların meydana gelmesi şeklindedir.

 

Asit toprakların kireçlenmesi ile toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri düzeltilir. Toprağın havalanması, ısınması ve su tutma özellikleri de düzeltilmiş olur. Toprakta mikroorganizma faaliyetleri artar, bazı besin maddelerinin ayrışması ve bazılarının da toprakta tutularak yıkanıp gitmesine engel olur. Özellikle asit karakterli olan toprak bünyesini de fındığın gelişmesi için istediği normal Ph derecesine yükseltir.

Hastalık ve Zararli Donemleri
Elma hastalık ve Zararlı Donemleri
Kiraz hastalık ve Zararlı Donemleri.
Narenciye hastalık ve Zararlı Donemleri
Patates hastalık ve Zararlı Donemleri
Seftali hastalık ve Zararlı Donemleri

 

Fındık için genelde Kasım-Aralık ayları kireçleme için uygundur. Kireçleme işlemi 4-5 yılda bir toprak analizi yaptırılarak ihtiyaç olduğu taktirde tekrarlanmalıdır. Kireçleme fındık bahçelerine iki yöntemle uygulanır. Tavsiye edilen kireç miktarı bahçenin tamamına muntazam ve eşit olarak serpilerek köklere zarar vermeyecek şekilde mümkün olduğu kadar derin çapalanır. Yada ocakların dal iz düşümlerindeki 50-60 cm genişliğinde halka şeklindeki banda muntazam olarak dağıtılarak mümkün olduğu kadar toprak derinliğine çapalanır. Bu taktirde verilecek kireç miktarı birinci yönteme göre daha az olmaktadır.

 

Verim Çağındaki Fındık Bahçelerinde Çiftlik Gübresi Uygulanması:

Toprağa verilecek çiftlik gübresi ve benzeri organik gübreler toprağın verimliliğinin artmasına, toprakta besin maddelerinin tutulmasına, su tutma kapasitesinin ve katyon değişim kapasitesinin yükselmesine, toprağın havalanmasına ve işlenmesine, toprağın erken tava gelmesine olumlu etkiler yapmaktadır.

Fındık bahçelerinde bu gübreler Sonbahar veya ilkbahar başında ocağın dal iz düşümüne halka şeklindeki 50-60 cm genişlikteki banda 30-40 kg kadar eşit olarak dağıtılır ve hemen toprağa çapalanır.

Fındık Anne Sütü
Fındığın Faydaları

 

FINDIK YETİŞTİRME TEKNİĞİ:

Arazi ve Toprak Hazırlığı:

Ekonomik ömrü oldukça uzun olan fındığın dikimden önce arazi ve toprak hazırlığının çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Üzerinde tek yıllık bitkilerin yetiştirildiği arazilerde fındık bahçesi tesis edilebileceği gibi, çok yıllık bitkilerin yetiştirildiği araziler, eski ve yaşlanmış fındık bahçelerinin yenilenmesi şeklinde de fındık bahçesi tesisi yapılabilmektedir.

 

Düz Arazilerde Toprak-Su Koruma Önlemleri:

Yeni tesis edilecek fındık bahçesi için düz arazilerde uygulanacak toprak tesviyesi meyilli arazilere göre daha kolay olmakta, ancak tavan suyunun alçak ve yüksek olmasına göre bazı farklı uygulamalar yapılmaktadır.

- Meyilli Arazilerde Toprak-Su Koruma Tedbirleri:

Meyilli %5’den fazla olan arazilerde muntazam bir dikimin yapılması, yağmur sularının depo edilmesi, gübrenin yıkanıp gitmemesi, hasadın kolay yapılabilmesi, budama, gübreleme ve mücadele gibi kültürel uygulamaların kolay yapılabilmesi için arazinin teraslanması (sete alınması) gerekmektedir. Arazinin meyil durumuna göre aşağıdaki teraslama sistemlerinin bir tanesi uygulanır.

1. Kanal Teraslar: Arazi meyilinin %5-25 olduğu durumlarda bu teras şekli uygulanır.

2. Hendek Teraslar: Arazi meyili %25-75 arasında ise hendek teras sistemi uygulanır.

3. Cep Teraslar: Arazi meyili %75’den fazla olduğu ve diğer teras sisteminin uygulanamadığı arazilerde cep teraslar uygulanır.

 

Arazi hazırlığı bu şekilde yapıldıktan sonra dikimden önce iyi bir toprak hazırlığında yapılması gerekmektedir. Toprak hazırlığında aşağıdaki uygulamalar yapılmalıdır.

 

* Toprak Analizi :

Arazi hazırlığı yapıldıktan sonra dikimden önce toprakta noksan olan besin maddeleri için temel gübrelemenin yapılması, toprağın asitlik durumunun tespiti ve uygulanacak olan kireç miktarının tayini için mutlak surette toprağın analizi yapılmalıdır.

* Toprağın Kirizma Yapılması: Toprağın derince işlenmesidir. Kirizma ile alt toprak kabartılarak havalanması sağlanır, mikroorganizma faaliyeti artırılır, su tutma kapasitesi de artırılarak toprağın fiziksel ve kimyasal yapısı nispeten düzeltilmiş olur.

* Toprak Yorgunluğunun Giderilmesi: Fındıklık tesis edilecek olan arazide uzun yıllar çok yıllık yetiştirilmiş ise toprak yorgunluğu meydana gelmiştir. Toprak yorgunluğunun giderilmesi için bu araziler dinlendirilmelidir.

Çeşit Seçimi:

Fındık bahçesi tesis ederken üzerinde dikkatle durulması gereken noktalardan bir tanesi de çeşit seçimidir. Bahçe içerisinde yer verilen çeşitlerin;

- Verimli ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

- Pazarda tutulan ve yüksek fiyat bulan çeşitler olmalıdır.

- Bahçe içerisinde çeşit standardizasyonunun sağlanmasına dikkat edilmelidir.

- Ana çeşitlerin meyve tutumunun yüksek olması bakımından bahçe içerisinde tozlayıcı çeşitlere yer verilmelidir.

 

Fidan Seçimi ve Dikime Hazırlanması:

Fındık kök sürgünü oluşturan bir bitkidir. Belli kurallar dahilinde bu sürgünlerle yapılmaktadır. Amaca uygun olan kök sürgünlerinde şu özellikler aranmalıdır:

- Ocakların güneş gören, pişkin, hastalıksız ve 1-2 yaşlı kök sürgünleri olmalıdır.

- İyi teşekkül etmiş tomurcukları bulunan kök sürgünleri olmalıdır.

- Kök teşekküllü iyi olan ve ocak içerisine yakın olmayan yerlerde gelişme gösteren kök sürgünleri olmalıdır.

 

Bu özelliklere sahip kök sürgünleri seçildikten sonra köklere zarar vermeden çepin ile çıkarılmalıdır. Alınan bu kök sürgünlerinden dikimden önce “Dikim Budaması” yapılmalıdır. Bunun için yaralı, bereli ve zedelenmiş olan kökler sağlam doku noktasından kesilmeli, uzun olan kökler kısaltılmalı, uzun olan kökler kısaltılmalıdır. Fidanlar yaklaşık 35-40 cm. uzunluğunda ve bir göz üzerinden tırnak bırakılmadan, gözün ters istikametinden keskin bir makas ile kesilmelidir. Hazırlanan bu fidanlar bekletilmeden daha önce hazırlanan dikim çukurlarına dikilmelidir.

 

DİKİM ZAMANI :

Dikim için en uygun zaman sonbahar aylarıdır.

Dikim ve Terbiye Sistemleri :

Fındık yetiştiriciliği genellikle ocak dikim sistemine göre yapılmaktadır. Bu sistem fındık üretim bölgesinde uygulanan geleneksel dikim şeklidir. İki çeşit dikim sistemi vardır. Bunlar;

- Çit Dikim Sistemi :

Bu dikim sistemi düz arazilerde uygulanabildiği gibi daha çok meyillik ve toprak derinliği az olan arazilerde önem kazanmaktadır. Meyilli arazilerde arazinin meyil derecesine göre 1.5-2 m. teras üstü genişliği ve 3.5-5 m. teraslar arası mesafe olacak şekilde teraslama yapılır. Düz arazilerde ise sıralar arasındaki mesafe 4-5 m. olmalıdır.

- Ocak Dikim Sistemi :

Daha ziyade düz arazilere uygun olan bu dikim şekli meyilli arazilerde arazi meyil durumuna göre teraslama yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Ocak dikim sisteminde dikim çukurları dikimden en az bir ay önce 120 cm çap ve 60 cm derinlikte açılmalıdır.

 

BUDAMA TEKNİĞİ :

Dikimde fidanlara şekil kazandırılması ile başlayan budama, fındıkta ekonomik verimlilik çağının sonuna kadar yıllık sürgün gelişiminin sağlanması, verimin artırılması ve ekonomik ömrün uzatılmasında olumlu sonuçlar sağlayan en önemli kültürel uygulamalardan bir tanesidir. Budama ile;

1. Dikimde fidanlara şekil kazandırılmış ve bu şeklin muhafazası sağlanmış olur.

2. Her yıl çok sayıda uzun sürgünler oluşturularak bol ve kaliteli ürün alınması sağlanır.

3. Aşırı büyüme gösteren dalların birbirine girmesi önlenerek bakım, tarımsal savaş ve hasat işlemlerinin daha kolay yapılması sağlanır.

4. Hastalıklı, yaşlı, kuru, karacakart ve ocak içlerine yönelen dal ve dalcıkların çıkarılması ile ocakların yayvan bir taç kazanması sağlanmış olur.

5. Fındıklık içerisinde yabancı ağaçların çıkarılması ile gölgelenmeden meydana gelecek verim düşmesi önlenmiş olur.

6. Kök sürgün verme temayülü fazla olan fındıkta her yıl kök sürgün temizliği yapılmak suretiyle bunların besin maddelerini sömürmeleri önlenmiş olur.

Budama Zamanı : Genel olarak fındıkta budama zamanı Sonbahar aylarıdır. Fındıkta budamaya vegetasyonun durduğu ve büyük oranda yaprakların döküldüğü dönem dikkate alınarak başlanmalıdır.

 

Budamada kullanılan aletler şunlardır.

- Budama Testeresi

- Budama Makası

- Çepin

 

Terbiye Sistemine Göre Şekil Kazandırılmış Fındık Bahçelerinde Budama Tekniği:

İlk beş yılda verilen terbiye sistemine göre şekil kazanan fidanlar verim çağına girer ve bu verimlilik 12. yaştan sonra azami seviyeye ulaşır. Bu yüksek verimlilik genel olarak 20-25 yaşlarına kadar devam eder. Bu verim döneminde her yılın sonbaharında kurumuş, kırılmış ve yaralanmış, hastalıklı, birbiri içerisine giren dallar ile öbür sürgünler ve verilen şeklin dışına taşan yıllık sürgünler budama makası ile kesilirler. 20-25 yaştan sonra yan dallar üzerindeki dalcıklar sıklaşır ve yıllık sürgün uzunluğunda kısalarak verimde düşme başlar. İşte verimin düşmeye başladığı fizyolojik dengenin bozulduğu bu dönemde yıllık sürgün miktar ve uzunluğunu artırmak için mümkün olduğu kadar verilen şekle bağlı kalmak kaydı ile 10 cm den kısa yıllık sürgünler ve yan dallar üzerindeki dalcıklarda seyreltme yapılır. Dal içlerine ve tacın dışına taşan uzun sürgünler kısaltılarak vegetatif ve generatif gelişmeye hız kazandırılır. Dolayısıyla bozulan fizyolojik denge yeniden kurulacak şekilde yıllık budama işlemleri ağırlaştırılarak uygulanır.

 

Terbiye Sistemine Göre Şekil Kazandırılmamış Halk Bahçelerinde Budama Tekniği:

Üretici bahçeleri tekniğe uygun dikim ve terbiye sistemine göre kurulmamış olduğundan gelişigüzel dallanma göstermektedir. Bu tür bahçelerde budama uygulaması da yapılmadığından her yıl düzenli olarak verim de alınamamaktadır.

 

Bu üretici bahçeleri;

- Çok sık dikilmiş ve yaşlanmıştır.

- Ocaktaki ana dal sayısı istenilen sayıdan çok fazladır.

- Dikimde ana dallar arasında bırakılan mesafe çok dar tutulduğundan bir noktadan dallanma göstermekte, kökleri birbiri içinde gelişmekte, yüksekten dallanmakta ve dallar iç içe girmiş bulunmaktadır.

- Ocak içleri kapalı olup havalanma ve güneşlenme yeterli değildir.

- Ocaktaki ana dalların gelişmesi düzensiz ve dallar arasında yaş farkı bulunmakta olup hasat sırasında dalların birbirine sürtünmesinden dal ve dalcıklar kırılmakta, mahsul gözleri de dökülmelidir.

- Hastalıklı, kuru, yaşlı dallar ile dip sürgünlerinin kesimi yüksek yapılmakta, ana kökler üzerinde bırakılan kök sürgünleri ile yıllardır üretime devam edildiğinden kökler kütükleşmiş ve fonksiyonunu yerine getiremez duruma gelmiştir.

 

Bu tür bahçelerde budamaya geçmeden önce ocaklar arasındaki aralık ve mesafeyi genişletmek amacıyla aralardan ocak çıkarılarak işe başlanmalıdır. Ocaktaki ana dal sayısı 6-8’e indirilmesi hedeflenmeli ve ocak içlerini açacak şekilde yanlara gelişme gösteren dallar bırakılmak suretiyle yaşlanmış, kurumaya yüz tutmuş, hastalıklı dallar ve üst üste gelişme gösteren dallardan bir tanesi budama testeresi ile dipten kesilmeli ve kesim yerlerine aşı macunu sürülmelidir. Ocak boşluklarında kök sürgünleri geliştirilerek ocağın boş kalan kısımları doldurulmaya çalışılır, temizlenir. Ocakta bırakılan ana dallar tek tek elden geçirilerek budama makası ile iç içe girmiş, hastalıklı, kurumuş ve yaralanmış dal ve dalcıklar tırnak bırakılmadan kesilir. Ocak içlerine gelişen öbür sürgünler alınır, yanlara fazla taşan sürgünlerde tepe vurması yapılır. Yan dallarda almaşıklı, uzun ve kuvvetli gelişen sürgünler bırakılır. Kısa gelişen sürgünler kesilerek seyretme yapılır. Böylece gübreleme ile birlikte bozulan fizyolojik dengenin kurulmasına çalışılır.

 

Köklerde kütükleşme, ana dalların büyük çoğunluğunda karacakarta kaçma, sürgün gelişmesinde zayıflama ve dallarda çıplaklaşma varsa bu tür bahçelerin bozulan fizyolojik dengesini budama ve gübreleme ile sağlamak çok güçtür.

 

KÖK SÜRGÜN TEMİZLİĞİ:

Fındığın kök sürgünü verme temayülü çok fazladır. Ana dalların kökleri üzerinde her yıl bol miktarda gelişme gösterirler. Gelişen bu kök sürgünleri ocağın besin maddesine ortak olmakta, dalların sıklaşmasına sebep olmakta, havalanma ve güneşlenmeyi engellemektedir. Bu nedenlerle üretim süresi boyunca dikilen ana dal sayısı sabit tutularak gelişen kök sürgünleri sonbaharda ve mayıs sonu haziran ayı başında olmak üzere yılda en az iki kez çepin ile temizlenmelidir. Ancak üretim süresi boyunca kurumuş, kırılmış, hastalıklı ve yaşlanmış dalların çıkarılması durumunda boşalan dal istikametinde büyüyen kök sürgünlerinden bir tanesi bırakılır ve geliştirilir. Böylece ocak içerisinde boşalan dalların yeri doldurulmuş olur.

 

FINDIĞIN HASAT, HARMAN VE DEPOLANMASI

 

HASAT :

Hasata başlamadan önce fındık bahçelerinde genel bir temizlik yapılmalıdır. Onun için hasattan en az 5-10 gün önce bahçenin girinti adı verilen afetle temizliğinin iyice yapılması gerekmektedir. Fındıkların hasat olgunluğuna geldiği bazı özelliklere bakılarak anlaşılmaktadır. Bunlar:

- Zurufların iyice sararıp kızarması

- Fındık tanelerinin zuruf içerisinde oynamaya başlaması

- Sert meyve kabuğunun ¾ nisbetinde kızarması ve iç’in kendine has sertlik ve tadını alması

- Sağlam ve dolgun meyveleri taşıyan dalların sallandığı zaman mevcut meyvelerin ¾’ünin daldan dökülmesi fındığın hasat olgunluğuna ulaştığını gösterir.

 

Fındığın en iyi hasat edilme şekli silkme suretiyle yerden toplanması ise de bölgede bu tür hasada imkan verecek bahçeler çok azdır. Bu hasat şeklinde fındıklar tam hasat olgunluğunda toplandığından randıman ve kalite iyi olduğu gibi dal ve dalcıklar ile gelecek yılın mahsulünü oluşturacak olan tomurcuklar da zarar görmemiş olur. Bölgede daha çok uygulanan hasat şekli daldan el ile toplamadır. Bu hasat şeklinde dikkat edilecek en önemli hususlar dalların birbirine sürtünmemesi, çotanakların dala birleştiği yerden tek tek koparılması ve gelecek yılın mahsulünü oluşturacak olan dal, dalcık ve tomurcukların dökülmemesi için sıyırma şeklinde toplama yapılmaması ve hasadı yapılan dalın dikkatlice yerine bırakılmasıdır.

 

HARMAN :

Sepetlere toplanan fındıklar yörelere göre harar, selek ve hey adı verilen 30-40 kg’lık sepetler ile veya çuvallara doldurulmak suretiyle sırtta ve ulaşım araçları ile harman yerlerine taşınırlar. Bölgede harman yerleri genellikle düz veya hafif meyilli çayırlık ve sert toprak olan yerlerdir.

 

Harman yerine getirilen fındıklar 3-5 gün yığın halinde bekletilir. Daha sonra tırmık ile harman alanına 10-15 cm kalınlıkta bir tabaka halinde serilir. Güneşli havalarda tahta kürek veya tırmık ile her gün karıştırılarak 3-5 gün kurutulur. Belli bir miktar kuruyan bu fındıklar patoz denilen fındık ayıklama makinasına verilmek suretiyle zuruflarından ayrılırlar. Ayıklanan bu fındıklar toprak harmanlarda bez, beton harmanlarda ise bez kullanılmadan 2-4 cm kalınlıkta serilirler. Güneşli havalarda her gün 2-3 defa tırmık ile karıştırılarak kurumaları sağlanır. Bu şekilde 3-4 gün kuruyan fındıklar vantilatörden geçirilmek suretiyle toz, toprak, zuruf parçalarından ve boşlarından ayrılır. Bu şekilde temizlenen fındıklar tekrar harman yerine serilerek içlerinde bulunan taş, toprak gibi sert ve yabancı cisimler alınır.

 

DEPOLAMA :

Depo olarak kullanılacak olan yer serin, kuru ve havalanabilir nitelikte olmalıdır. Bu şartlarda fındık en fazla 1 yıl özelliği bozulmadan muhafaza edilebilir. 1 yıldan daha uzun bir süre muhafaza için ısının 2-4.5 C ‘de ve nisbi rutubetin %55-60 arasında olması gereklidir. Isının yükselmesi acılaşmaya, nisbi nem oranının artmasın da küflenmeye yol açmaktadır.

 

 

Fındık Hastalık ve Zararlıları

 

Fındık Bakteriyel Yanıklığı (Xanthomonas Arboricola Pv. Corylina)

Fındıkta Külleme (Phyllactinia Guttata)

Fındık Dal Kanseri (Nectria Galligena) 

Findik Mozaik virüsü

 

Dalkıran (Xyleborus Dispar)

Fındık Filiz Güvesi (Gypsonoma Dealbana)

Fındık Gal sineği (Mykomyia Coryli)

Fındık Kır Tırtıli

Findik Kızıl Ağac Boceği

Fındık Kozalak Akarı (Phytoptus Avellanae) 

Fındık Kurdu (Curculio Nucum) 

Fındık Teke böceği (Oberea Linearis)

Fındık Yaprak deleni (Anoplus Roboris)

Fındık Yeşil Kokarcası (Palomena Prasina)

Kahverengi Koşnil (Parthenolecanium Spp.)

Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria Cunea)

Virgül Kabuklu Biti (Lepidosaphes Ulmi)

Findik Virgul Kabuklu Biti

 

Hazelnut cultivation

 

Product development and give a good show with plenty of nuts moist, is in the temperate climate zone. Black Sea coastal region has the most suitable climatic conditions with regard to hazelnut production. Semi-moist, hazelnuts grown in the arid region is able also to a lack of rainfall requires irrigation in absolute terms.

Hazelnut Black Sea coast in the region of up to 60 km can be grown economically and 750 m height inside. Nuts in the regions where it is grown as an annual average temperature of 13-16 C is optimal. Also in this region the lowest temperature -8, -10 C and the maximum temperature does not exceed 36-37 C, total annual rainfall is 700 mm and the distribution of rainfall over the month must be balanced. Besides June, and the relative humidity should not fall below 60% in July.

 

SOIL REQUIREMENTS:

Is a root crop plants with hairy roots are too deep to rethink nuts batter can reach up to 80 cm soil depth in the land. The food but not more selectively requests articles of soil rich in humus and deep-loam soil shows good development.

 

Hazelnut GROWING TECHNIQUES:

Land and Soil Preparation:

Before planting the nuts are quite long economic life needs to be done very carefully, of land and soil preparation. Perennial plants that can be grown as on hazelnut orchards in land plants, perennial plants grown on land where the old and aged hazelnut hazelnut garden plant can be made in the form of renewal of the garden.

 

Soil and Water Conservation Measures in the flat land:

The new facility will be the garden of nuts to be applied in flat terrain sloping land leveling is easier than land, but some different applications depending on whether the water is carried low and high ceiling.

- Soil and Water Conservation Measures in batter Land:

Inclined more than 5% with a uniform planting done in the land, of the deposit of rain water, the washout of fertilizer, can be made easier harvesting, pruning, fertilizing and fight like cultural practices of the terraced land for easy (to be set) are required. According to one of the following applies inclination of the land terracing system.

1. Channel Terraces: this terrace shape of the land where 5-25% gradient is applied.

2. Ditch Terrace: Land between 25-75% gradient terrace ditch system is applied.

3. Mobile Terrace: Land slope is more than 75% of mobile terrace and other terraces in the land on which the applicability of the system is applied.

 

Land preparation should be done in a good soil preparation before planting so after this. Soil preparation should be done in the following applications.

 

* Soil Analysis:

Land preparation is done after making the basic nutrients that are deficient in the soil for fertilization before planting, to determine soil acidity determination of the case and the amount of lime to be applied in absolute soil analysis should be done.

* Earth's crisis may be the Making: Development of deep soil. Crisis may be embossed on the lower soil aeration is provided, the increased activity of microorganisms, chemical and physical structure of the soil by increasing water-holding capacity is relatively well adjusted.

* Land Clearing Fatigue: for many years in the field, which will be the perennial plant grown hazelnut soil fatigue occurred. This land should be rested for the removal of soil fatigue.

Variety Selection:

One point that should be considered carefully while on nuts is the kind of garden plant selection. The kind of place in the garden;

- Efficient and should be considered to be of high quality.

- Held on Sunday and who should be higher price varieties.

- Care should be taken to ensure the standardization of varieties in a garden.

- The main varieties of fruit varieties should be included in pollinator garden in terms of being high.

 

Selection and planting seedlings Preparation:

Hazelnut is a plant root-forming shoots. Within certain rules are made to these shoots. Fit for purpose in the stool should be sought following properties:

- January sees the sun, hard-nosed, disease and must be aged 1-2 suckers.

- Must be suckers who have formed good buds.

- Root suckers must be equipped with and showing good progress in areas that are not close to the stove inside.

 

Once this feature is selected suckers should be removed with a pocket without damaging the roots. Received from these suckers before planting "Planting Pruning" should be made​​. To do so wounded, bruised and damaged tissue from the roots should be cut from the solid, long the roots should be shortened, with long roots should be shortened. Saplings about 35-40 cm. long and without leaving a nail through the eye, the eye of the opposite direction should be cut with sharp scissors. These seedlings should be planted and promptly prepared previously prepared planting hole.

 

PLANTING TIME:

Autumn months are the best time for planting.

Planting and Training Systems:

Nut cultivation is usually carried out by the hearth and planting system. This system is a form of traditional planting nuts applied in production. There are two types of planting systems. they are;

- Hedge Planting System:

This planting system more meyillik and soil depth can be applied on flat terrain is less important in the land. Depending on terrain slope degree of 1.5-2 m in sloping areas. width and 3.5-5 m above the terrace. so that the distance between the terraced terraces made​​. The distance between rows is 4-5 m in flat terrain. should be.

- January Planting System:

Rather, in this land sloping to flat land suitable for planting according to the shape of the terrain inclination should be applied after terracing done. January 120 cm in diameter at least a month before planting system and planting planting hole should be opened at 60 cm depth.

 

PRUNING TECHNIQUES:

Pruning the trees on my way to gain starting with planting, the nuts on the provision of annual shoot growth until the end of the era of economic productivity, increasing efficiency and extending the economic life is one of the most important cultural practices that provide positive results. With pruning;

1. conferred planting seedlings shapes and shape of the housing can be ensured.

2. plenty of forming a large number of long shoots each year and is guaranteed to be high quality products.

3. The entry of each branch showing growth by preventing excessive maintenance, pest control and harvesting process of making it easier is provided.

4. diseased, old, dry, karacakart and branches towards the furnace interior and is guaranteed to win the crown of the furnace by removing the dalcık shallow.

5. ghosting will occur with the removal of alien trees in the hazelnut yield is prevented from falling.

6. Root-making tendency of exile by making suckers cleaned every year in more than nuts prevents exploit their nutrients.

Pruning time: In general, pruning time in the autumn months are nuts. Hazelnut and largely stopped the pruning vegetation period in which the cast of the leaves should start considering.

 

Pruning tools used in the following.

- Pruning Saw

- Pruning Shears

- Pocket

 

Pruning in Figure earned by finishing System Hazelnut Garden:

The first five years, according to the training system enters the age of seedlings efficiency and productivity reaches its maximum winning ways after 12 years of age. This high efficiency will generally continue until age 20-25. This yields during dry in the autumn of each year, broken and wounded, diseased, with branches falling into each other the other shoots and annual shoots are cut with pruning shears overflowing out of the way. After 20-25 years of age with frequent starts falling dalcık on the side branches and narrowed the yield on long years of exile. Here's years of exile amount during this period that impaired physiologic balance started to decline in yield and stay connected to the shape given as possible to increase the length record with 10 cm short years of exile and made ​​dilution in dalcık on the side branches. Internal branches and long shoots shortened vegetative and generative growth rate is overflowing out of the crown gained. Therefore, physiologic balance deteriorated ağırlaştırılarak applied in the annual pruning will be re-established.

 

Pruning in Figure earned by finishing rated Public Gardens Online:

Manufacturer gardens and planting techniques appropriate to indicate random branching is established according to the training system. Efficiency can not be taken regularly every year because this type of pruning practices in the garden to do.

 

These manufacturers gardens;

- Very often planted and old.

- Number of main branches of January is more than the required number.

- The distance between the main branches left the show branching at a point in my sewing is kept very narrow, developing roots in another, there are high branches and branches were intertwined.

- Jan. interior are closed and the ventilation is not enough sun.

- The development of the main branch is located in the hearth of the age difference between irregular and broken branches and twigs are dalcık branches from rubbing together during the harvest, the crop should be poured in her eyes.

- Diseased, dry, made ​​of high-cut bottom with old branches, shoots, roots and shoots that are left on the main roots, production continued for many years and the functions kütükleş roots has become unable to fulfill the condition.

 

This kind of gap between the stove, before pruning should begin to work in the garden and looking to expand the distance removed from the stove. The number of main branches of January 6-8 downloaded should be aimed and showing improvement from side to side to turn the furnace interior branches aged by left, had to turn to dry, diseased branches and from the bottom with one pruning saws from branches showing top development should be stopped and cuttings to grafting putty should be applied. The remaining parts of the quarry developed suckers tried to fill the emptiness in January, will be cleared. Released in January through the main branches were intertwined with only one hand pruning shears, diseased, and injured branches and dried without leaving dalcık cut nails. January to other developing internal exile are taken, is made more overflowing exile in the hills hitting the sides. Minor in alternating long and strong growing shoots are left. Short cut is made to watch growing shoots. This will try to establish the physiological balance deteriorated with fertilization.

 

Root in kütükleş on, the vast majority of major karacakart escape, if the attenuation in çıplaklaş and development branch in exile physiological balance deteriorated ensure that such pruning and fertilizing the garden is very difficult.

 

ROOT SHOOT TO CLEAN:

Nuts tend to give the stool is too much. They show plenty of improvement each year on the roots of the main branch. The development of these nutrients work together to root shoots stove, leads to frequent branches, ventilation and sun block. This growing number of major reasons kept constant throughout the production period suckers planted in the fall and at the beginning of June to the end of May should be cleaned at least twice a year pocket. However, production during the dry period, broken, leaving one of the vacant stool growing branch in the event of the removal of diseased and aging branch direction and improved. Thus, in place of the empty hearth branch would be filled.

 

Fertilization:

Hazelnut continuous nitrogen deficiency causes inability to grow trees. Done my nitrogen deficiency have yellow leaves with pale green and shows itself. The shoots are short, weak, thin and trees would be seen dead in an irregular manner in exile in various places. Fruits are small, light-colored, thick-skinned and early olgunlaşır.azot deficiency would be particularly negative effect on the vegetative growth of the plant. Leaves, trunk system is quite weak. Vegetative growth period is shortened, plants early olgulaş. Early bloom. Premature aging, is due to the effect on cytokine synthesis and transport of nitrogen. Cytokinin plant growth and strong young is a hormone that keeps a longer period of time. Nitrogen deficiency of this hormone decrease in premature aging of the plant, in other words the ability to move within the plant olur.bak cause a short period of vegetative growth is not good. Therefore, deficiency symptoms are seen in leaves from a new challenge. Grayish green color, color changes and fading as it gets even whitening. Developments weakened. Become dry in the ends of the branches of the walnut tree. In some cases, prior to the occurrence of extreme dry, normal, typical signs of zinc deficiency in older leaves oluşur.f conventional tree, narrowed, smaller leaves and rosette formation. The reason for this measurement is the length between nodes are shrinking. Leaf edges are sometimes a volatile state. To stay green at the edges of the leaf surface veins, arteries develop plaques in the form of yellow mosaic between them. Not too severe deficiency spots as yellow mosaic is formed. Very severe deficiency affects not only leaves, shoot growth continues normally. However, the situation is severe deficiency of shoot growth fully. The number of fruit buds in exile is reduced or completely absent in the smallest veins olur.fın Produkte section between the veins remain green even in iron deficiency color turns completely yellow. In broad-leaved green plant leaves show a network view on almost yellow background. Where the deficiency is very severe, the yellowing of the veins. A very typical feature of iron deficiency, how young the leaves are not so severe and obvious symptoms. Unlike other nutritional deficiencies, a typical feature of iron deficiency is that they are easily survive the death of klorozl leaves. However, very very severe deficiency slows the growth of phosphorus deficiency in the leaves dying trees in görülebilir.fın Produkte tree. System-looking dark green leaves, petioles and young shoots are purple. Tan in older leaves and poured early. More particularly affected by the nuts on trees magnesium deficiency. Chlorosis between the veins of leaves appear. Color opening in old leaves, spreads starting from the leaf edges. White fleshy fruit-bearing trees of their leaves colored red, yellow, fleshy fruit that is kind of yellow spots on the leaves of the symptoms of manganese deficiency in oluşur.f conventional tree shows similarities to each other. In case of mild to moderate deficiency in young leaves, veins opening this color is very light tint them out of the opening, however, is very visible when the leaves exposed to light. In case of more severe deficiency increases the opening of leaf color and takes the network image. At a later stage, the whitish-yellow spots on the leaf surface for potash deficiency in kaplar.f conventional tree leaf curl and cause symptoms that appear with reddish brown spots. Killed in shoot tips, measurement and weak flower is smaller fruits than normal.

 

Turgor pressure in plants suffering from potassium deficiency and water stress is reduced when plants absorb a loose-textured state. Weak resistance to drought and frost. Likewise plants against pathogens and soil conditions are much more sensitive to salt. In plant tissue and cell organelles appear abnormal developments. The formation of xylem and phloem tissue in the plant declined. Aspects of lignin deposition in tissues is reduced. As a result, the weakened body of potassium deficiency.

 

Potassium is a nutrient in plant quality affecting many aspects. Therefore potassium deficiency in plants can lead to various quality degradation characterized by the plant.

 

 

From planting seedlings can develop into healthy nuts can be a good show and after crowning or hazelnut production efficiency in order to provide quality products at fertilization is of utmost importance.

 

 

PRINCIPLES OF FERTILIZERS:

Ensuring the expected benefits from fertilization, that is deficient of nutrients in the soil and what is possible by determining the degree of deficiency. I need new planting to be done, both must also be made of soil and leaf analysis to determine the nutrients it needs to show a normal development of the nuts in the gardens which yield age.

 

Fertilization Garden in New Planting Nuts (0-5 years):

3-5 tons of soil per hectare of farm manure and soil analysis in the recommended amount according to the results before the opening of pit lime trees should be evenly distributed throughout the entire land surface and anchored deeply in order to enrich organic matter. Also as phosphorous and potassium fertilization on the basis of the type and amount of fertilizer recommended for seedlings before planting hole should be mixed.

 

After this basic fertilization made ​​before planting seedlings each year up to 40 g per 5 th year since the first year. The other half of the nitrogen fertilizer in early March half of May to the beginning of the end of June, around the seedlings should be given a uniform manner and should be anchored. In this way the first 5 years of the required characteristics of the fertilization-year exile with hazelnut seedlings development can be achieved.

 

Fertilization of Hazelnut Orchards in yield Age:

Hazelnut is possible with normal incidence and abundant product can not be taken from the soil nutrients. The most important of these nutrients nitrogen, phosphorus, and calcium. Although there are many other nutrients important for nuts, they are not as important as other nutrients.

 

Age of liming efficiency Hazelnut Garden:

 

Nuts can provide in the normal development of plants in soils with a pH of 5-7 and can provide plenty of product. However hazelnut farming lands of the Black Sea region are usually made ​​acid character. Losses likely to bring about the nuts of the soil lime deficiency is directly to do with the property of not obtained and soil of other nutrients ahead of time of leaf yellowing them, drying in shoot apex, poor root formation and nitrogen, phosphorus, in the form of occurrence of the symptoms seen in potassium deficiency.

 

Acid soils with lime soil physical, chemical and biological properties are corrected. Soil aeration, heating and water holding capabilities would have also been corrected. Increases in soil microorganism activity, decomposition of some nutrients and some will stop to be washed and kept in the soil. The nuts in the soil structure, especially those with acid character wants to raise the normal pH level of development.

 

For Nuts November-December generally suitable for liming. Calcining process needs to be repeated in the case of a 4-5 year built a soil analysis. Liming nuts are applied in two ways to the garden. The recommended amount of lime garden full uniform and evenly as possible so as not to damage the roots anchored deep scattering. In the hearth of the branch or projection as a uniform annular bands anchored to the soil to a depth of 50-60 cm wide distributed as possible. The amount of lime will be given if it is less than the first method.

 

Nuts in the Garden Farm Fertilizer Efficiency Implementation Period:

Will be buried farmyard manure and other organic fertilizers to increase soil productivity, retention of nutrients in the soil, water holding capacity and an increase in the cation exchange capacity, soil aeration and processing, makes the soil a positive impact to arrive early pan.

Hazelnut orchards in the fall or early spring fertilizer is evenly distributed in the hearth of the branch projection of the band 30-40 kg and 50-60 cm wide annular anchored to the ground immediately.

 

HAZELNUT HARVEST, HARMAN AND STORAGE

 

HARVEST:

General cleaning in the garden of nuts should be done before starting to harvest. At least 5-10 days before harvest for his given name recesses of the garden needs to be done thoroughly cleaning the disaster. It comes to the nuts harvested is understood by looking at some of the features. these are:

- Withering thoroughly flushing of Husk

- Start playing in one of hazelnut husk

- ¾ of flushing in relatively hard fruit husks and enjoy the unique hardness and take

- Robust and succulent fruit when shaken, which indicates that the branch reaches the harvested nuts spilling from the branches of ¾ of the existing fruit.

 

The collection from the ground by the way in which the best harvest of hazelnuts harvested in the clean and jerk to allow this kind of garden is very small. This would have damaged the nuts harvested buds which will form the next year with a full harvest crop yield and quality as well because branches collected at maturity and dalcık. Harvest in the region is way more applied manually attack in the collection. This rubbing together of the most important considerations branch will be taken in the form of harvest, the individual detached from where it joins the branch of çotanak and branches which will form the crop next year, dalcık and there is no collection in the form of stripping for the shedding of buds and harvesting is done the branch is left in place carefully.

 

HARMAN:

Baskets collected by the region's stud nuts, and hey called selectin or back with 30-40 kg baskets by bagged and transported to the threshing floor with transport. Blend in the region where places are usually flat or slightly sloping meadows and hard soil.

 

The nuts are fulfilled blend is kept in stacks 3-5 days. Then the blend is laid in a field with rake layer at 10-15 cm thick. Wooden shovel or rake with sunny weather every day by mixing dried for 3-5 days. A certain amount of dry nuts are separated from the husk by giving the nut sorting machines called haymaker. Extracting these nuts are ground blend cloth, and cloth are laid in concrete without the use of blends of 2-4 cm thick. Provided with mixing dry sunny weather every day 2-3 times a rake. In this way the nuts are dry powder by 3-4 days through ventilators, soil is separated from the husk parts and empty. In this way, the cleaned nuts instead of stone found in the interior laid back blend, will be hard and foreign bodies such as soil.

 

STORAGE:

Storage location to be used as a cool, dry and leave the ground characteristics. These conditions can be maintained for a maximum of 1 year in the nuts feature intact. Maintaining the temperature for 1 year longer 2-4.5 C is required to be between 55-60% and the relative humidity. Heat rise to bitterness, leads to the increase of relative humidity, mold you.

 

Hazelnut DISEASES AND PESTS

- Dry to Fly

 

 

Hazelnut blight (Xanthomonas arboricola pv. Coryli to)

Hazelnut in powdery mildew (Phyllactini guttata)

Hazelnut DAL CANCER (NECTRA until Galligan)

Hazelnut weevil (Curculio NÜCUM)

KIRAN DALI (Xyleborus dispar)

Hazelnut brown MAGGOT (Parthenolecanium spp.)

Hazelnut CONE mite (Phytoptus avellana A)

Green shield bug (Palomar until the pram)

Hazelnut-horned beetle (Obere linearis)

American white butterfly is (Hyphantria cunea)

Hazelnut SPROUTS MOTH (Gypsono until my DeAlba)

Hazelnut in Lepidosaphes ulmi (Lepidosaphes ulmi)

Hazelnut galsinek (Mykomyi to coryli)

Hazelnut DEL NEW LEAF (Anoplus roboris)

 

 

 

.

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com