GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
GOOGLE HARİTA
 

PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

COTTON FARMING Care Nutritional Deficiency Diseases and Plant Pests Syndication

 

Pamuk her türlü toprakta yetişebilen bir bitki olmakla birlikte, yüksek verim ve kaliteye ulaşabilmek için toprağın derin profilli ve alüviyal olması gerekir. Derin, kumlu -killi su tutma yeteneği yüksek geçirgenliği, işlenmesi ve sulanması kolay topraklar pamuk tarımı için ideal topraklardır.

 

PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE İKLİM İSTEKLERİ

Pamuk tarımında en önemli iklim faktörlerinin başında sıcaklık, gün ışığı, yağış ve oransal nem gelmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 19 oC,  yaz ayları sıcaklığı ise 25 oC olması gerekir. Sıcaklık tarak oluşmasından önce 20 oC, çiçeklenme döneminde 25 oC, kozaların gelişme döneminde ise 30-32 oC olmalıdır. Hasat döneminde kozaların iyi açılabilmesi için sıcaklığın azalması (15 oC’ye kadar) istenir.

Yetiştirme Tekniği

 

PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK HAZIRLIĞI

Tarlanın pamuk ekimine hazırlanması sürecinde ilk yapılacak işlemler tarla temizliği ve toprak altı işlemesidir.  Uzun yıllar pamuk yetiştirilen topraklarda zamanla pulluk altı yada taban taşı denilen sert bir tabaka oluşur.

 

Bu tabaka bitki köklerinin gelişmesine engel olacağı için kırılması gerekir. Bu iş için Subsoiler  adı verilen aletler kullanılır. Bu aletle toprağın üst yapısı bozulmadan toprak  90 cm derinliğe kadar işlenir.

Ramazan Yıldırım Heykeltıraş
Ahşap heykel nasıl yapılır

 

Bu işlemi sonbahar ve kış sürümleri ile tohum yatağının hazırlanması işlemleri izler.

 

Eğer pamuktan sonra yeniden pamuk ekilecekse sonbahar aylarında saplar kesilip toprak 20-25 cm derinliğinde sürülmelidir. Tarla otlu ve toprak tavı da uygun ise kış aylarında sürüm işleminin tekrarlanması yararlıdır.

 

Eğer tahıldan sonra pamuk ekilecekse hasadın ardından toprak tavlı iken hemen sürülmelidir. Pamuk tarımında son sürüm tohum yatağını hazırlamak için yapılan ilkbahar sürümüdür. Bu sürümde 15 cm derinlik genellikle yeterlidir.

 

PAMUK

ARMUT YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Pamuk da çinko noksanlığında boğum araları kısalarak bitki bodur çalımsı bir görüntü alır. Klorotik lekeler önce orta kısımlardaki tam olgunlaşmış yapraklarda, damar aralarında görülür.
Bitkinin tepe kısmındaki genç yapraklarda görülür. Yapraklar küçülür ve yaprak yüzeyinde küçük nokta şeklinde lekeler halinde ortaya çıkar.
Daha sonra damarlar da etkilenerek, yaprak ayasını kırmızı lekeler kaplar.
Yapraklar normale göre daha kalın olurlar. Olgunlaşmasını tamamlamış genç yapraklarda kahverengi lekeler vardır.

Daha küçük yapraklar anormal şekilde kalın ve gevrektir ve kenarları yukarı doğru kıvrık vaziyettedir.

Noksanlığın ileri devrelerinde yapraklar çok küçülerek rozet oluşumu görülür. Meyve tutumu azalır ve olgunlaşma gecikir.
 

Pamuk bitkisinde potasyum eksikliği yaprak kenarlarında ve damar aralarında sarımsı yeşil lekelerle kendini belli etmeğe başlar. Bu bölgelerdeki hücreler olur ve yaprak sarımsı kahve, kırmızımsı kahve renkli bir görüntü alır. Yaprak kenarları ve uçları aşağı yukarı kıvrılır. Erken yaprak dökümü görülür. Kozalarda gayri muntazam bir oluşum görülür ve olgunlaşmadan dökülme olur.

 

Lif kalitesi de olumsuz etkilenir. Normal olarak potasyum eksikliği yaşlı yapraklarda görülmesine karşılık, bazen genç yapraklarda da rastlanmaktadır.

 

Genellikle kumsal ve milli topraklarda daha çok görülür. Bitkinin alt kısmındaki yaşlı yaprakların uç ve kıyı kısımlarında önce renk açılması sonra sararma ve dahi ileri safhada kahverengi şeklinde yanık, kurumuş, kısımlar meydana gelir. Koza ağırlığı azalır, kozalar küçük kalır, kozaların açılması gecikir. Lif uzunluğu ve lif sağlamlığı azalır.

 

Pamuğun hastalık ve zararlılara karşı dayanıklılığı azalır, kuraklığa mukavemet azalır.

Noksanlık belirtileri önce alt kısımdaki yapraklarda görülür.

 

 

Pamukta Azot noksanlığı, Pamuk bitkisinde zayıf bir gelişme olur, büyüme yavaşlar, bitki boyu kısa kalır, koza verecek dal adedi azalır, bitkinin alt yaprakları yaprak ucundan başlayarak tüm yaprak ayasında açık sarı renk alır, ileri safhalarda alt yapraklar tamamen sararır.

 

Bu sararma üst yapraklara doğru azalan oranda devam eder.

 

Verimde büyük düşüş meydana gelir.

 

Azot fazlalığında ise yapraklar çok iri olur ve yaprak adedi artar. Kozalar gölgede kaldığı için kozaların açması gecikir, hasat geçe kalır ve kör koza (açmayan koza) adedi artar.

 
Pamuk da bor noksanlığında büyüme gerilemesi, yan sürgünlerde artma, tepe tomurcuklarının ölmesi, kalın ve gevrek yapılı içe kıvrık yaprakların oluşumu bor noksanlığının belirtilerindendir. Tomurcukların çoğu açılamaz. Kapsüller bozuk şekilli olur ve çoğu Olgunlaşmadan açılır.  Lif kalitesi düşer, ürün azalır ve kapsüller olgunlaşmadan dökülür. Yapraklarda ve bitkinin genel görünümünde açıklanan arazlar olmadan da kapsül dökümü ve lif azalması ve kalite bozulması görülebilmektedir.
 

pamukta magnezyum noksanlığında, Potasyum noksanlığında olduğu gibi kumsal ve milli topraklarda yetiştirilen pamuk bitkisinde daha çok magnezyum noksanlığı görülür. Bitkini alt kısmındaki yaşlı yaprakların damar aralarında önce renk açılmaları daha sonra morumsu-kırmızı şeklinde kızarma görülür.

 

Bu kızarmalar bitkinin tepe kısmındaki yapraklarda görülürse bunun sebebi magnezyum noksanlığı değildir.

 

Pamukta fosfor noksanlığında büyüme yavaşlar ve yapraklar koyu yeşil renk alırlar. Olgunlaşma gecikir. Dallanma az ve kısa olur. Çiçek ve koza sayısı azalır.

Fosforlu gübreler çiçek ve koza sayısının artmasına koza iriliğine ve erken olgunlaşmasına etki eder.
 

Bitkinin ilk gelişme döneminde fosfora çok ihtiyacı vardır. Fosfor noksanlığı halinde yapraklar küçülür, koyu yeşil renk alır, tarak ve çiçek adedi azalır ve koza teşekkülü zayıflar.

 

Noksanlık belirtileri alttaki yaşlı yapraklarda ortaya çıkar. Çok ileri fosfor noksanlığında noksanlık belirtileri bitkinin üst kısımlarındaki yapraklara doğru ilerler. Lif oranı ve kalitesi azalır.

 

 

11 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE EKİM

Yüksek verim ve kaliteli ürün elde etmek için genetik saflığı yüksek tohum kullanımı çok önemlidir. İyi bir

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 tohumlukta aranan özelliklerin başlıcaları şunlardır.

• Tohumluk çiğit iri, dolgun, büyüklüğü, biçimi ve rengi yeknesak olmalıdır. İçinde fazla çıplak, yeşil ve esmer, seyrek havlı çiğit bulunmamalıdır.

• Selektörlermiş ve iyi temizlenmiş olmalıdır. İçinde boş ve kırık çekirdek yaprak gibi yabancı maddeler olmamalıdır.

• Tohumlar kuru ve sert olmalıdır.

• Çimlenme gücü %80 ve daha fazla olmalıdır.

• Pembe kurta karşı sterilize edilmiş veya çırçırlanmış olmalıdır.

 

Pamuğun ekim zamanı iklim koşullarına göre belirlenir. Ekim için toprak sıcaklığının 15 C’nin üstünde olması gereklidir. Bölgelere göre ve yıldan yıla ekim zamanı değişiklik göstermekle birlikte, Çukurova Bölgesinde 25 Mart-30 Nisan, Ege Bölgesinde ve Antalya yöresinde 15 Nisan-15 Mayıs tarihleri genellikle en uygun ekim zamanıdır.

 

Ekim işlemi elle serpme şeklinde ya da mibzerle sıraya yapılır. Ekim derinliği toprak koşullarına bağlı olmakla birlikte genellikle 3-4 cm’dir.  Tohumun çimlenmesi normal koşullarda 5 ila 10 gün içinde gerçekleşir. Erken çimlenme sağlamak için tohum ekimden birkaç saat önce ıslatılmalıdır. Yetersiz çimlenme görülmesi durumunda hemen ikinci bir ekim yapılması önerilir.

 

PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BAKIM

Pamuk yetiştiriciliğinde bakım işleri seyreltme, çapalama ve uç almadır. Bitkinin iyi gelişmesini ve çabuk

Pamuk Kullanim alanı
Pamuğun Tarihçesi
Pamuk yetiştirme alanlar
 olgunlaşmasını sağlamak için seyreltme işleminin yapılması gerekir. Bitkiler henüz 4 yapraklı iken (yaklaşık 10 cm) 5-6 cm ara ile hafif bir seyreltme (tekleme) yapılır. Genellikle ilk seyreltme ilk çapa, ikinci (tam) seyreltme ise ikinci çapa ile birlikte yapılmalıdır. Ekimden sonra görülen yabancı otların elle veya kazayağı ile çapalanarak yok edilmesi gerekir. Çapalama sayısı tarladaki yabancı ot durumuna göre değişir. Kozalar açmaya başladıktan sonra bitkinin tepesinden 10-15 cm kısmının  kırılmasına uç alma işlemi denir. Bu işlem geç ekilmiş veya fazla sulanmış tarlalarda uygulanır. Vegetatif gelişmesi normal olan bitkilerde uç almaya gerek yoktur.

 

PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA

Pamuk bitkisinin su ihtiyacı 400 ila 600 mm’dir. Pamuk yetiştirilen ülkelerde (bölgelerde) yıllık yağış miktarı genellikle yetersiz olduğundan,  pamuk bitkisinin iyi gelişmesi için gereken su miktarı  sulama yoluyla verilmelidir. Sulama pamuk üretiminde verimi etkileyen faktörlerin başında gelir. Sulama zamanı ve verilecek su miktarı bitkinin su isteği belirtilerine ve topraktaki nem durumuna bakarak saptanır. Sulama aralığı ve sulama sayısı, yetiştirilen pamuk çeşidine, toprak özelliklerine, taban suyu yüksekliğine, yağış miktarı ve dağılımına, vegetasyon dönemindeki sıcaklık ve havanın bağıl nemine bağlı olarak değişir. Ülkemizde yetiştirilen çeşitlerin orta bünyeli topraklarda ve normal iklim koşullarında genellikle 15-20 gün aralıklarla 4-5 kez sulanması uygundur. Sulama yöntemi olarak salma sulama, alttan sızdırma ve yağmurlama sulama yöntemleri kullanılabilir.

 

PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE HASAT HARMAN

Kozaların olgunlaşması ile birlikte pamuk hasadına başlanır. Hasadın başlama tarihi, yörenin iklim koşullarına, ekim tarihine ve sulama koşullarına göre değişir. Hasat, Ege ve Antalya bölgelerinde genellikle 15 Eylülden itibaren başlayıp Kasım sonu veya Aralık ortasına kadar sürer. Çukurova bölgesinde ise Ağustos sonlarında başlayıp Kasım başına dek devam eder.

Pamuk hasatı ülkemizde genellikle 2-3 kez  ve elle toplanarak yapılır.  Birinci elde toplanan pamuk  iyi kalite özelliklerine sahiptir. Son yıllarda makina ile hasata da rastlanmaktadır. Makina ile pamuk hasatı iş gücü ücretinin pahalı olduğu ülkelerde (bölgelerde) tercih edilen bir yöntemdir. 

 

Pamuk Hastalık ve Zararlıları

 

Antraknoz

Fide kök çürüklüğü (Sore Shin)

HasKöşeli yaprak lekesi hastalığı

Hiyar Koseli Yaprak Lekesi

Pamuk solgunluk hastalığı (Fusarium Wilt, Verticillium Wilt)

 

Beyaz sinek (Bemisia tabaci)

Çizgili yaprak kurdu /Karadrina(Laphigma exiqua)

Dikenli kurt (Earias insulana)

Kırmızı örümcek (Tetranychus spp.)

Pamuk piresi (Lygus spp.)

Pamuk yaprak kurdu (Prodenia litura)

Pembe kurt (Pectinophora gossypiella)

Toprak kurtları (Agrotis spp)

Yaprak piresi (Empoasca spp.)

Yeşil kurt ( Heliothis armigera)

 

Pamuk yetiştiriciliğinde hastalık ve zararlıların olumsuz etkileri iklim koşulları ve uygulanan  tarımsal mücadele ile yakından ilgilidir. Yüksek bağıl nem ve sıcaklık, hastalık ve zararlıların ortaya çıkması için uygun bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle Çukurova ve Antalya’da  8-10 kez ilaçlama yapmak zorunluluğu ortaya çıkar..

 

COTTON FARMING

 

While every Cotton is a plant which can be grown in the soil, the soil must be deep profile and alluvial order to achieve high yield and quality. Deep, sandy -kill the high permeability of the ability to hold water, easy processing and soils irrigated cotton soils ideal for farming.

 

CLIMATE In COTTON GROWING DEMAND

Temperature at the beginning of the most important climatic factor in cotton farming, daylight comes rainfall and relative humidity. The average annual temperature is 19 ° C, while summer temperatures should be 25 ° C. 20 ° C before the temperature comb occurs, the flowering period at 25 oC, while the development of the cocoon period should be 30-32 ° C. Decreasing temperature in order to open the cocoon good harvest period (up to 15 oC) are required.

Growing Techniques

 

In COTTON GROWING SOIL PREPARATION

Will be the first in the process of preparing the field, planting cotton fields is cleaned and subsoil processing operations. For many years, consists of a hard layer called the move six or bottom plow cotton grown in soils over time. This layer must be broken to be an obstacle to the development of plant roots. This device, called subsoiler is used for business. These tool superstructure of soil degradation from soil processed up to 90 cm depth. This procedure follows the process for preparing the seed bed of autumn and winter versions. If you re-cut cotton after cotton stalks planted in autumn if the soil should be applied at 20-25 cm depth. Grassy fields and soil are suitable annealing process is useful to repeat version of the winter. Should be applied when the soil immediately after harvest if you annealed cotton planted after corn. Cotton farming in the spring version is made ​​to prepare the seedbed latest version. 15 cm depth in this version is usually sufficient.

 

Fertilization in the cotton-growing

Growth decline in cotton boron deficiency, an increase in side shoots, buds die of the hill, one of the signs of the formation of thick and crunchy interior made ​​of curved sheets of boron deficiency. Most of the buds can not be opened. From the drop-shaped and often gets corrupted capsules ripening. Life quality is reduced, the product is poured from the capsule is reduced and maturation. Without symptoms described in the overview and breakdown of plant leaf capsules and fiber reduction and quality degradation can be seen. Growth slows and phosphorus deficiency in cotton leaves are dark green color. Maturation is delayed. Branching becomes less and less. Reduced the number of flowers and bolls. Phosphorous fertilizers to increase the number of flowers and pods cocoon the size and impact of early maturation. Search knuckle of zinc deficiency in cotton plants stunted boy grows narrowed takes a picture. Chlorotic spots before the middle part of the fully matured leaf, veins seen them. Then also affected veins, red spots on the leaf blade receptacles. Leaves become thicker than normal. There are brown spots on young leaves have completed their maturation. Smaller leaves are thick and crispy and the edges are abnormally curved upward bend. Leaves much smaller and advanced circuit deficiency is seen in rosette formation. Fruit ripening is reduced and delayed.

Potassium deficiency in cotton plants at leaf margins and veins begin to argue among themselves with yellowish-green spots. These regions would be cells and leaves yellowish brown, reddish brown is a color image. Leaf edges curl up and down and ends. Early defoliation occurs. A non-uniform formation of cocoon and becomes visible loss of maturation. Life quality is affected negatively. Normally seen in the older leaves in response to potassium deficiency, sometimes in terms of the lack of symptoms in young leaves my rastlanmaktadır.magnezy there may be differences between plant species. However, some common characteristics facilitates the recognition of magnesium deficiency. Because magnesium ions within the plant was moving easily in case of deficiency of the older leaves are moved to the newly formed young leaves. Therefore, magnesium deficiency is seen in older leaves first symptoms. Madiran typical symptom of Magnesium deficiency in older leaves yellowing between the veins seen in primary and secondary veins (first and second vessels) retain their green color, third and thinner veins and yellowing between the veins of color. Leaves will have spotted an image as it is. In extreme cases, dying creates brown chlorotic tissue necrosis.

 

OCTOBER in the cotton-growing

Genetic purity to achieve high efficiency and high quality products is very important to use seeds. Main ones are the characteristics sought in a good seed.

• Seed seed large, plump, size, shape and color should be uniform. In the more naked, green and brown, fluffy seed should not uncommon.

• Selector though they should be cleaned well. Foreign matter such as leaves should be in the empty and broken kernels.

• Seeds should be dry and tough.

• Germination and power should be more than 80%.

• Pink sterilized against wolves or be ginned.

 

Cotton planting time is determined by the climatic conditions. The soil temperature for planting is required to be 15 C above. To vary according to region and from year to year when planting together, Cukurova Region in March 25-April 30, April 15 and May 15 at the Antalya region in the Aegean region is usually the most appropriate planting time.

 

The cultivation process is done manually through sprinkling or drill with the order. But depends on the planting depth is usually 3-4 cm soil conditions together. Seed germination occurs within 5 to 10 days under normal conditions. Planting seeds should be soaked for several hours before to ensure early germination. Poor germination is proposed if deemed immediately made ​​a second sowing.

 

CARE in the cotton-growing

Cotton cultivation in the maintenance of dilution is hoeing and receiving ends. The plant should be made of dilutions to ensure good development and rapid maturation. 4 While still leafy plants (about 10 cm) with a slight dilution of 5-6 cm (misfire) is made. Usually the first dilution first anchor, the second (full) should be performed in conjunction with the second anchor dilution. Weeds seen after sowing by hand or crowbar must be no çapalanarak. Varies according to the number of hoeing weeds in the field situation. Once the plant begins to open bolls at the top of the fracture process is called the receiving end of some 10-15 cm. This process is applied in the late sown or more irrigated fields. Vegetative growth of the plants do not need to take the end of normal.

 

In COTTON FARMING IRRIGATION

Water demand of the cotton plant is from 400 to 600 mm. Cotton growing countries (regions) annual rainfall is generally insufficient amount of water needed for irrigation should be provided through better development of the cotton plant. Irrigation efficiency is among the factors affecting cotton production. Irrigation time and the quantity of water will be determined by looking for signs of moisture situation in the plant's water demands and soil. And irrigation irrigation interval count, the cultivated cotton varieties, soil properties, the height of the ground water, precipitation and distribution will vary depending on the temperature of the growing season and the air relative humidity. Medium-textured soils of the varieties grown in our country and under normal climatic conditions are usually suitable to be watered 4-5 times at intervals of 15-20 days. Flood irrigation as irrigation, and sprinkler irrigation methods are available at the bottom of the leak.

 

In the cotton-growing HARVEST BLEND

Harvested cotton bolls begin with the development. Start of the harvest date, the region's climatic conditions vary depending on the planting date and irrigation conditions. Harvest, the Aegean and the end of November usually starts from 15 September until mid-December in the Antalya region or time. In the Çukurova region continues until the beginning of November, starting in late August.

Cotton harvest in our country is usually done 2-3 times and collected manually. Cotton collected first hand has good properties. Also encountered with harvesting machines in recent years. Mechanical harvesting of cotton in countries where wage labor is expensive (regions) is the preferred method.

 

COMMON DISEASES AND PESTS in the cotton-growing

Major diseases and pests in cotton farming are the most common.

Conditions:

 

anthracnose

Seedling root rot (Sore Shin)

Angular leaf spot disease

Cotton wilt disease (Fusarium wilt, Verticillium Wilt)

 

Pests:

Whitefly (Bemisia tabaci)

Lined leaf worm / Karadr to (Laphig on exigua)

Barbed wolf (Earias insulana)

Red spider (Tetranychus spp.)

Cotton aphid (Aphis gossypii)

Snow flea (Lygus spp.)

Cotton leaf worm (Prodenia litura)

Pink bollworm (Pectinophora gossypiella)

Earth worms (Agrotis spp)

Leafhopper (Empoasca spp.)

Green worm (Heliothis armigera)

 

Negative effects of diseases and pests in cotton cultivation is closely related to climatic conditions and pest control applied. High relative humidity and temperature, creates a suitable environment for the occurrence of diseases and pests. Therefore, especially in Cukurova and Antalya 8-10 times spraying must do occur.

 

 

 

 

 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA

ozleryildirim@gmail.com