GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 
Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Gül Yetiştiriciliği

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİ

 

Güller oldukça taze, killi-tınlı ve organik maddece zengin toprakları tercih ederler.

 

Bu topraklar, nemli olduklarında ayağa yapışan, fakat oldukça çabuk kuruyan, fazla kuru ve nemli olmadıkları zamanlarda kolaylıkla işlenebilen topraklardır.

 

Fakat genel olarak güller, hemen hemen tüm bahçe  topraklarında yetişebilirler.

 

Ancak, sadece killi, kumlu yada çok kalkerli gibi ekstrem şartlara sahip topraklarda yetişemezler.

 

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK HAZIRLIĞI

Güllerin kolay ve çabuk köklenebilmeleri, gelişip süratle büyüyebilmeleri için toprağın çok iyi hazırlanması gerekir. Hiç üretim yapılmamış, yeni topraklar söz konusu olduğunda derin işleme yapılması gereklidir. Kumun hakim olduğu hafif topraklarda, ağır gübreler (Kompoze gübreler, tercihen sığır gübresi ) en iyi sonucu verir.

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE IŞIK :

Güller havadar güneşli yerlerden hoşlanırlar.

 

Açıkta, sera dışında yapılan yetiştiricilikte, güneyde duvar diplerinde bulunan yataklar güller için hiç uygun değildir; çünkü aşırı sıcak ve yakıcı olur.

 

Eğer gülleri bu gibi yerlerde yetiştirme zorunluluğu varsa, kuvvetli güneş ışınlarından en çok etkilenen kırmızı renkte var-yeteler seçilmelidir.

 

Tırmanıcı, yayılıcı güller bu koşullar için idealdir. Bunun dışında beyaz ve pembe renkli varyeteler seçilebilir.

 

Işık, seralarda yetiştirilen bitkilerin gelişmesini en çok etkileyen faktörlerden biridir. Işık intensitesi yazın en fazla olduğundan yazın gül kesimi daha fazla olur.

 

Gün uzunluğunun güllerin büyüme ve çiçeklenmeleri üzerinde bir etkisi yoktur.

 

Yapılan araştırmalarda yüksek intensiteli ( 100 W ) floresan lambalarla yapılan ek ışıklandırmanın gül üretimini % 50-200 arasında artırdığı görülmüştür.

 

Özellikle kısa saplı çeşitlerde ürün artışı yüksek olmaktadır.

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SICAKLIK :

Bir çok gül çeşidi için 16 C gece sıcaklığı uygundur. Güneşli günlerde seradaki sıcaklık bundan 5-7 C yüksek olabilir. Daha yüksek sıcaklıklarda güllerde gelişme süresi kısalmakta, verim artmakta, ancak kalite düşmektedir (Çiçek sapı küçülür, sap kısalır ). Yeni dikilmiş güllerde başlangıçta sıcaklık kontrolü çok önemlidir. Güllerde kritik dönem olarak bilinen, tomurcuğun bezelye büyüklüğünü alıncaya kadar geçmesi gerekli sürede, sıcaklık 21 C civarında tutulmalı, bundan sonra 16 C ye düşürülmelidir. Bu şekilde daha kısa sürede çiçek elde edilir.

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE NEM :

Sera içi sıcaklığa bağlı olarak oransal nem, güllerin gelişmesi için uygun düzeyde tutulmadır. Örneğin 24 C de % 60 bağıl nem uygundur. Fazla nem, sera içi hastalıklarını artırdığı gibi, nem noksanlığı da gelişmeyi olumsuz

Bitkilerde stres
Kuraklik stresi
Tuz stresi
Sıcaklik stresi
Soguk stresi
Don stresi
Hastalik stresi
Su taşkını Fazla su stresi
Oksidatif stresi
Hava kirliliği stresi
Ağır Metal stresi
 yönde etkileyebilir. Bitkide su kaybı artar, gelişme durur ve sürgünler kısalır.

Geceleri sera içi neminin düşük olması ( % 40-60 )istenir. Bunu sağlamak için ısıtma veya iyi havalandırma sistemi gerekir. Elverişli nem koşullarında saplar daha uzun, çiçek ve yapraklar daha büyük olmakta, dolayısıyla kalite artmaktadır. Sık sık yapılan yağmurlama sulama (sisteme) külleme ve kara leke hastalığının yayılmasında etkili olacağından sakıncalıdır.

Karbondioksit (CO2) : Sera güllerinde fotosentez için su ile birlikte kullanılan önemli bir maddedir. Fotosentez sonucu bitkide büyüme ve gelişme artar. Havadaki normal CO2 gazı yaklaşık 300 ppm dir. Seralarda CO2 miktarı arttırılırsa fotosentez de artacağından güllerin sapı uzar. Goncalar daha iri olur, dolayısıyla kalite artar. Seralarda CO2 ihtiyacı havalandırmanın yanı sıra, sera içinde alkol, propan yakılması ile de sağlanabilir.

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE HAVALANDIRMA :

Seraların sıcaklığına ve nem oranına bağlı olarak gerektiğinde havalandırma yapılmalıdır. Havalandırma, sera sıcaklığı 21 C nin üzerine çıktığı zaman yapılmalıdır. Havalandırma ile sera sıcaklığı ve sera nemi kontrol altına alınır. Ayrıca bitkiler için gerekli olan CO2 ve O2 de sağlanmış olur.

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA :

Güllerde dikimden itibaren yeterli sulamaya özen gösterilmelidir. Sulama zamanı ve miktarı çevre koşullarına, toprak yapısına, bitkinin gelişme durumuna bağlı olmakla birlikte, sürgün verme döneminde ve yaz aylarında gül, daha fazla suya ihtiyaç duyar. Budama sonrası, çiçek kesim dönemi ve kış aylarındaki su ihtiyacı ise daha azdır.

Bir dekar seranın yıllık su ihtiyacı 2000-2500 ton arasında hesaplanabilir.

Sulama teknikleri
Damla Sulama
Yüzey Sulama

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DİKİM ve BUDANMASI

Dikim :

 

Güllerin dikiminde en uygun periyodik Kasım ve Mart ayları arasındadır. Fakat gerçekte 15 Ekimden itibaren Nisan sonuna kadar dikilebilirler. Kışın dikim, toprak şartlarının elverişsizliği nedeniyle uygun değildir. Dikim, geç Nisanda yapılmışsa özellikle sulamaya büyük özen göstermek gerekir. Söz edilen dikim zamanları çıplak köklü güller için geçerlidir. Şimdi yetiştiriciler, her mevsim hatta yazın bile dikilebilme olanağı olan olan tüplü güller yetiştirmektedir.

Gerek bahçecilikte, gerekse seralarda kesme çiçek olarak yetiştirilen güllerin dikimi çok önemlidir. Dikim için, yukarıda anlatıldığı şekilde hazırlanan toprak sahada derinliği 60 cm, çapı 40 cm olan çukurlar açılır. Çukur

Hastalık ve Zararli Donemleri
Elma hastalık ve Zararlı Donemleri
Kiraz hastalık ve Zararlı Donemleri.
Narenciye hastalık ve Zararlı Donemleri
Patates hastalık ve Zararlı Donemleri
Seftali hastalık ve Zararlı Donemleri
 dibine, üstten alınan toprak gübreyle karıştırıldıktan sonra konur. Bundan sonra sıra, güllerin dikime hazır hale getirilmesine gelir. Buna pratikte “kök tuvaleti “ (dikim budaması) denir. Amacı, sökümde zedelenen, kuruyan kök uçlarını budamaktır. Ölü kök uçları kahve rengi olup, bahçe makasıyla kesilerek sarı veya beyaz sarı rengin ortaya çıkması sağlanır. Toprak içinde, köklerin kesilen kısımlarının etrafında oluşan yara dokusunun çevresin- den çıkan çok sayıda kökçükler gülün toprağa sıkıca tutulmasını sağlarlar. Bu tutunma,eğer gülün kökleri dikim-den önce killi toprak, taze gübre ve sudan yapılmış bulamaca batırılırsa daha da kolaylaşır. Köklerde yapılan bu budamaya paralel olarak dal uçları da budanmalıdır. Bu yöntem, bütün geç dikimler için özellikle önerilir. Dikim budaması yapılan güller, önceden açılmış olan çukurlara, kökler kıvrılmayacak, doğal durumunu koruyacak ve aşı noktası hafif olarak toprak içinde kalacak şekilde yerleştirilirler.

Fazla uzun kökler de budama sırasında uçlarından kesilerek kısaltılabilirler. Gübreyle karıştırılarak yavaş yavaş köklerin arasına konulur ve çukur tamamen doldurulduktan sonra etrafına sulama çanağı yapılarak bolca sulanır.

 

GÜLLERDE BUDAMA :

Güllerde Budamanın dört ana nedeni vardır.

1- Gençleştirme

2-Verimi Arttırma

3- Kaliteyi Arttırma

4- Form Verme

Armut Ilaclama Programı
Baglarda Ilaclama Prog
Ceviz Ilaclama Programi
Elma Ilaclama Programi
Erik Ilaclama Programi
Kayisi Ilaclama Programi
Kiraz Visne Ilaclama Prog
Şeftali Ilaclama Programi

 

Güller her yıl ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, zamanla karşılaştığı, dalların kısalıp gelişmediği, kurumuş bir hal aldığı görülür. Bu durumda, güllerin keskin aletle aşı noktasının üstünden kesilmesi hem gençleştirmeye hem de verimli ve kaliteli çiçek elde edilmesine yardımcı olur. Gençleştirmenin söz konusu olmadığı, verimin de iyi olduğu güllerde yapılan budama form içindir. İyi bir form için “V” şeklindeki budama gerekir. Güllerde budama zamanı kış sonu veya ilkbahar başıdır.

 

Gül fidanlarında budama üç şekilde yapılır.

 

UZUN BUDAMA (YUMUŞAK BUDAMA ) :

Dalların dipten itibaren 510 göz bırakılacak şekilde kesilmesiyle gerçekleşir. Bu tip budama çok kuvvetli, sağlıklı gelişen güllerde, melez çay güllerinde, sarılıcı güllerde uygulanır.

 

KISA BUDAMA (SERT BUDAMA ) :

Dallar dipten itibaren 2-4 göz üzerinden budanır. Bu tip budama genç sürgünlerin kuvvetli ve dayanıklı olmasını, çiçek dallarının da daha uzun ve kuvvetli olmasını sağlar. Zayıf, güçsüz, verimli olmayan güllerin çoğu bu şekilde budanır.

 

KARIŞIK BUDAMA :

Gül fidanlarındaki dalların kuvvet, kalınlık, uzunluk, yaş, verim gibi faktörler göz-önünde bulundurulmak suretiyle yerini göre uzun, yerine göre kısa budanmasıdır. Cinsleri ne olursa olsun pratikte gülleri şu şekilde budanmalıdır.

1. yıl 2 göz üzerinden

2. yıl 3-4 göz üzerinden

3. yıl 5-6 göz üzerinden

4. yıl 2-3 göz üzerinden

Bu şekilde yapılan budamayla güllerin hem şekillerini korumuş olur, hem de ömürlerini uzatmış oluruz. Budanan fidanlar derhal sulanmalı, sulamayla birlikte sulandırılmış gübre verilmelidir. Budamanın sabah veya akşam üstü serinliğinde sonbahar-ilkbahar arasında yapılması uygundur.

 

Güllerde Uç Alma Teknikleri

Koltuk Filizleri ve Tomurcuk Alımı :

 

Güller genel olarak, dipten itibaren 1 veya 2 kalın dal ve çok sayıda ince dal meydana getirirler. Kaliteli gül yetiştiriciliğinde, bitkilerin dipten itibaren birkaç kalın dal meydana getirmesi istenir, bu da “ uç alma tekniği “ ile sağlanabilir. Yeni dikilen güller, gelişmeye başladıktan sonra sürgün gelişimi dikkatle gözlenmeli, sürgünler 2.5-3.0 cm olunca ikinci veya üçüncü beş yaprakçıklı yaprağın hemen üzerinden sürgün ucu kopartılmak suretiyle “ Erken Uç Alma “ tekniği uygulanmalıdır. Bu yöntemle, meydana gelen sürgünlerin daha kalın çaplı olması, bitki üzerinde küçük çaplı sürgün kalmaması ve sürgünler üzerindeki yaprakların da en büyük ölçülerine kadar gelişmesi sağlanmış olur.

Doğal olarak gelişen kuvvetli, orta kalınlıktaki gül sürgünleri çiçek tomurcukları görülene dek gelişmelerine izin verilir, daha sonra üstteki ilk beş yaprakçıklı yaprağın altından kesilirler. Bu şekilde “Yumuşak Uç Alma” tekniği uygulanan güllerin daha uzun saplı olması sağlanmış olur.

 

Güllerde “Sert Uç Alma” :

 

Bu da uzun saplı, kaliteli gül elde edilmesi için uygulanır. Sür-günler alttaki iki adet beş yaprakçıklı yaprağın üzerinden kopartılır.

Filiz alma, güllerde çiçek sapı ve buna bağlı olarak ta çiçek tomurcuğu sayısını kontrol altında tutmak amacıyla yapılır. Çünkü uç alma ile ikinci ve üçüncü derecedeki gözlerin sürgün yapmaları teşvik edilmiş olur. Bunlardan en üst noktadaki bırakılırken, diğerleri alınarak kontrol yapılır.

Güllerde ayrıca çiçek sapı üzerindeki tepe tomurcuğundan başka, çeşit özelliğine göre 2-4 arasında değişen sayıda ikinci derecede çiçek tomurcukları da vardır. Bunlar nohut iriliğine gelince elle kopartılarak alınmalıdır. Bu şekilde tepe tomurcuğunun gelişimi engellenmemiş olur.

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÜRÜN PROGRAMLAMA :

Güller, genel olarak dikimden itibaren kesime kadar üç aylık bir zamana ihtiyaç duyarlar. Verimi Pazar koşullarına göre ayarlayabilmek ve belirli periyotlarda münavebeli olarak çiçek elde edebilmek amacıyla bir ürün programlaması yapmak önemlidir. Bunun için de dikim zamanıyla birlikte uç alma zamanı ayarlanmalıdır. Uç almadan itibaren gülün kesimine kadar geçen süre uç alma şekline, zamanına ve varyetelere göre değişiklik gösterir.

Genel olarak geç ilkbaharda veya yazın bu süre 5-6 hafta iken, kışın 8 haftaya çıkar. Bunun dışında, “yumuşak uç alma “ uygulananlar “sert uç alma” uygulananlara göre 3-7 gün gibi daha fazla bir sürede kesime gelirler. BU arada seradaki sıcaklık değişmeleri de dikkate alınmalıdır. Diğer taraftan gülün sap uzunluğu da kesim zamanını etkileyen bir faktördür. Uzun saplı güller, olgunlaşmaları için daha fazla zamana ihtiyaç gösterirler. Ayrıca gece sıcaklığını (bir gecede en fazla 1 C olmak kaydıyla) 4-5 C düşürmek veya yükseltmekle çiçeklenme gecikebilir veya hızlandırılabilir.

 

GÜL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÇİÇEK KESİMİ :

 

Bir gül sürgünü incelendiğinde, sürgünün orta kısmında 2-5 adet beş yaprakçıklı yaprak bunların hemen altında ve üstünde bir çok üç yaprakçıklı yaprak ve dar yaprakçıklar bulunmaktadır. Gül tomurcuğunun hemen altında bulunan, sırasıyla; dar, uzun yaprakçık, üç yaprakçıklı yaprak ve ilk beş yaprakçıklı yaprakların dibindeki tomurcuklar sivridir. Bunların altındaki yaprakların dibindekiler ise yuvarlaktır. Sürgünün en altındaki dar yaprakçıkların dibindeki gözler ise daha düzdür.

Gül sürgünü üzerindeki tomurcukların durumunu bilmemizin, çiçek kesiminde büyük önemi vardır. Eğer bu tomurcuklar çiçeklenmeye bırakılırsa, sivri olanlar kısa saplı güller, dolayısıyla kalitesiz güller meydana getirecektir. Bu bakımdan çiçek sapının, üstteki ilk beş yaprakçıklı yaprağın altındaki noktadan kesilmesi gerekir (yumuşak uç alma noktası ). Bu işlem, alttaki yuvarlak tomurcukların ileride uzun saplı, kaliteli gül meydana getirmelerine yardımcı olur.

 

Çiçek kesim zamanı üzerinde, farklı tür ve varyeteler de rol oynar. Sarı varyeteler pembe veya kırmızı varyetelere göre daha kapalı halde iken kesilirken, kırmızı veya pembe varyeteler ise dış petaller açılmaya başlarken kesilmelidir.

 

DEPOLAMA :

Kesilen güller hemen ılık suya konarak 4-5 C hava sıcaklığındaki depolarda saklanmalıdır. Gülleri daha uzun süre (2 hafta) saklamak gerekiyorsa –1 C ile 1 C arasında bırakmak gerekir. Ancak güller su içine konmayıp nem ve hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır. Depolamadan sonra sapların ucu biraz kesilerek 27 C-30 C deki sıcak suya batırılmalıdır. Bu arada ortam sıcaklığının 4-5 C olması önerilmektedir.

 

Gül Hastalık ve Zararlıları

 

Gül Kahverengi Kanseri ( Cryptosporella umbrina )

Gül Mildiyosu (Peronospara sparsa)

Gül Mozaik Virusu ( Rose Mosaic Virus )

Gül Pası ( Phragmidium mucronatum (Pers.) Schltdl.)

Gül Küllemesi (Spkaerotheca pannosa \ar.rosae (Walt.), Lev.)

 

Gül Filiz Arısı ( Syristaparreyssi Spin.) ( Hym.: Cephidae )

Gül Filiz Burgusu (Ardis brunniventris (Hart.)), ( Hym.: Tenthredinidae )

Gül Gal Bocegi (Agrilus Chrysoderes)

Gül Hortumlu böceği ( Rhynchites hungaricus (Hbst.)) ( Col.: Attelabidae )

Gül Kosnili ( Parthenolecanium spp.) ( Hom.: Coccidae )

Gül Makas Bocegi ( Aurigena chlorana (Lap. et Gory)

 

ROSE GROWING

 

Roses are quite fresh, and prefer clay loam soils rich in organic matter. This land, clinging to his feet when they are wet, but dries quite quickly, whenever they are not too dry and moist soils can easily be processed. But in general, roses can be grown in almost any garden soil. However, only clayey, sandy or calcareous soils with very extreme conditions such as catch up on.

 

SOIL PREPARATION GROWING ROSES

Roses can easily and quickly take root, soil must be well prepared in order to grow and evolve rapidly. Never made production, new lands are necessary when it comes to deep processing. On light soils is dominated by sand, heavy fertilizer (Compound fertilizer, preferably cattle manure) gives the best results. On heavy soils (clay is dominated by) horse manure mixed with straw is appropriate. In calcareous clayey soil, ever green plant residues, can benefit from peat and animal waste. Liquid containing 200 ppm nitrogen and 150 ppm potassium fertilizers based on soil conditions, the addition of iron and magnesium can be used when needed.

 

ROSE GROWING IN THE LIGHT:

Roses are like the airy sunny position. Open, except in breeding greenhouse, beds found in the walls are not suitable for roses in the south; because it would be too hot and burning. If you roses growing requirement in places like this, there is the most affected by red-yet they must be selected from the strong sunlight. Climber, Radiative roses are ideal for these conditions. Other than that, selectable white and pink varieties.

Light is one of the growth of plants grown in the greenhouse of the most influencing factors. Light intensity is more than a maximum of type type is rose cut. There is no effect on the growth and flowering of roses day long. According to the studies of high-intensity (100 W) production rose made ​​with additional lighting fluorescent lamps has been shown to increase between 50-200%. In particular, the increase in short-stemmed varieties of products is high.

 

ROSE GROWING in TEMPERATURE:

For most rose varieties suitable temperature is 16 ° C at night. Temperature in the greenhouse on sunny days it can be 5-7 C higher. At higher temperatures rose in development time is shortened, increasing yield, but the quality is reduced (flower stalk smaller, shorter stem). Initially rose in newly planted temperature control is very important. Rose is known as the critical period, the pea-sized buds in the time required to go through until you get the temperature should be kept around 21 C, 16 C should be reduced thereafter. In this way is achieved in less time flowers.

 

GROWING ROSES NEM:

Depending on the temperature inside the greenhouse relative humidity is kept at the appropriate level for the development of roses. For example, 60% RH 24 C are suitable. Excessive moisture inside the greenhouse increases as disease, lack of moisture can adversely affect the development. Increases water loss in plants, progress stops and shoots shortened.

The low humidity inside the greenhouse at night (40-60%) is requested. To achieve this you need a good heating or ventilation system. Favorable moisture conditions in the longer stems, flowers and leaves are getting larger, so the quality is increasing. Frequent sprinkler irrigation (system) is a breach of powdery mildew and black spot would be effective in the spread of disease.

Carbon dioxide (CO2) is an important agent used with water for photosynthesis in greenhouse roses. Photosynthesis results in increased plant growth and development. Air CO2 normally about 300 ppm. If the stem of the rose will increase photosynthesis increased amount of CO2 in greenhouses is extended. Buds is larger, so the quality is increased. CO2 needs of ventilation in greenhouses, as well as the alcohol in the greenhouse can be achieved with burning propane.

 

ROSE GROWING AIR CONDITIONING in:

Depending on the temperature and humidity should be performed if ventilation greenhouses. Ventilation should be done when the greenhouse temperature rises above 21 C. Greenhouse temperature controlled greenhouse with ventilation and moisture. CO2 and O2 also necessary for the plants can be ensured.

 

ROSE GROWING in IRRIGATION:

From planting the roses should be given to adequate irrigation. Irrigation amount of time and environmental conditions, soil structure, although it depends on the plant's development situation, not the period of exile and roses in the summer, more needs water. After pruning, flower cutting and the water needs of the winter period and less.

One hectare greenhouse calculated annual water demand between 2000-2500 tons.

 

Planting and pruning the rose-growing

Planting:

 

In planting the roses are among the most suitable periodic November and March. But in reality, 15 planted from October until the end of April. Winter planting is not appropriate due to the unsuitability of the soil conditions. Planting late in April, especially if you need great efforts in irrigation. Mentioned time for planting bare-root roses are available. Now growers, even in the summer every season even with the possibility of scuba educates planted roses.

Both in gardening, planting the roses grown in both greenhouse cut flowers is very important. For planting, the soil prepared as described above in the field depth of 60 cm, 40 cm diameter holes are opened. The pit bottom, the issue is then taken from the top soil mixed with manure. After that, well, get ready for planting the roses income. In practice, the "root toilet" (planting pruning) is called. The objective is the dismantling of my injury, to pruning the dry root tips. Dead root tips are brown, cut with scissors garden provided the emergence of yellow or white amber. Soil in the root of the rose of scar tissue resulting from çevresin- many rootlets formed around the cut parts to ensure that they are held firmly in the soil. This holding, if the roots of the rose before planting-from clay, made ​​even easier if fresh manure and slurry water immersion. In parallel with this branch pruning pruning should be done in root tips. This method is especially recommended for all late plantings are. Planting made ​​pruning roses, to the wells previously opened, the roots will curl, to maintain the natural state, are arranged in the inside-out from the soil slightly.

Too long roots can be shortened by cutting the ends during pruning. Placed between the roots slowly mixed with fertilizers and watering holes around the dish after making abundantly watered completely filled.

 

In ROSE PRUNING:

Pruning the roses, there are four main reasons.

1- Rejuvenation

2-Yield Enhancement

3- Quality Enhancement

4- Forming

 

Roses every year if you look at how well maintained, once faced, shorter development branch of which is seen to take a dried state. In this case, the cut-out point over his roses sharp tool helps to achieve both efficiency and quality flowers rejuvenation. There is no question of rejuvenation, for which pruning is done in the form of roses in a good yield. Good for form a "V" shaped need pruning. Rose pruning time in the winter or early spring break.

 

The rose bush pruning is done in three ways.

 

LONG PRUNING (SOFT PRUNING):

From the bottom of the branch takes place by cutting so as to leave the eye 510. This type of pruning is very strong, healthy growing roses, hybrid tea roses in applied roses in wrapping.

 

SHORT PRUNING (HARD PRUNING):

Branches pruned from the bottom through the eyes 2-4. This type of pruning of young shoots to be strong and durable, a branch of flowers provides a longer and stronger. Weak, weak, most of the non-productive roses are pruned in this way.

 

MIXED PRUNING:

Forces branch of rose bush, thickness, length, age, yield based on factors such as the location by taking a long look-ahead, is short trimmed as appropriate. No matter what kind of practice should be pruned roses in the following way.

1 year 2 over eye

2. 3-4 years over the eye

3. 5-6 years over the eye

4. eye over 2-3 years

In this way the shape of the rose is preserved and made ​​with prune, as well as extend the life we have. Pruned seedlings should be watered immediately, should be watered by irrigation with fertilizer. Pruning in the coolness of the morning or evening is best made between autumn and spring.

 

End Techniques in Alma Rose

Seat sprouts and buds Purchase:

 

Roses, in general, one or two thick branches from the bottom and they form a plurality of twigs. Rose-growing in quality, a few thick branches are asked to bring a challenge from the base of the plant, which is "receiving end" technique and achieved. Newly planted roses, began to develop after the shoot growth should be carefully observed, shoots 2.5-3.0 cm when the second or third quinate leaves the shoot tip broken off by just over "Early End Receiving" techniques should be applied. In this way, having the greater diameter of the shoots formed, to remain small shoots on the plant shoots and leaves on the development can be ensured to the largest extent.

Naturally growing stronger rose in medium until shoots are allowed to develop flower buds seen, then cut the bottom of the leaf upper first quinate. In this way, "Getting Soft Edge" technology, ensuring that more long-stemmed roses applied.

 

Rose in "Hard Edge Making":

 

This long handle is applied to obtain high quality rose. Take-two is cut out of the five days following aortic leaves.

Take sprouts, flowers in rose and stem is made accordingly in order to keep under control the number of flower buds te. With second and third degree because your eyes do the receiving end of exile would have been encouraged. When leaving them in the top spot, is done by taking control others.

They also rose more than apical bud on the flower stem, in varying numbers between 2-4 depending on the type property in the second degree, there are flower buds. They should be abducted by hand when it comes to chickpea. In this way the development of the apical bud unobstructed.

 

ROSE GROWING THE PRODUCTS PROGRAMMING:

Roses, cut up sewing since I generally need three months time. To adjust according to market conditions and in order to achieve efficiency flowers alternately at certain intervals is important to make a product programming. The receiving end with the planting time should be set for this. Until the end without cutting the roses from time to form the receiving end will vary according to time and varieties.

Overall, while this time 5-6 weeks in late spring or type, winter interest to 8 weeks. In addition, the "take soft end" as applied "to get hard bits" to cut more than those applied to income for a period of 3-7 days. Meanwhile, the greenhouse temperature changes should also be considered. On the other hand rose stem length of time is also a factor affecting the sector. Long-stemmed roses, they show the need for more time to maturation. In addition, night temperature (with a maximum of 1 C to record in one night), but delayed flowering 4-5 C decrease or increase or accelerate.

 

ROSE FLOWER GROWING SECTOR in:

 

When a rose exile is examined, in the middle of five leaflets with 2-5 shoots and leaves them just under three leaflets is located on a very narrow leaves and leaflets. Located just below the rose buds, respectively; narrow, elongated leaflets, three leaflets of leaves and leaf buds are pointy at the bottom of the first quinate. Infants in the bottom of the leaf under these round. The eyes narrow at the bottom of the leaflet at the bottom of the slide is more flat.

We know the status of rose buds on the shoots, there is great importance in the flower sector. If this is allowed to flower buds, which are sharp short-stemmed roses, and therefore will result in poor quality roses. In this regard, the flower stem, above the first five aortic should be cut from the bottom of the leaf spot (soft receiving end point). In this process, the lower the future of long-necked round buds, helps bring quality roses occur.

Flowers cut on time, also play a role different species and varieties. According yellow varieties, while pink or red varieties more closed cut, the red or pink varieties should be discontinued while the outer petals begin to open.

 

STORAGE:

Cut roses in 4-5 C air temperature must be kept in warm water placed immediately. Roses for a longer time (2 weeks) If you need to store between 1 and -1 C C must leave. However roses konmayıp moisture and should be stored in airtight containers into the water. The cut ends of the stems 27 C-30 C after storage bit value should be immersed in hot water. Meanwhile, it is recommended to have 4-5 C above ambient temperature.

.

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com