GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Kayısı yetiştiriciliği


 

KAYISI YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

APRICOT BREEDING Care Nutritional Deficiency Diseases and Plant Pests Syndication

 

Kışları nispeten soğuk, yazları sıcak olan iklim bölgelerinde yetişen kaysı meyvelerinin yüksek kalitede

 olgunlaşabilmesi için yaz aylarında atmosferin kuru olması gerekmektedir. Havası nemli ve ilkbahar sisli geçen yerlerde çil hastalığına (Sclerotinia) tutulur ve meyve kalitesi düşer. Bu nedenle bahçelerin iyi havalanır bir şekilde kurulması gerekir. Bunun gibi ilkbaharın geç donları da bademden sonra çiçek açan bu meyve türünün herhangi bir yerde yetiştirilmesini sınırlamaktadır.

 

Kayısı üretimini olumsuz etkileyen iklim faktörleri; aşırı kış soğukları, ilkbahar geç donları, yaz aylarının serin ve yağışlı geçmesidir. Bu açıdan, GAP Bölgesi oldukça uygun iklim koşullara sahiptir.

 

Kayısı yağış isteği bakımından badem kadar, hatta bazı hallerde ondan da daha çok kurağa dayanır.

 

TOPRAK İSTEĞİ

Kayısı derin, geçirgen, iyi havalanan, sıcak ve besin maddelerince zengin olan ince dokulu, tınlı veya tınlı kireçli topraklarda en iyi yetişir. Kayısılar, çok nemli ağır topraklardan hoşlanmaz. Bu gibi topraklarda ancak erik anacı üzerine aşılanırsa büyümesine devam edebilir.

 

KAYISI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Kayısı ağaçlarında çinko noksanlığının tipik belirtisi, daralmış, küçülmüş yapraklar ve rozet oluşumudur.

Bu ölçümün nedeni ise boğum araları uzunlukları oldukça kısalmış olmasıdır.

Yaprak kenarları bazen dalgalı bir hal alırlar. Yaprak yüzeyin de damar kenarları yeşil kalmak üzere, damar aralarında sari mozaik şeklinde lekeler oluşur.

Noksanlık çok şiddetli değilse sadece yaprakları etkiler, sürgün gelişimi normal devam eder.

Ancak noksanlık şiddetli ise sürgün gelişimi tamamen durur. Sürgünlerde meyve tomurcuğu sayısı azalır veya tamamen yok olur. Taş çekirdekli meyvelerin meyve etlerinde kararmalar görülür.
 

Kayısı ağaçlarında potasyum noksanlığı yapraklarda kıvrılma ve kırmızımsı kahve lekelerle beliren simptomlara neden olur.

 

Sürgün uçlarında ölme, zayıf çiçek ölçümü ve normalden küçük meyveler olur. 

 
Kaysıda azot noksanlığında yapraklar kısa ve sarımsı yeşil renkli olurlar. Dallar ince gelişirler.

Genellikle çiçek bol olmakla birlikte, meyve sayısı az ve meyveler küçük olur.
 

 

Kaysıda bor noksanlığında meyvelerinde kahve renkli lekeler veya mantarımsı doku oluşur.

 

Bazı durumlarda meyvelerde çatlama ve büzülme görülebilir.

Olgunlaşma gayri nizami olur.

 

 

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

YETİŞTİRME TEKNİKLERİ

Don nedir
Bitkilerde don stresi
Dondan korunma yöntemleri
Meyvelerde don zararı ve korunma
Turunçgillerde don zararının önlenmesi

Çoğaltılması ve Kullanılan Anaçlar

 

Kayısı çeşitleri aşı ile çoğaltılır. Kaysının çoğaltılmasında kullanılan en uygun aşı, durgun göz aşısıdır. Aşı normal olarak toprak yüzeyinden 10-15 cm yükseklikten yapılırsa da kışları soğuk geçen yerlerde yüksekten aşılamak, yeni gövdeyi zerdaliden teşkil etmek daha güvenli olur.

 

Çöğürler tohum tavalarından şaşırtma parsellerine dikilir veya şeftalide olduğu gibi tohumlar sıralar üzerine ekilerek yerinde aşılanır. İkinci uygulama ile bir yıl kazanılmış olur.

 

Kayısıya anaç olarak zerdali, mirobolan eriği, badem ve şeftali kullanılır. Ancak, anaç seçiminde toprak şartları,

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 topraktaki zararlılar, ağacın gelecekte alması beklenilen büyüklük ve meyvelerin kullanılma şekilleri ve kalitesi büyük rol oynar.

 

Kültür çeşitleri ile uyuşması, üzerindeki kalemin gelişmesi ve hatta kurak şartlara dayanması bakımından kaysı için en iyi anaç zerdalidir. Bu anaç nemotoda dayanıklı olduğu gibi derin ve geçirgen topraklarda tercih görür. Kireçli ve hatta kısmen tuzlu topraklarda da yetişir.

 

Badem kaysıya anaç olarak kireçli ve taşlı topraklarda kullanılır ancak, bademle kaysıların her zaman uyuşmadıkları unutulmamalıdır.

 

Kayısıya anaç olarak, özellikle alüviyal topraklarda, şeftali de kullanılsa da bu anaçla da çoğu zaman kayısıyla iyi uyuşmamaktadır. Nemli ve ağır topraklarda kaysıya anaç olarak eriğin kullanılması bir zorunluluktur.

 

BAHÇE TESİSİ

Tesis sırasında zerdali anacı üzerindeki ağaçlar arasında 10 X 10 bırakılmalı, erik anacı üzerinde bu 8 X 8 olabilir. Sulanmayan yerlerde bu mesafe ve aralıklar, 1,5 veya 2 katına çıkarılır

 

Fidanlar, bahçeye kışı ılık geçen yerlerde sonbaharda, yaprak dökümünden ilkbaharda gözlerin sürmesine kadar geçen periyot dikilir. Bununla birlikte, bu şartlarda, en iyisi, dikimin kış başında yani fidanlar kış dinlenmesine girdikleri zaman yapılmasıdır.

 

TOPRAK İŞLEME

Kayısı bahçelerinde dikimden sonra ilk birkaç yıl açık toprak işlemesi yapılır. Bundan sonra, bahçelerde geçici bir örtü bitkisinin ekilmesi faydalı olur.

 

Bahçelerde daimi çayır toprakta suyun bol bulunduğu yerlerde ekilebilir. Kıraç alanlarda türlü materyalle yapılan malçlamanın gerek meyve miktarı gerekse meyve iriliği üzerine olumlu etki yaptığı bulunmuştur.

Hastalık ve Zararli Donemleri
Elma hastalık ve Zararlı Donemleri
Kiraz hastalık ve Zararlı Donemleri.
Narenciye hastalık ve Zararlı Donemleri
Patates hastalık ve Zararlı Donemleri
Seftali hastalık ve Zararlı Donemleri

 

Sonbaharda yaprak dökümünden sonra bahçe yüzeysel olarak kültüvatör veya küçük bahçe pulluğu ile sürülür. İlkbaharda çağlalar fındık büyüklüğüne geldiğinde ve yabani otların çoğunluğunun çıktığı, yağışların bol olduğu dönemde, sıra araları yine aynı şekilde sürülür. Ağaç dipleri belle işlenir.

 

SULAMA

Meyvelerin irileştiği ve olgunlaştığı yaz devresinde sulanması gerekmektedir. Sulama imkanlarının bulunduğu yerlerde toprağın geçirgenliği, sıcaklık ve buharlaşma şiddeti dikkate alınarak sulama aralıkları tayin edilmelidir.

Sulama sırasında suyun 1,50-1,80 m. yani köklerin en çok bulunduğu toprak bölgesine ulaşması istenir. Sık sık yüzlek yapılan sulamalar fayda yerine zarar verir.

 

BUDAMA

Kayısı ağaçları sebest goble, değişik doruk dallı ve yatay palmet şeklinde taçlandırılırlar. Ağaçlarda taç şekli amacıyla yapılan budamalar esnasında ana ve yan dallar üzerinde uzanmış olan obur dallar ile aynı yönde birbirine çok yakın uzamış olan sürgünlerin kesilmesiyle büyüme teşvik edilmiş ve iyi bir bahçe kurulmuş olur.

 

Verimli ağaçların budanmasında esas ürünün iki ve daha yaşlı dallar üzerinde meydana geldikleri dikkate alınarak dalcıkların korunmasına çaba gösterilmeli Bu nedenle kaysılarda dalcık seyreltmesi yapılmaz. Ancak yapılan budamalarla da tacın iç kısmının iyi ışık görmesini ve bu dalların kurumamalarına yardım edilir.

Bitkilerde stres
Kuraklik stresi
Tuz stresi
Sıcaklik stresi
Soguk stresi
Don stresi
Hastalik stresi
Su taşkını Fazla su stresi
Oksidatif stresi
Hava kirliliği stresi
Ağır Metal stresi

 

Ağaçlar yaşlandıkça yeni sürgünlerin uzunlukları da azalmaya başlar. 40-75 cm'lik bir gelişme göstermesi gereken sürgünler artık bu kadar büyümüyorsa budamayı daha şiddetli yapmak gerekir. Kayısılarda budama yaraları mutlaka macunla kapatılmalıdır.

 

SEYRELTME

Kayısılarda seyreltme daha çok sofralık olanlarda yapılır. Kurutmalık olanlarda yapılmaz

Seyreltme meyve iriliğini artırır, meyvelerin dallarda ve ağaçlar üzerinde iyi bir şekilde dağılmalarını sağlar ve meyvenin kalitesini yükseltir.

 

Kayısıların en iyi seyreltme zamanı çekirdeğin sertleşmeye başladığı zamandır. Seyreltme sırasında küçük meyveler koparılmalı, büyük olanlar bırakılmalı ve 4-8 cm mesafe ile seyreltilmelidir.

 

HEREKLEME

 

Ağaçlar büyüyüp yaşlandıkça dallar, yaprak ve meyvelerin ağırlığı ile aşağı doğru sarkar. Ürünün fazla olduğu

Kayısının Faydaları
Kuru kayısının faydaları
Kayisi reçeli
 özellikle olgunluğa doğru dalların kırılma tehlikesi artar bunu önlemek için dallara herek vererek kırılmaları önlenir.

 

HASAT

Kayısı ağaçları ekolojik şartlara ve kullanılan anaca göre 3-5 yaşında meyve vermeye başlar. Genellikle onuncu yıldan itibaren tam ürün alınır. Elli yaşından sonra meyve verimi düşmeye başlar.

Armut Ilaclama Programı
Baglarda Ilaclama Prog
Ceviz Ilaclama Programi
Elma Ilaclama Programi
Erik Ilaclama Programi
Kayisi Ilaclama Programi
Kiraz Visne Ilaclama Prog
Şeftali Ilaclama Programi

 

Ağaç başına verim, bakım şartlarına ve ekolojik şartlara göre değişir. Canino çeşidinden ağaç başına 74.86 kg verim alınmıştır.

 

Sofralık ve uzak mesafeye nakledilecek olan kaysılar henüz sertken ve zemin rengi kısmen sarardığı zaman toplanır. Konservelik kaysılarda meyveler yumuşamaya başlayınca ve olgunluk rengini alıncaya kadar bırakılır. Kurutmalık kaysılarda meyveler ağaç üzerinde tamamen olgunlaşıncaya kadar bırakılır.

 

Bir ağaçtan hasat normal olarak 3 defa yapılır. Daha fazlada tekrar edilebilir.

Seçilen boylar (ekstra, 1. sınıf, II sınıf) ayrılan kaysılar bir kiloluk sepetlere veya 4-6 kiloluk tablalara konur. Ekstra meyveler tek sıra olarak düz veya çapraz istif edilir. Kaysı ambalajında da 30 x 40 x ve 30 x 50 cm boyundaki tablalar en elverişlidir.

 

Kayısılar uzun süre saklamaya gelmez, pazarda yığınağı önlemek ve uzak mesafelere sevk olgunluğunda toplanmış kaysıları sıfır derecede 7-10 gün saklamak mümkün olmaktadır.

 

 

Kayısı Hastalık ve Zararlıları

 

Armillaria Kök Çürüklüğü Hastalığı (Armillaria Mellea)

Badem Dal Kanseri (Pseudomonas Amygdali)

Bakteriyel Kanser Ve Zamklanma (Pseudomonas Syringae Pv. Syringae)

Erik Pası (Tranzschelia Pruni-Spinosae (Pers.) Dietel)

Monilya (Mumya) Hastalığı (Monilia Laxa)

Rosellinia Kök Çürüklüğü Hastalığı (Rosellinia Necatrix)

Sitospora Kanseri (Cytospora Spp.)

Şarka Virüsü (Plum Pox)

Şeftali Kara Lekesi Cladosporium Carpophilum Thuem

Şeftali Yaprak Kıvırcıklığı Hastalığı (Taphrina Deformans)

Yaprak Delen (Çil) Hastalığı (Coryneum Beijerinckii)

 

Badem İç kurdu (Eurytoma Amygdali)

Bakla Zınnı (Epicometis (=Tropinota) Hirta)

Doğu Meyve Güvesi (Cydia Molesta)

Dut Kabuklu Biti (Pseudaulacaspis Pentagona)

Erik İç Kurdu (Cydia Funebrana)

Erik Koşnili (Sphaerolecanium Prunastri)

Kahverengi Koşnil(Parthenolecanium Corni)

Kırmızı Örümcekler (Akarlar)

Meyve Ağacı Dip Kurtları (Capnodis Spp.)

Meyve Göz Kurtları Badem Gözkurdu (A. Amygdali Hust.)

Şeftali Güvesi (Anarsia Lineatella)

Tomurcuk Tırtılları Küçük Tomurcukgüvesi (Recurvaria Nanella)

Virgül Kabuklu Biti (Lepidosaphes Ulmi)

Yaprak Bitleri

Yazıcı Böcekler

 

APRICOT BREEDING

 

Winters are relatively cool summers growing high quality of apricot fruit to ripen in the warm climate of the atmosphere should be dry in the summer. Damp and foggy spring weather last place in the freckle disease (Sclerotinia) are kept and fruit quality decreases. Therefore, the garden must be installed in a well ventilated so. Late spring frosts like this in this kind of fruit after flowering almond limits the grown anywhere.

 

Climatic factors that negatively affect the apricot production; extreme cold of winter, late spring frost, cool and rainy summer is passing. In this regard, the GAP region has a very favorable climatic conditions.

 

Apricot almond terms of rainfall so requests, or even in some cases it is based on more arid.

 

Soil request

Apricot deep, permeable, well-ventilated, warm and rich in nutrients which is fine textured, loam or loamy grows best in calcareous soils. Apricot, not like heavy soil is too moist. In such soils, but can continue to grow if grafted onto plum rootstock.

 

 

Fertilization in APRICOT BREEDING

Typical signs of zinc deficiency in apricot trees, narrowed, smaller leaves and rosette formation. The reason for this measurement is the length between nodes are shrinking. Leaf edges are sometimes a volatile state. To stay green at the edges of the leaf surface veins, arteries develop plaques in the form of yellow mosaic between them. Very severe deficiency affects not only leaves, shoot growth continues normally. However, the situation is severe deficiency of shoot growth fully. The number of fruit buds in exile reduced or disappear completely. Stone fruit from browning meat fruit appears.

 

In boron deficiency occurs in fruit apricot coffee colored spots or corky tissue. Fruit in some cases cracking and shrinkage occur. Becomes irregular ripening.

 

Leaves become yellowish green color in the short and nitrogen deficiency in the Kays. Branches grow thin. Although generally there are plenty of flowers, fruit and small fruit are small number.

 

Apricot tree leaf curl in potassium deficiency and cause symptoms in the reddish-brown stains that appear. Killed in shoot tips, measurement and weak flower is smaller fruits than normal.

 

Leaves become yellowish green color in the short and nitrogen deficiency in the Kays. Branches grow thin. Although generally there are plenty of flowers, fruit and small fruit are small number.

 

In boron deficiency occurs in fruit apricot coffee colored spots or corky tissue. Fruit in some cases cracking and shrinkage occur. Becomes irregular ripening.

 

Curling leaves of apricot trees in potassium deficiency and cause symptoms that appear with reddish brown spots. Killed in shoot tips, measurement and weak flower is smaller fruits than normal.

 

BREEDING TECHNIQUES

Propagation and rootstocks used

 

Apricot varieties are replicated by vaccination. Kays of reproduction used in the most appropriate vaccine, the vaccine is still observed. The vaccine is normally made ​​from a height of 10-15 cm from the soil surface in place to instill high cold winters, the new body would be safer from apricot poses.

 

They planted the seeds in a wide frying pan or parcel surprise as in peach seeds are planted on rows over vaccinated. Vested with a second application to the accounting year olur.get

 

E BOOKS accounting for only businessmen programı.get I'm YAZILIMT

Agricultural Engineers, Technicians and Technician of Agriculture, Faculty of Agriculture Students, Provincial and District Directorates of Agriculture Technical Staff, Farmers and Breeders of Hobby Gardening Author

Garden and help in solving the problems they face in a field is the program.

 

As rootstock apricot apricot, plum mirobol is used almonds and peaches. However, the choice of rootstock soil conditions, pests in the soil, making use of future expected size of the tree and fruit shape and quality plays a major role.

 

To coincide with the cultivar, and even the development of the pen on the best rootstock for apricot apricot regard to withstand drought conditions. This rootstock is seen as deep and permeable soils preferred Nemoto durable. Calcareous and partly even grows in salty soil.

 

Almond Kays used as rootstocks in calcareous and stony soils, but the Kays with almonds should be noted that not always match.

 

Apricot as rootstocks, especially in alluvial soil, peach rootstock used but most of the time it does not match well with apricots. In moist and heavy soils used as rootstocks for plum Kays is a must.

 

GARDEN PLANT

Plant trees on apricot rootstocks during 10 X 10 should be left on plum rootstock this 8 X 8. This distance and range in non-irrigated areas, increased to 1.5 or 2 times

 

Saplings, the last place in the warm autumn winter garden, planted last spring defoliation period up to take his eyes. However, under these conditions, best of all, at the beginning of winter planting seedlings is done so when they enter winter dormancy.

 

SOIL PROCESSING

After planting in open ground apricot orchards is done processing the first few years. Thereafter, the cultivation of plants in gardens temporary cover is useful.

 

Garden of arable land in permanent pasture where found plenty of water. Kinds of mulching materials made ​​in arid areas as well as the amount of fruit taken should have been found to have a positive effect on fruit size.

 

Garden or small garden cultivator plow is driven by the surface after leaf fall in autumn. In the spring when the almond and hazelnut size of the majority of weeds that appear, there is plenty of rainfall in the period, interim order is applied in the same way. Trees bottoms memory is processed.

 

IRRIGATION

The fruit is ripe it should be watered in the summer period and widened it. The permeability of the soil in areas where irrigation facilities, taking into account the temperature and evaporation violence should be designated watering intervals.

1.50 to 1.80 m of water during irrigation. that is desired to reach most of the soil to the roots. Irrigated crops out frequently will damage rather than benefit.

 

PRUNING

Apricot trees sebest Goble, they crowned peaks form various branched and horizontal palmettes. During the pruning of trees taken, crown shape with outstretched branches on the main and side branches which glutton in the same direction have been encouraged to grow by cutting the shoots elongated and very close to each other which would be a well-established garden.

 

Efficient tree for pruning on older branches and the main product of the two considering they occur effort should be made to protect the dalcık Therefore Kays in dalcık dilution is not performed. However, if the pruning with a good light to see the inside of the crown and is helping them dry of these branches.

 

Older trees in lengths of new shoots begin to decline. 40-75 cm shoots should show an improvement is that it does not grow so you need to make more severe pruning. Apricot pruning wounds should be closed absolutely pastes.

 

DILUTION

Apricot is done in the more dilution table. Drying is made in the

Dilution increases fruit size provides a good way to disperse on the branches of fruit trees and improves the quality of the fruit.

 

Dilution is the best time of apricot kernel when it starts to harden. Small fruit should be cut off during dilution, the big ones must be released and diluted with 4-8 cm.

 

HEREKL up

 

Trees grow older branches, hanging down with the weight of the leaves and fruits. Product increases the danger of breakage is more especially true branch of maturity to prevent breakage by heren branch out to avoid it.

 

HARVEST

Apricot trees begin to bear fruit 3-5 years by ecological conditions and rootstock used. Full product usually taken after the tenth year. Fifty years after the fruit yield begins to drop.

 

Yield per tree varies depending on maintenance requirements and ecological conditions. Canino varieties from 74.86 kg per tree yield.

 

Table and Kays to be transported to distant yet collected when sertkan and partially ground color yellow. Kays canning fruits are left until it receives color began to soften and maturity. Drying fruit in Kaysar left on the tree until fully matured.

 

Harvested from a tree is done 3 times normal. More can be repeated.

Selected lengths (extra, class 1, class II) separated by Kays are subject to a 4-6 pound pound baskets or trays. Extra fruit is linear or cross-stacked in a single row. Kays in packaging 30 x 40 x and 30 x 50 cm plates in the neck is the most convenient.

 

Apricot storage does not come for a long time, to prevent build-up in the market and gathered at maturity shipped long distances, it is possible to store Kays 7-10 days at zero degrees.

 

COMMON DISEASES AND PESTS in APRICOT BREEDING

 

Armillaria Root Rot Disease (Armillaria mellea)

Almond Branches Cancer (Amygdala of Pseudomonas)

Bacterial Canker, and glued on (Pseudomonas syringae pv. Syringae)

Erik Rust (Tranzscheli the Pre-spinosa (Pers.) Dietel)

Monilya (Mummy) disease (Monilia laxa)

Rosellinia Root Rot Disease (Rosellinia necatrix)

Sitospor on Cancer (Cytospora spp.)

Orient virus (Plum Pox)

Peach Scab of Cladosporium Carpophil I'm Thuenen

Peach Leaf Curl Disease (Taphrina deformans)

Leaf Delen (CIL) Disease (Coryneum beijerinkii)

 

Internal Almond moth (Euryto to Amygdala is)

Pods Zinni (Epicometis (= Tropinot A) Hirte)

Oriental fruit moth (Cydia molesta)

Dudu Bit Shellfish (Pseudaulacaspis Pentagon)

Internal Erik Wolf (Cydia funebrana)

Erik Koşnil (I Prunastr of Sphaerolecani)

Brown Koşnil (Parthenolecanium Cornu)

Red Spiders (Mites)

Dip Fruit Trees Wolves (Capnodis spp.)

Fruit eyes were almond Kurt data is displayed (A. Amygdala The Hustler.)

Peach Moth (Anarsia lineatella)

Caterpillars are the small buds Tomurcukgüve (Recurvari to Nanell A)

Lepidosaphes ulmi (Lepidosaphes Ulmu)

Aphids

Printer Insects

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com