GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Patates Yetiştiriciliği


 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

POTATO BREEDING Care Nutritional Deficiency Diseases and Plant Pests Syndication

 

Toprağın yapısına ve patatesten önce yetiştirilen bitkiye göre değişir. Süratli bir çıkış, kuvvetli kök gelişimi,

 yumruların gelişmesi için iyi bir toprak hazırlığı gerekir.

Ağır (killi) topraklarda, sonbaharda 20-25 cm. derinlikte sürüm yapılır. İlkbaharda diskaro ve tırmık geçirilir.

Hafif (kumlu) topraklarda ilkbaharda toprağı fazla gevşetmeyecek şekilde daha yüzlek sürüm yapılır. Sadece tırmık çekmekle tohum yatağı hazırlanır.

 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BAKIM İŞLERİ

Patates, fazla bakım isteyen bir bitkidir. Çıkıştan önce düzeltilmiş (dişleri yatırılmış) tırmık çekmek faydalıdır. Hem toprak kaymak tabakası bağladıysa kırılmış, hem de yeni çıkmaya başlayan yabancı otlar öldürülmüş olur.

Patates, 3-4 yapraklı olunca yüzlek ve dikkatli bir şekilde ilk çapa yapılır. Bu çapa ile toprak kabartılır, yabancı otlar öldürülür ve nemin korunması sağlanır. Bundan sonra 20’şer gün arayla (gerekirse 3-4 defa) her çapa ile birlikte boğaz doldurma işlemi yapılır.

 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Patateste çinko noksanlığında çeşitler arasında çinko noksanlığına duyarlık bakımından önemli farklar vardır.

Büyüme çok zayıflar.

Yapraklar deforme olur ve grimsi kahve veya bronz renkli lekelerle kaplanır.

Bu görüntüler Genç yapraklarda daha hâkim vaziyettedir. Yaprak ayaları çoğunlukla kalınlaşır.

Noksanlığın Şiddetli olması halinde yaprak dökümü olur ve sonunda bitki ölür. 
 

Patateste potasyum noksanlığında yapraklar koyu yeşil üzerinde metalik bronz renklidir. Bitki bodur ve çalımsı bir görüntü hal alır. Yaşlı yaprakların kenarlarında renk alır. Yaprak ayasında başlangıç da toplu iğne başı büyüklüğünde, kahve renkli lekeler görülür, bu lekeler daha sonra büyüyerek yaprak yüzeyini kaplar. Yapraklarda kıvrılmalar görülür. Patates yumrularının üzerinde siyah noktalar oluşur. Potasyum noksanlığı yumrunun iç kısmında da kahverengileşmeye neden olabilmektedir, ancak bunu bor noksanlığından ileri gelen ve kahverengi öz denilen problemle karıştırmamaya dikkat edilmelidir. Potasyum eksikliği patates yumrusunda kuru madde ve nişasta miktarının azalmasına neden olduğu gibi, aynıca potas eksikliği olan yumrularda kesildikten sonra, bir saat gibi kısa bir sure içinde kararma başlamasına karşılık, potasyum beslenmesi tam olan bitkilerin yumrularında iki gün sonra dahi böyle bir durum görülmez.

 

Patateste azot noksanlığının ilk belirtileri dipte çıkan yaşlı yapraklarda görülür. Bitkinin alt yaprakları önce soluk yeşil renk ve daha sonra sarımsı yeşil renge dönerler, ileri safhalarda bu sararmalar alt yapraklardan üst yapraklara doğru ilerler. Bazı durumlarda noksanlık görülen yapraklarda kıvrılmalar ve yanıklık halinde lekeler görülür. Gövdeler incelir ve sert bir yapı meydana getirir. Azot eksikliği çeken bitkilerde normale oranla daha kısa boylu bitkiler bodur bir görünüm ortaya çıkar.

 

Azot fazlalığında ise yapraklar daha iri ve kaba yapılıdır, yaprak rengi koyu yeşildir. Azot fazlalığından dolayı bitkilerin soğuklara dayanıklılığı azalır..

 

 

Patateste bor noksanlığında bitkide boy kısalır, yan dallanma artar, bitki çalımsı bir görüntü alır. Yapraklar kalın ve gevrek olur ve bazı durumlarda kenarları içe doğru kıvrıktır. Yaprak sapı düzleşir. Genç yapraklar ve büyüme noktaları başlangıçta koyu yeşil renkli olurlar, sonraları kloroz gelişerek ölürler. Yaprakçıkların kenarlarında kahverengi noktacıklar şeklinde nekrozlar oluşur, daha sonra bunlar birleşerek büyürler. Eğer bor noksanlığı bu aşamada giderilirse, yeni sürgünler çıkar. Noksanlığın sürekli olması halinde yaşlı yapraklar da sararır ve solar. Yumru içindeki yuvarlak halka şeklindeki damarlar kahverengiye döner. Kabuk koyu renklidir ve kaba bir yapıya sahiptir. Melanin oluşumu nedeniyle, kesilen yüzeyler kısa sürede kırmızımsı koyu kahve renge döner

 

 

Demir noksanlığının çok tipik bir özelliği, yapraklar ne kadar genç ise belirtilerin o kadar şiddetli ve belirgin olmasıdır. Diğer besin noksanlıklarından farklı olarak, demir noksanlığının bir tipik özelliği de, klorozlu yaprakların kolay kolay ölmeden canlı kalmalarıdır. Bununla birlikte noksanlık çok çok şiddetli ise yapraklarda ölme de görülebilir.

 

Demir noksanlığının karakteristik belirtileri, demirin etkilediği metabolik reaksiyonların bozulmasından, büyüme ve klorofil sentezi için gerekli enerji transferinin kısıtlanmasından kaynaklanır. Demir noksanlığı belirtilerinin çok tipik olması ve bütün bitkilerde birbirine benzemesi, kolay tanınmasını sağlar. Bununla birlikte, birçok durum da demir noksanlığı ile beraber diğer bazı mikro besin elementlerinin (özellikle çinko ) noksanlığı aynı zamanda söz konusu olabilmekte, bu da tanınmayı güçleştirebilmekte. Yaprak analizleri, önemli ipuçları vermekle beraber, demir noksanlığının teşhisinde kesin bir kriter olarak ele alınması güçtür.

 

Patateste magnezyum noksanlığı, belirtileri ilk çıkan yaşlı yapraklarda görülür. Yaprakların damar aralarında yeşil renk azalır. Önce sarımsı yeşil ve daha sonra potasyumda olduğu gibi kahverengi lekeler halinde görülür. Magnezyum noksanlığı yaprağın, yaprak sapından başlayarak yaprak ucuna doğru ilerler, aynı zamanda orta damardan başlayıp yaprak kıyısına doğru renk değişimleri görülür. Bu durum potasyum noksanlığının tam tersidir. Magnezyum noksanlığı özellikle çok kumsal topraklarda ve aşırı derecede iyi yanmamış hayvan gübresi kullanımında ortaya çıkar. Magnezyum noksanlığında damarlar yeşil kalır, potasyum noksanlığında ise damarlarda sararı ve kahverengine dönerek kurur. Bu durum iki elementin noksanlık belirtilerinin ayırt etmek için karakteristik bir özelliktir.

Patateste fosfor noksanlığında, yaprak sistemi sert ve dik bir görünümdedir. Bitkide büyüme geriler ve cüce bir gövde oluşur.

Özellikle yaşlı yapraklar yukarı doğru kıvrılır ve daha sonra yaprak kenarlarında nekrotik lezyonlar oluşur.

Yapraklar normalden küçük olur. Yaşlı yaprak kahverengine döner ve erken döküm olur.

Bazen yumrularda kahverengi lekeler olur.
 
Patateste mangan noksanlığında en genç yapraklar açık renkli ve solgun görünümdedirler. Genç yaprakların damar aralarında renk açılarak kloroz çıkar ve hemen arkasından çok sayıda kahverengi noktalar şeklinde lekeler çıkar. Lekeler daha çok ana damar çevresinde toplanırlar ve yaprak sapına doğru iyice sayıları artar. Bitki bodur kalır.

Patateste kalsiyum noksanlığında bitkinin tepe (uç) yapraklarında noksanlık belirtileri görülür. Yapraklarda küçülme ve içi doğru kıvrılma görülür. Yaprak rengi açık yeşil ve daha sonra çok açık sarı-beyaz renk haline döner. Tepe tomurcuğu körelerek ölür ve bitki boyu uzamaz. Patates yumrularında çok fazla şekil bozukluğu görülür.

 

 

BOOLTEXX Sezon başında kireçli topraklarda muhakkak kullanılmalı. Kılcal köklerin etrafını sarmış kireç kaymak tabakasını yok eder. Toprakta bağlanmış demir, fosfor ve fosfatlar açığa çıkar, bitki bunları kullanır. defalarca demir ve fosforlu gübreler kullanmanıza gerek kalmaz. DÖNÜME 1 KG damla sulama
       
GOLDENMIX®

Çiçeklenmeden önce 1. uygulama,

meyve tutumunda 2. uygulama,

hasattan 45 gün önce 3. uygulama yapılır. 

200-300 cc
       
GOLDEN ÇİNKO

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.

125-150 cc
       
GOLDEN DROP

AZOT, FOSFOR, DENGELİ, POTAS    

Her dönem düzenli kullanılmalı. Bitkinin NPK sı karşılanmalı

2-3 kg
       
COMPLEX

Organik esaslı damla sulama ve salma sulama gübresi.

On beş gün aralıklarla. Bir boş, bir dolu sulama veya bölünmüş miktarlarda dolu sulama.

   

Dönüme

5-7 kg

 

Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler. Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

 

Gübrelemede esas, toprak ve yaprak analizlerinin yapılmasıdır. Buna göre de eksikler giderilmelidir.

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle bizim tavsiyemiz holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza,

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE EKİM NÖBETİ

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

Arka arkaya dikildiği zaman hastalıklar çoğalır, verimi düşer. Toprağa azot ve humus sağlayan baklagiller ve hububat, özellikle kışlık hububat ekim nöbeti için uygundur.

 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOHUMLUK KALİTESİ ve SEÇİMİ

Patateste tohumluk olarak kullandığımız kısım yumrulardır. Tohumluk yumrular, 6 cm çapında ve ortalama 50 gram ağırlığında olmalıdır. Tohumluğun çeşidi, üretim amacına göre seçilmelidir. Sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır. Tohumluk yumruların, dikim esnasında gözleri uyanmış olmalı ve üzerinde yaklaşık 1 cm boyunda yeşil filizleri bulunmalıdır.

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DİKİM

Patates, ilkbaharda toprak ısısı 8-10 oC yi bulduğu ve geç donların sona erdiği zaman dikilir.

Dikimde sıra arası 70-75 cm, sıra üzeri 20 –40 cm dir. Dikim derinliği; yüzlek dikimde 2cm, derin dikimde 5 cm dir. Yüzlek dikimlerin üzerine en az 15 cm, derin dikilenlerin üzerine ise 10 cm toprak konularak sırt yapılmalıdır. Sırt yapılma zamanı;

-         Dikimden hemen sonra düşük sıcaklık veya toprakta kaymak bağlama durumlarında, çıkış tamamlandığında sırt yapılır.

-         Dikim sonrasında yüksek sıcaklık  ve kuraklık bekleniyorsa, sırt dikimden hemen sonra yapılır. Dikim el ile ya da makine ile yapılır. Önerilebilcek en uygun dikim yöntemi;

-         Tohumluk yumruların karık pulluğu ile açılan karık diplerine yerleştirilmesi,

-         Aynı karık pulluğunun sırtlarından geçirilerek karıkların kapatılmasıdır.

Çıkış sonrası bitkiler uygun büyüklüğe ulaştığında aynı karık pulluğu ile boğaz doldurma ve yabancı ot kontrolü de yapılabilir.

Sulu şartlarda ortalama dekara 200-250 kg, kuru şartlarda 150 kg tohumluk yeterlidir.

Hastalık ve Zararli Donemleri
Elma hastalık ve Zararlı Donemleri
Kiraz hastalık ve Zararlı Donemleri.
Narenciye hastalık ve Zararlı Donemleri
Patates hastalık ve Zararlı Donemleri
Seftali hastalık ve Zararlı Donemleri

 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA

Patates bitkilerinde su ihtiyacı alt yapraklardaki solma ve sararmayla kendini belli eder. Topraktaki nem dikkate alınarak ilk sulama, yumrular fındık büyüklüğüne geldiğinde yapılmalıdır. Hafif topraklarda 15-18, ağır topraklarda 22-25 gün arayla yetiştirme süresince 2-4 sulama yapılır. Hasat ile son sulama arasında 1 haftalık bir zaman bırakılır.

En yaygın sulama yöntemi, karık ile sulamadır. İki karık arası mesafe kumlu topraklarda 60-65cm, ağır topraklarda 70-80 cm dir.

Patatesin en fazla suya ihtiyaç duyduğu devre, çiçeklenmeden 20 gün önce başlayan ve yumru yapmaya başladığı zamana kadar geçen devredir.

Sulama yeterli ve düzenli yapılmadığı taktirde, başta verim kaybı olmak üzere, memeli ve çatlak yumrular, yumru içinde kararmalar ve boşluklar ortaya çıkar.

 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE HASAT

Patateste hasat zamanının geldiği yaprak ve sapların sararıp kuruduğu, yumruların normal büyüklüğünü alarak bitkiden kolayca ayrıldığı ve kabuğun kalınlaşıp sertleştiğinden anlaşılır. Kabuk tırnakla kolayca soyulmaz. Yumrunun kesiti ıslak değil, koyu bir görünümdedir.

Patatesin hasadında çok dikkatli olmak gerekir. Yumrular kesilip zedelenmemeli, toprakta yumru bırakılmamalıdır. Söküm sırasında toprak yaş olmamalı, tavında bulunmalıdır.

Patates hasadı değişik şekilde yapılır:

-         Bel, çatal bel ya da çapa ile patatesler sökülüp el ile toplanır.

-         Pullukla sökülüp el ile bitkiden ayrılarak toplanır.

-         Tek veya çift sırayı söküp bitkiden ayıran makineler ile de hasat yapılır.

Hasattan sonra yumrular ıslak ise gölgede kurutulur. Hasta, çürük, berelenmiş ve kabuğu soyulmuş olanları ayıklanır. Sonra iri, orta ve küçük boy olmak üzere sınıflandırılarak file çuvallara doldurulur.

 

PATATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DEPOLAMA

Patates fazla miktarda su ihtiva eden bir ürün olduğundan iyi bir şekilde depolanmazsa çok zarara uğrar. Yumrular çürür, pörsür, filiz verir ve değerini kaybeder.

Yumrular en iyi şekilde; olgun, zedelenmemiş ve temiz olarak 3-40C sıcaklık, %85-90 nisbi nemde ve solunum sonucu meydana gelen karbondioksit, su ve ısıyı uzaklaştırıp oksijen sağlamak için havalandırma tertibatı iyi olan özel koruma depolarında saklanabilir. Depolamada yığın yüksekliği, yemeklik patateslerde 3-4 metre olabilir. Tohumluk patateslerde ise en fazla 1 metre olmalıdır.

 

POTATO BREEDING

 

Before the soil structure and varies with grown potato plants. Fast output, strong root development, a good soil preparation is required for the development of tubers.

Heavy (clay) soils, 20-25 cm in autumn. depth version is done. Disk harrow and rake passed in the spring.

Light (sandy) soil will release so much more exposed in soil loosening spring seedbed is prepared to take yapılır.sade of rake.

 

ROTATION

When planted row proliferate diseases, yield drops. Soil nitrogen and humus enables legumes and cereals, especially suitable for winter grain crop rotation.

 

SEED QUALITY and SELECTION

We use as seed potatoes are tubers parts. Seed tubers should be 6 cm in diameter and weighs about 50 grams. Seed varieties should be selected according to the purpose of production. Certified seed should be used. Seed tubers of green sprouts should be about 1 cm above the eyes and must be awakened during planting.

 

PLANTING

Potatoes, found that soil temperatures 8-10 ° C in spring and are planted when the late frost year end.

70-75 cm inter-row planting, row 20 -40 cm. Planting depth; planting crops out 2cm deep planting 5 cm. Planting crops out at least 15 cm over, back on the ground should be done by placing the 10 cm deep standing. Made back time;

- Immediately after planting in low temperature conditions or soil slides connecting the output back is done when completed.

- If the expected high temperatures and drought after planting is done immediately after planting back. Planting is carried out manually or by machine. Önerilebilcek best planting method;

- Seed to be placed in an in-furrow plow furrow bottom of the bump,

- The closure of the same furrow plow furrow through the back.

After the output reaches the appropriate size plants filler neck can also be done with the same furrow plow and weed control.

Aqueous conditions, average 200-250 kg per hectare, 150 kg seed is sufficient in dry conditions.

 

MAINTENANCE WORKS

Potato is a plant who want more care. Corrected before the exit (tilted teeth) is useful attract rake. If the soil crust and broken bonds, as well as new weeds would be killed starting out.

Potatoes, 3-4 leaf when done carefully exposed and the first anchor. This anchor and ground embossed, weeds are killed and moisture protection is provided. After an interval of 20 days (if necessary 3 to 4 times), are associated with each filling throat diameter.

 

IRRIGATION

In water demand fading and yellowing of lower leaves of potato plants with manifests. First irrigation considering moisture in the soil, the tubers should be done when the nut size. On light soils 15-18, 2-4 irrigation during the cultivation is done 22-25 days apart in heavy soils. Between the last irrigation and harvest time is left for 1 week.

The most common irrigation method is with furrow irrigation. The distance between two furrows in the sandy soil 60-65cm, 70-80 cm in heavy soils.

Potato maximum water requirements of the circuit, starting 20 days before flowering and until such time as the transfer starts to bump.

Adequate irrigation and, if done regularly, especially the loss of efficiency, mammals and cracked tubers, revealed gaps in tarnishing and tubers.

 

HARVEST

Potato harvest time came the dry leaves and stems that are turning yellow, easily understandable that the tubers are separated from the plant by taking the normal size and thick shell hardens. Bark does not peel easily nails. The cross-section of the tuber is not wet, the dark look.

Potato harvest must be very careful. Injury should not be cut tubers, tubers should not be left in the soil. Soil should be wet during harvest, should be located in ceiling.

Potato harvest is done in different ways:

- Waist, waist fork or potato with anchor collected manually removed.

- Plow is removed and collected separately from the plant by hand.

- Single or double row dismantle plant harvesting is done with a few machines.

After harvesting the tubers are dried at wet shade. Patient, bruising, bruised and peeled bark which are extracted. Then large, medium and small size, including sacks filled with classified file.

 

STORAGE

Potato is a product containing large amounts of water undergoes a lot of damage if stored in a good way. Tubers will rot, shrivel up, will give shoots and loses its value.

Tubers in the best way; ripe, undamaged and clean as 3-40C temperature, carbon dioxide, occurring in 85-90% relative humidity and respiratory result, the heat stored in the water and a special ventilation system to ensure good protection, away oxygen tank. Storage stack height may be 3-4 meters in edible potatoes. In the seed potatoes should be no more than 1 meter.

 

Fertilization

 

Of zinc deficiency in the potato zinc deficiency are significant differences among cultivars in terms of sensitivity. Growth too weak. The leaves are deformed and covered with grayish brown or tan spots. These images are more dominant condition in young leaves. Leaf blade often thickens. In case of deficiency becomes severe defoliation, and eventually the plant dies.

 

Phosphorus deficiency in potato leaf system is rigid and upright appearance. The decline in plant growth and dwarf consists of a body. Especially older leaves are folded upwards and then the resulting necrotic lesions on the leaf margins. Leaves normally be small. Older leaf turns brown and it would be premature breakdown. Sometimes the bump becomes brown in spots.

 

In the absence of the youngest squads in potato leaves are pale and sallow appearance. Remove vein chlorosis of young leaves and remove them immediately after opening the color as brown spots on many points. They gathered around the main veins and spots more thoroughly correct number increases to the petiole. Plants remain stunted.

 

Potatoes shorter length of boron deficiency in plants, as branching increases, the boy grows plant takes a picture. Leaves is thick and brittle and in some cases the edges are curved inwardly. The petiole is flattened. Young leaves are dark green in color and growth points initially, and later developed chlorosis and die. In the form of brown spots on the edges of the leaflet necrosis occurs, then combine them grow. If boron deficiency is corrected at this stage, remove the new shoots. In case of permanent deficiency in older leaves turn yellow and fade. Veins in the circular turns brown lump. The shell is dark and has a rough structure. Due to the formation of melanin, the cut surface in a short time turns reddish dark brown color.

 

Lack of potassium in the potato leaves on a dark green metallic bronze color. Plants become stunted and boy grows takes a picture. Gets the color at the edges of older leaves. At the beginning of the month pinhead-sized leaves, brown spots are seen, these spots later grew leaf surface vessels. Is seen in the leaves curl. Black spots are formed on the potato tuber. Potassium deficiency can lead to the interior of the tuber browning, but be careful not to confuse it with the problem called elders and brown pith from boron deficiency. As well as lead to a reduction in dry matter and amount of starch in potassium deficiency potato tubers, salmon being the same as cut in lump-deficient potash-a, corresponds to the start browning within a short period of time such as an hour, in such a situation not seen even two days after the bump full of the plant potassium nutrition.

 

 

OBSERVED IN POTATO BREEDING DISEASES AND PESTS

 

 

Bacterial Wilt Disease And Potato Brown Rot (Ralstonia solanacearum)

Early blight (Alternaria solani)

Potato Ring Rot Disease (Clavibacter michiganensis subsp. Sepedonicus)

Late blight (late blight) disease (Phytophthora infestans)

Potato Wart Disease (Synchytrium Endobioticum)

Potato common scab disease (Streptomyces scabies)

Bacterial Soft Rot in Potatoes And Karabacak

Black wart (= Root-crown necrosis) disease (Rhizoctonia solani)

Stolbur Disease

Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.)

 

 

Booth (Agrotis spp.)

Manas (Kadi Fritters) (Petr Polyphylla Türkmenoğlu'nu., P.fullo L.)

Potato virus (Potatoe potyvrus, PVA)

White Potato Cyst Nematode; G. pallida Stone)

Potato beetle (Leptinotarsa ​​decemlineata).

Line Potato virus (potato virus Y) (Potato Y potyvirus, PVY)

Potato Rot Nematode (Ditylenchus destructor Thorne)

Potato Moth (Phthorimaea operculella)

Potato cyst nematodes (Potato Golden Nematode; Globodera rostochiensis Wollenweber and

Potato virus X (Potato X Potexvirus, PVX)

Potato leaf curl virus (Potato leafroll luteovirus, ROLL)

Onion Sake Nematode [Ditylenchus dipsaci (Kühn)]

Was Telken (Agriotes spp.)

Leafhopper (Empoasca decipiens Paoli, Asymmetrasca decedens (Paoli)

aphids

 

 

.


 

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com