GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
 

Ana Sayfa »» Genel Bilgiler »» Yetiştiricilik »» Zeytin Yetiştiriciliği


 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİ Bakımı Hastalık Zararlıları Besin Noksanlığı ve Bitki Beslemesi

OLIVE GROWING Care Nutritional Deficiency Diseases and Plant Pests Syndication

 

Zeytin, -7 ºC ile 40 ºC arasındaki sıcaklıklarla dayanabilse de iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın

 15-25 ºC’ lerde olması istenir.

Zeytin’in soğuklama ihtiyacı 600 ila 1000 saat arasında değişmektedir. Ayrıca zeytinin iyi bir gelişme gösterip, normal göz gelişimi için yeterli bir sıcaklık toplamına ihtiyacı vardır.

 

Zeytin ağacının dayanabildiği minimum sıcaklık -7 C dir. Bu sıcaklığın altına indiğinde genç zeytin ağaçları ve yaşlı zeytin ağaçlarının dalları soğuktan zarar görmektedir. Ağaçları soğuk zararından korumak için sonbaharda kısıtlı sulama yapılmalı, ağaçlara aşırı azotlu gübre verilmemelidir. Hasattan önce sıcaklıkların 0 C’nin altına düştüğü yerlerde ya da Mart-Nisan aylarında don tehlikesi olan yerlerde zeytinlik tesis etmekten kaçınılmalıdır. Zeytin ağacı ürününü oluşturmak için kışın +70C’nin altında soğuklamaya ihtiyaç duymaktadır.

 

Ağaçların çiçeklenme ve tozlanma döneminde sıcak ve kurutucu rüzgârlar ve aşırı yağmur meyve tutumunu olumsuz etkilemektedir. Zeytin ağacının sulama koşulu ile dayanabildiği maksimum sıcaklık ise 40 C dir.

 

Zeytinin yıllık yağış isteği 650-800 mm’ dir. Yaz aylarından, mevsim yağışlarına kadar yapılan sulamalar zeytin irileşmesini ve yağ oluşumunun artmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu oluşmalar ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin gelişimini ve meyve gözlerinin oluşumunu hızlandırmaktadır.

 

Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme azalır. Bu sayede sıcağın, bitkiye etkisi de azalmış olur. Ancak aşırı nem bazı hastalıklara uygun ortamı hazırlamaktadır. Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi kısıtlamaktadır.

Mayıs ayı ve haziran başında esen rüzgarlar döllenmeye yardımcı olurken, kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açar.

 

ZEYTİN BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ

Olive plant nutrient deficiency, symptoms, removal, fertilization

 

Noksanlık görüldüğünde, aşağıdakilerden ürünlerimizden uygun olanını kullanınız veya arayın seçmenize yardımcı olalım. Noksanlıkların önüne geçmek için, ilk yapraklar serçe gagası kadar olduğundan itibaren düzenli GOLDENMIX kullanınız.

 

Zeytinde Çinko noksanlığı

Zinc deficiency in olive

 

Zeytinde Çinko noksanlığında, yapraklarda damar arasında sararma, rozetleşme, küçülme ve şekil bozuklukları görülür.

 

Bu noksanlığa, topraktaki çinko yetersizliği, aşırı fosfor neden olabilir. pH’sı yüksek ve kolay yıkanan hafif topraklarda sık rastlanır.

 

Çözüm için, toprak ve yaprak analizleri yaptırılmalı, analiz sonuçlarına göre topraktan veya yapraktan, çinko içeren gübre uygulamaları yapılmalıdır.

 

Zeytinde Potasyum noksanlığı

Potassium deficiency in olive

 

Zeytinde Potasyum noksanlığında, yaşlı yapraklarda uç klorozları ve nekrozlar, ucu kahverengi dibi sarı yapraklar görülür. Yapraklarda ve meyvelerde küçülme, meyve et oranı ve yağ miktarında azalma olur.

 

Su ve soğuk stresine karşı direnç azalır. Ağaçlar, hastalık ve zararlılardan daha çok etkilenirler.

 

Bu noksanlığa, topraktaki potasyum yetersizliği, topraktaki katyon değişim kapasitesinin düşük olması neden olabilir.

 

Zeytinde azot noksanlığı

Olive nitrogen deficiency in

 

Zeytinde azot noksanlığında yaprakların bir kısmında veya hepsinde sarılık(kloroz) meydana gelir. Ağaçların alt ve orta kısımlarında yaprak dökümü olur.

Sürgünlerde zayıflık, sürgün oluşumunda ve yapısında azalma görülür. Somak ve çiçek oluşumu azalır.

Çiçek ve meyve dökümü olur, meyveler küçülür, meyvenin et oranında ve yağ miktarında azalma olur.

Bu noksanlığa; toprakta azot ve organik madde yetersizliği, düşük toprak sıcaklığı, düşük fosfor miktarı ve aşırı kuraklık neden olabilir.

 

Zeytinde Bor noksanlığı

Boron deficiency in olive

 

Zeytinde Bor noksanlığında genç yapraklarda, yaprak ucundan başlayan V şeklinde kloroz ve nekrozlar görülür. Yapraklarda küçülme, dökülme, rozetleşme, sürgün ucunda kurumalar, ve yanlara doğru büyüme meydana gelir. Gövde ve sürgünlerde bodurlaşma, kuru ve yaprağını döken, çalılaşmış dallar görülür. Meyvelerde şekil bozukluğu (Maymun suratlı meyve) meydana gelir.

 

Bor noksanlığına, topraktaki bor yetersizliği, düşük pH, aşırı kireç uygulamaları, aşırı kuraklık, aşırı yağış neden olabilir. Kolay yıkanan organik maddece fakir topraklarda sıkça görülür. Çözüm için, toprak ve yaprak analizleri yaptırılmalı, analiz sonuçlarına göre topraktan veya yapraktan bor içeren gübre uygulamaları yapılmalıdır. Yeterli nem yoksa, her ağaca 40-50 lt su verilmelidir. Toprakta kirecin belli oranlardan yüksek olması, pH’nın uygun olmaması, aşırı yağış ve aşırı kuraklık, acil düzeltilmesi gereken akut noksanlık hallerinde, yapraktan uygulamalar yapılmalıdır. Yapılan araştırmalarla, yaprak uygulamalarının toprak uygulamalarından daha etkili olduğu ortaya konmuştur.r.

 

Zeytinde demir noksanlığı

Olive iron deficiency

 

Zeytinde demir noksanlığında, genç yapraklarda kloroz (sararma), yaprak damarları yeşil, damar arası renk açılması,

 

İleri safhada sürgün kuruması meydana gelir..

 

 

Zeytinde Magnezyum noksanlığı

Magnesium deficiency in olive

 

Zeytinde Magnezyum noksanlığında, yaprak uçundan veya kenarlarından başlayan sararmalar, orta damar boyunca ve yaprak dibinde ise yeşil kısımlar görülür. Mevsim ilerledikçe sararma, tüm yaprağı kaplar, yaşlı yaprak görüntüsü oluşur. Genç filizlerde, önemli yaprak dökümü gözlenir ve filizlerde gelişme duraklar.

 

Bu noksanlığa, topraktaki magnezyum yetersizliği, aşırı potasyum ve kalsiyum, aşırı yağış neden olabilir. Çözüm için, toprak ve yaprak analizleri yaptırılmalı, analiz sonuçlarına göre topraktan veya yapraktan magnezyum içeren gübre uygulamaları yapılmalıdır.

Zeytinde Fosfor noksanlığı

Phosphorus deficiency in olive

 

Zeytinde Fosfor noksanlığında gelişme yavaşlar, yapraklar küçülür. Dalların boğum araları kısalır, kökler zayıflar. Çiçeklenme azalır, çiçek açması gecikir. Dolayısıyla meyve bağlama olayı da olumsuz etkilenir.

 

Meyve çekirdeği küçülür, meyveler geç olgunlaşır. Karbonhidrat miktarı azalacağından, gelişme zayıflar. Sonuçta ürün miktarı azalır. Filizlerin pişkin ve sağlam olması engellenir.

 

Soğuklara ve kuraklığa olan duyarlılık artar. Meyvelerde kalite azalır, yağ oranı da normalin altına düşer.

 

Bu noksanlığa, topraktaki organik madde yetersizliği, soğuk ve nemli koşullar, asit yapılı topraklar neden olabilir..

 

Zeytinde Kalsiyum noksanlığında, filizlerde kolay kırılmalar ve kurumalar, yapraklarda dökülmeler, koparılan yapraklarda sertleşmeden kuruma ve genç yapraklarda üşümeye karşı duyarlılık görülür.

 

Bu noksanlığa, topraktaki kalsiyum yetersizliği, magnezyum fazlalığı neden olabilir. .

 

 

BOOLTEX Sezon başında kireçli topraklarda muhakkak kullanılmalı. Kılcal köklerin etrafını sarmış kireç kaymak tabakasını yok eder. Toprakta bağlanmış demir, fosfor ve fosfatlar açığa çıkar, bitki bunları kullanır. defalarca demir ve fosforlu gübreler kullanmanıza gerek kalmaz. DÖNÜME 1 KG damla sulama
       
GOLDENMIX®

Çiçeklenmeden önce 1. uygulama,

meyve tutumunda 2. uygulama,

hasattan 45 gün önce 3. uygulama yapılır. 

200-300 cc
       
GOLDEN ÇİNKO

Gözler patladığında ve çiçeklenme bittikten sonra uygulanır. En önemli uygulanma zamanı ise meyve toplandıktan (yaprak henüz düşmeden) yapılandır. Gelecek ilkbaharın gözlerinde çinko birikimini ve sağlıklı yeni sürgünlere olanak sağlar.

125-150 cc
       
GOLDEN DROP

AZOT, FOSFOR, DENGELİ, POTAS    

Her dönem düzenli kullanılmalı. Bitkinin NPK sı karşılanmalı

2-3 kg
       
COMPLEX

Organik esaslı damla sulama ve salma sulama gübresi.

On beş gün aralıklarla. Bir boş, bir dolu sulama veya bölünmüş miktarlarda dolu sulama.

   

Dönüme

5-7 kg

 

Her ilaçlamada yaprak gübresi muhakkak kullanılmalıdır. Yaprak gübreleri bitkilerin strese girmesini önler. Bitkilerin mikro element ihtiyaçlarını karşılar. Meyve tutumunu ve meyvelerin kalitesini arttırır.

 

Gübrelemede esas, toprak ve yaprak analizlerinin yapılmasıdır. Buna göre de eksikler giderilmelidir.

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir. (kesilmiş yoğurt örneği gibi) Buda ilacınızın etkisinin azalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle bizim tavsiyemiz holderinize, tankınıza veya sırt pompanıza,

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI

Zararlı dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

Hastalık dönemine göre, sayfanın en altındaki zararlılara karşı, bir ilaç kullanın. İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 DİĞER

Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.

 

 

  Mümkün olduğunca hepsini bir arada kullanmaya çalışın, maliyetleri düşürün.

 

Zeytin ağacı ışığı çok sevdiğinden özellikle geçit bölgelerde güney yönleri tercih edilmelidir. Sisli dağ etekleri ve vadiler zeytin için uygun değildir. 800 m’ den yüksek yerlerde zeytin yetiştirilmemektedir.

Bilgisayarınızı, tabletinizi, cep telefonunuzu alın araziye gidin. Web sitemizi açın teşhisinizi yapın. ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN.

 

Zeytin ağacı dünyanın en eski meyve ağacı olarak bilinmektedir.. Anavatanı Anadolu’dur. Türkiye de yaklaşık 90 milyon zeytin ağacı bulunmaktadır. Zeytin  varlığımızın %75 i çorak ve engebeli kır arazilerdedir. Ticari anlamda yetiştiricilik Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Ağaç  başına verim 9 kg civarındadır.  Ürettiğimiz zeytinlerin %90 ı siyah zeytin olmakla birlikte, yeşil zeytin üretimi son yıllarda artmaktadır.

Zeytin üretimimizin %75 i yağlık, %25 i sofralıktır.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEĞİ

Zeytin, çok seçici olmamakla birlikte kalkerli-kumlu, besin maddelerince zengin, PH’sı 6-8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1m.’den yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır. Zeytin ağacı tınlı, killi-tınlı, hafif kireçli, çakıllı ve besin maddelerince zengin toprak koşullarında yetişebilmektedir. Ağır killi topraklarda yetiştiricilikten kaçınılmalıdır. Genel olarak toprak pH sının 6-8 civarında olması istenmektedir.

Toprak derinliği zeytin ağacının kök yapısının gelişmesine olanak sağlayacak şekilde en az 1,2 m olmalıdır. Taban suyu seviyesinin 1 m den daha yakın olduğu veya kışın

Zeytinin Faydaları
Zeytinyağın Faydaları
Zeytin Çekirdeginin fayda
Zeytinyagi Masajı
Evde zeytin nasıl yapılır
 zeytin köklerinin 3-4 haftadan fazla su altında kaldığı yerlerde drenaj yapıldıktan sonra zeytinlik tesis edilmelidir.

 

Yağış ve Sulama Zeytin ağacı vejetasyon döneminde yaklaşık 750-800 mm lik yağışa ihtiyaç duymaktadır. Bu yağışın %24’ü vejetasyon başlangıcı ve gelişme dönemi olan Mart-Nisan aylarında, %6’sı çiçeklenme dönemi olan Mayıs ayında, %50’si meyve büyüme dönemi olan Haziran-Temmuz periyodunda, %20’si ise meyvenin olgunlaşma dönemi olan Ağustos-Eylül aylarında ağaç tarafından kullanılmaktadır. Zeytin ağaçlarında yüksek kaliteli üretim ve iyi dengelenmiş büyüme için gerekli suyu bu dönemlerde yeterli miktarda toprakta bulmalıdır. Yağışlarla karşılanamayan suyun sulama suyu şeklinde ağaçlara verilmesi gerekmektedir. Son yıllarda küresel ısınma nedeniyle azalan su kaynaklarından dolayı sulamada damla sulama sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu sistemler ile sulama suyunun bitkinin ihtiyacı olan dönemlerde verilmesi mümkün olmaktadır. Yağışa bağlı olan bahçelerde ise yağmur suyundan ağaçların faydalanması için gereken önlemler alınmalıdır. Toprak yüzeyinden suyun akıp gitmesini önleyecek uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Yağış periyodunun sonuna kadar toprakta doğal vejetasyonun korunması, ağaçlarda toprağa yağmurun işlemesi için uygun budama sisteminin sağlanması gereklidir.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İŞLEME:

Hastalık ve Zararli Donemleri
Elma hastalık ve Zararlı Donemleri
Kiraz hastalık ve Zararlı Donemleri.
Narenciye hastalık ve Zararlı Donemleri
Patates hastalık ve Zararlı Donemleri
Seftali hastalık ve Zararlı Donemleri

Toprak işleme zamanında ve uygun şekilde yapılırsa toprağın havalanması, yağış sularının muhafazası ve biyolojik faaliyetlerin artması sağlanmış olur. Zeytinliklerde yılda 2-3 kez toprak işlemesi yeterli olmaktadır. İlk toprak işlemesi hasattan sonra toprak tavında iken pullukla 15 cm derinliğinde; ikincisi ilkbaharda 10-12 cm yi geçmeyecek şekilde pulluk veya tırmıkla, üçüncü işleme ise dökülen zeytinlerin kaybını önlemek amacı ile toprağın düzeltilmesi ve otların temizliği için yapılmaktadır.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SULAMA

Zeytine yılık su ihtiyacı 650-700 mm dir. Daha az yağış alan yerlerde sulamaya ihtiyaç vardır.

Ağacın en çok suya ihtiyaç duyduğu yaz ayları ve Eylül ayında yapılacak 4-5 sulamanın ürün miktarını arttırdığı bilinmektedir.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BUDAMA

Budama zamanını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Yağış az olan bölgelerde mümkün olduğunca geç budama yapmada fayda vardır. Dal kanseri bulunan bölgelerde yazın budama yapılmalıdır.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ŞEKİL BUDAMASI:

 

Zeytinlerde genellikle en uygun şekil ‘serbest goble’ sistemidir.

 

Fidan dikiminden itibaren ilk iki yıl zeytinde budama işlemi yapılamaz. Ancak dikimden sonra boyu 1 m.’yi aşan fidanların tepesi 90 cm’ den vurulur.

 

İki yılsonunda 40-90cm. yükseklikten, tek gövde üzerinde değişik noktalardan çıkan 3 ana dal bırakılır. Öteki dalların ya uçları alınır ya da gelişmelerini yavaşlatmak için aşağıya doğru eğilerek bağlanır. Ayrıca dip sürgünleri ve obur dallar çıkartılır.

 

Fidana şekil verilmek için acele edilmemeli, şekil 3-4 budamada elde edilmelidir.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÜRÜN BUDAMASI:

 

Verime yatmış ağaçlarda ağacın şeklini korumak, periyodisiteyi azaltmak, gereksiz ve zararlanmış dalları uzaklaştırmak amacı ile hafif bir ürün budaması yapılmalıdır. Kural olarak ürün yılının başlarında (Mart – Nisan) yapılmaktadır.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE GENÇLEŞTİRME BUDAMASI:

Yaşlılık nedeni ile mantarlaşmış ve gövdeden çok uzaklaşmış ana dallarla birlikte hastalık, zararlı ve şiddetli donlardan etkilenmiş dalların kesilerek yenilerin oluşturulması amacı ile uygulanmaktadır. Budamadan sonra gövde ve ana dalların güneşten zarar görmemesi için kireçleme yapılmalı ve kesim yerlerine %5 lik bordo bulmacı sürülmelidir.

 

ZEYTİN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE HASAT

Hasat zeytin üretiminin en ağır işlemi olup, zeytin kalitesine etki eden çok önemli faktörlerden birisidir. Verim zamanını çok iyi tespit etmek gerekir. Siyah salamuralığa işlenecek zeytinlerde hasat, renk, kabuktan ete kadar olan kısmın siyah olduğu dönemde yapılır. Yağlık zeytinlerin hasadı ise ağaçta yeşil meyve kalmadığında yapılır.

 

Zeytin toplama zamanı bölge ve iklim durumuna göre farklılık göstermektedir. Hasada ağaç diplerine dökülen zeytinlerin toplanması ile başlanır ve yüksek asitli yağ verdiklerinden ayrı toplanıp, işletmeye gönderilir. İkinci olarak yeşil sofralık zeytin toplanır.

 

Zeytinler genel olarak:

 

Yerden toplama (yağlık zeytinlerde uygulanabilir, tavsiye edilmez)

Sırıkla çırpma (çok yaygın kullanılan ancak istenmeyen bir yöntemdir)

El ile sıyırma (uygun değil)

El ile toplama (özellikle sofralık zeytinlerde uygulanması gereken pahalı ve özel işçilik gerektiren bir yöntemdir)

Mekanik hasat ( hasat süresini kısaltıp, işçilik masraflarını azaltmak için çok gerekli bir yöntem, büyümeyi düzenleyici maddelerle birlikte uygulanabilir.)

 

PAZARA SUNULMASI:

 

Zeytin yetiştiriciliğinden elde edilen başlıca iki ürün zeytinyağı ve sofralık zeytinlerdir. Zeytin ve zeytinyağı üretiminin yan ürünlerinden olan prina, odun, yaprak, zeytin çekirdeği vb. önemi göz ardı edilmemelidir. Ülkemiz zeytin üretimine %85 – 88 yağ sanayisinde kullanılırken zeytin, gerek sofralık siyah ve yeşil salamura dane olarak gerekse zeytinyağı olarak iç tüketimde ve dış satımda pazarlama imkanı yüksek çok değerli bir ürünümüzdür.

 

Bu nedenle yetiştiricilik ve teknolojik sorunlara çözüm getirerek zeytinciliği geliştirme çabasında olmalıyız.

 

ZEYTİNLİK TESİSİ :

Uygun arazi belirlendikten sonra toprak derince işlenmeli (90-100 cm) ve drenajı sağlanmalıdır. Gerektiğinde yüzey tesviyesi de yapılmalıdır.

 

Tesis kurulacak arazi meyilli ise toprak erozyonunu önleme ve yağışlardan yeterince yararlanabilmesi amacıyla teraslama yapılmaktadır. Meyil derecesine göre:

Sırt teras (%0-5); kanal teras (%5-15); seki (sofra-cep) , (%15<) teras yapılabilir.

 

Zeytinlik tesisi için toprak hazırlığı tamamlanınca amaca uygun çeşitler; siyah ve yeşil sofralık toprak ve iklim şartlarına bağlı olarak seçilmelidir.

Çeşit seçimi yapılırken uygun dölleyiciler de birlikte düşünülmelidir. Çünkü kendine verimli çeşitler yanında tabancı tozlanmaya gereksinim duyan çeşitlerde bulunmaktadır.

 

Zeytinlik tesisinde, güvenilir kaynaklardan sağlanan, ismine doğru, sağlıklı, düzgün şekilde bir veya iki yaşlı fidanlar kullanılmadır. Dikim aralıkları çeşit, iklim, toprak gibi faktörler dikkate alınarak 5x5 m ile 10x10 m arasında değişebilmekte ve fidanlar Aralık ayı başından Mart sonuna kadar dikilebilmektedir.

 

Zeytinlik tesisinde şartlara uygun olabilecek kare, dikdörtgen, üçgen veya kontr (eğimli arazilerde) dikim şekillerinden biri tercih edilebilir. Dikim çukurları 80x80 cm boyutlarında açılmalı, üstten çıkan toprak ile alttan çıkan toprak ayrı ayrı konulmalıdır. Üst toprak ile 20-25 kg kadar iyi yanmış çiftlik gübresi, saf madde olarakta 300gr fosfor ve 750 gr potas karıştırılmalıdır. Daha önceden sulanarak kökleri dağılmadan tüplerinden çıkartılan fidanlar dikim tahtası yardımı ile hazırlanan çukurlara yerleştirilir. Alttan çıkan toprakla çukur doldurulup, çevresi bastırılır. Aşılı fidanlarda aşı noktası 5-10 cm toprak yüzeyinin üzerinde olmalıdır. Dikimi tamamlanan fidanların etrafına yalak açılarak can suyu verilmelidir. Gerekirse hakim rüzgar yönünde olacak şekilde fidanın yanına herek dikilebilir.

 

BAZI ZEYTİN ÇEŞİTLERİ:

 

BÜYÜK TOPAK ULAK:

Topak aşı olarak da adlandırılır. Adana’nın Tarsus, Seyhan, Hatay’ın İskenderun, İçel’in Anamur, Erdemli, Isparta’nın Sütçüler ilçelerinde yetiştirilmektedir. Meyveleri iri, çekirdekleri meyve büyüklüğüne göre küçük olup % 20.2 oranında yağ içerir. Meyve eti yumuşak olduğundan hasat ve taşıma sırasında dikkat edilmelidir.  Etli ve lezzetli olan bu çeşit genellikle yeşil sofralık olarak “ Çizme Zeytin” tipinde işlenerek değerlendirilir.

 

SARI ULAK:

Meyveleri orta irilikte, çekirdekleri çok iri olup % 18.8 yağ içerir. Sıcaklığın kritik seviyeye düşmesi durumunda sürgün, ince dal ve dalcıklarda çatlamalar ve meyvelerde soğuktan dolayı hurmalaşma görülür. Kendi ekolojisinde aile ihtiyacını karşılamak için yeşil ve siyah sofralık olarak değerlendirilir.

 

SAURANİ:

Meyve ve çekirdekleri küçük olup % 29.2 oranında yağ içerir. Sıcaklığın kritik seviyeye düşmesi durumunda sürgün uçları kurur, ince dal ve dalcıklarda kabuk çatlamaları şeklinde zararlanmalara rastlanır. Yağ içeriği yüksek olduğundan genellikle yağlık olarak değerlendirilir. Ayrıca aile ihtiyaçlarını karşılamak için yeşil ve siyah sofralık olarak ta kullanılır.

 

AYVALIK:

Farklı yörelerde Edremit yağlık, Midilli, Şakran adların da kullanılır. Meyveleri ve çekirdekleri orta büyüklükte olup, % 24.7 oranında yağ içerir ve yağlık olarak değerlendirilir. Yağı altın sarısı renginde, meyve kokusu içeren, aromatik, kimyasal ve duyusal özellikleri bakımından birinci sırada yer alır. Son yıllarda meyve eti renginin pembeye döndüğü dönemde “Pembe Çizme Zeytin” tipinde değerlendirilir, Siyah olum döneminde hasat edilerek siyah sofralık olarak “Sele” tipinde değerlendirilir.

 

GEMLİK:

Bu çeşit için Trilye, Kıvırcık, Kaplık, Kara gibi isimlerde kullanılır. Ülkemizde kamu kurumları ve özel sektör tarafından üretilen zeytin fidanlarının % 80’ne yakını Gemlik zeytin çeşidi fidanlarıdır. Bundan dolayı zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanır.  Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup % 29.9 oranında yağ içerir.  Siyah sofralık olarak değerlendirilir. Meyveleri yağ bakımından zengin olduğundan sofralık kalite dışındaki taneler yağlık olarak değerlendirilir.

 

 

 

Zeytin Hastalık ve Zararlıları

Olive diseases and pests

 

Zeytin Antraknozu

Zeytin Dal Kanseri (Pseudomonas Savastanoi Pv. Savastanoi)

Zeytin Ağaçlarında Vertisilyum Solgunluğu (Verticillium Dahliae)

Zeytinlerde Halkalı Leke Hastalığı (Spilocaea Oleaginea=Cycloconium Oleaginum)

Bakteriyal Benek Hastaligi

Armillaria

 

Zeytin Çiçek Sap Sokanı (Calocoris Trivialis)

Zeytin Fidan tırtılı (Palpita Unionalis)

Zeytinde Filiz Kıran (Phloeotribus Scarabaeoides )

Zeytin Güvesi (Prays Oleae )

Zeytin Kabuklu Biti (Parlatoria Oleae)

Zeytin Kara koşnili (Saissetia Olea)

Zeytin Kırlangıç Böceği (Agalmatium Flavescens)

Zeytin Kızıl kurdu (Lasioptera Berlesiana )

Zeytin Kurdu (Coenorrhinus Cribripennis)

Zeytin Pamuklu Koşnili (Philippia Oleae )

Zeytinde Pamuklu bit (Eupyllura Spp.)

Zeytin Sineği (Bactrocera Oleae)

Zeytin Yara Koşnili (Pollinia Pollini)

 

 

OLIVE GROWING

 

Olive, with temperatures between -7 ° C and 40 ° C is able to withstand temperatures from 15-25 ° C for good growth and fruit formation 's are asked to be in.

 

The need to cold olive ranges from 600 to 1000 hours. Also show a good development olives, needs to a temperature sufficient for normal eye development total.

 

Olive trees can withstand a minimum temperature of -7 C. When the temperature drops below this young olive trees and the branches of the old olive trees suffer from cold. Trees should be limited irrigation in the fall to protect from cold damage, should not be excessive nitrogen fertilizer to trees. The temperature before harvest falls below 0 C or in part in March-April in areas with frost should be avoided to olive plants. To create the olive tree products require cold winter, + below 70C'n requirement.

 

Tree pollination during flowering and drying winds and hot and heavy rain adversely affects the fruit. Can withstand a maximum temperature of olive trees with irrigation requirement is 40 C.

 

The annual precipitation is 650-800 mm olive request 'dr. In summer, the irrigation season rainfall up to provide an increased coarsening of the olives and the oil formation. It also accelerates the formation of these studies formed the growth of shoots and fruit eyes will bear fruit next year.

 

Humid weather, reduced sweating that occurs from tree leaves. In this way heat, the effect of the plant is reduced. However, excessive moisture is create the appropriate environment to certain diseases. The flower fertilization when high humidity limits.

While helping to fertilize in May and early June winds, winds in late winter leads to a reduction in soil moisture.

 

The olive tree, especially in the southern direction of the passage of light that love should be preferred. Foggy mountain slopes and valleys are not suitable for olives. 800 m not from olives grown in high places.

 

The olive tree is known as the world's oldest fruit trees .. homeland is Anatolia. There are approximately 90 million olive trees in Turkey. 75% of our existence olive prairie land in arid and rugged. If commercial aquaculture is carried out in the Marmara region and the Mediterranean. Yield per tree is around 9 kg. Although we produce 90% of black olives with olive, green olive production has been increasing in recent years.

Our olives for oil production 75%, to 25% SOFRAL.

 

Soil request in olive cultivation

Olive, calcareous-sandy, although not too picky, rich in nutrients, pH of the soil, which is like 6-8 level. Ground water must not be closer than 1m.. Drainage must be applied to the soil close to this level. Olive tree loam, clay loam, slightly calcareous, rich in nutrients and can grow in gravelly soil conditions. Aquaculture should be avoided in heavy clay soils. In general it is desirable to be around soil pH of 6-8.

As the soil depth that will allow the development of the olive tree root structure must be at least 1.2 m. The base is closer than 1 m of water or winter of olive roots level remains under the excess water drainage areas should be done 3-4 weeks after the olive plant.

 

Olive tree vegetation period rainfall and irrigation needs of about 750-800 mm of precipitation. 24% of the vegetation onset and development period of March-April of this rainfall in May, which is 6% of the flowering period in June and July period, which is 50% of the fruit growth period, whereas 20% of the fruit ripening period August is used by the tree in -September months. Water required for the production of high quality and well-balanced growth of olive trees must find a sufficient amount of soil in this period. Should be given to trees that can not be met by rainfall in the form of water for irrigation water. In recent years, due to the scarce water resources in irrigation due to global warming requires the use of drip irrigation systems. With this system it is possible to be in the period of irrigation water needed by the plant. In the garden that measures should be taken depending on rain for the benefit of the trees from rainwater. To prevent runoff water from the soil surface suitable arrangements should be made. Preservation of natural vegetation in the soil until the end of the precipitation period for the processing of the soil in rain tree pruning is necessary to provide the appropriate system.

 

BREEDING GROUND IN OLIVE PROCESSING:

If done properly, on time and tillage soil aeration, water and housing of precipitation is provided to increase the biological activity. Olive cultivation in 2 to 3 times a year is sufficient. While in the soil after harvest of the first annealing plow tillage depth of 15 cm; spring of the second year, not to exceed 10-12 cm plow or rake, and the third treatment to prevent loss of soil by pouring olive purpose of correcting and are made to clean the weeds.

 

Olive cultivation in FERTILIZERS

 

 

IRRIGATION IN OLIVE FARMING

Olive the annual water needs of 650-700 mm. Less rainfall areas where irrigation is needed.

He wrote most of the trees need water for 4-5 months, and will be held in September, is known to increase the amount of irrigation products.

 

Olive cultivation in the PRUNING

Pruning time is needed to determine the very best. Precipitation least in the region as late as possible is a good idea to do the pruning. Branch pruning should be done in areas of cancer type.

 

FIGURE PRUNING in olive cultivation:

 

Olives are often the most appropriate way 'free goblin' system.

 

In the first two years from planting olive pruning be performed. However, one of the hills of seedlings after planting height exceeding 90 cm m.'y 'den hit.

 

Two end-of 40-90cm. height, the left main branch derived from 3 different points on a single body. Are taken from other branches or ends or connected leaning down to slow their development. In addition, shoots and voracious bottom branches removed.

 

Seedlings should not rush to give form, shape, pruning should be obtained 3-4.

 

PRODUCT PRUNING of olive cultivation in:

 

Yield to maintain the shape of the tree or trees in, to reduce the periodicity, unnecessary and harmful branches were followed by light pruning in order to remove a product to be made. As a rule, the beginning of the crop year (March-April) is performed.

 

Olive cultivation in the rejuvenation pruning:

Caused by old age and disease have corky majors with very estranged from the body, cut the affected branches from harmful and severe frosts are implemented with the aim of creating new. Pruning should be done after the trunk and main branches of the renovation lime to prevent damage from the sun and cuttings should be applied to 5% of burgundy puzzle.

 

Olive cultivation in the HARVEST

The most severe treatment of the olive harvest production, affecting the quality of olive is one very important factor. Yield when the need to identify the very best. Black salamuralıg harvest olives to be processed, color, done in black part of the period until the meat from the shell. Oil olive harvest is done when the fruit of the tree remains green.

 

Olive harvesting time varies according to the region and climate conditions. Harvesting starts with the collection of spilled olive trees separate the bottom and they gave highly acidic oil collected is sent to the company. Secondly collected green table olives.

 

Olives in general:

 

Location of collection (applicable for oil in olive, not recommended)

Pole flap (very common but is not a desirable method)

Hand stripping (not applicable)

Manual collection (particularly a method that requires expensive and specialized labor should be applied in table olives)

Mechanical harvest (shorten the harvest, a much needed method to reduce labor costs, may be administered with growth regulators.)

 

SUBMISSION OF THE MARKET:

 

Are the two major products derived from the olive oil and olive culture. Olive and olive oil production, which is one of the pre-products, wood, leaves, seeds etc. olives. importance should not be underestimated. Our country olive production to% 85-88 used in the olive oil industry, both black and green pickled edible grain as foreign sales and marketing opportunities in domestic consumption as well as our olive oil is a high valuable product.

 

Therefore, we should be solving the technological problems of olive cultivation and development efforts.

 

ZEYTİNLİK FACILITY:

After determining the appropriate land should be handled deep soil (90-100 cm) and drainage should be provided. If required surface finish should be done.

 

The facility will be built to prevent soil erosion prone land and terracing is done in order to avail itself of precipitation. According to the slope grade:

Back terrace (0-5%); channel terrace (5-15%); terraces (table-cell), (15% <) can be a terrace.

 

Soil preparation for the Olive plant varieties suitable to complete objectives; black and green table should be selected depending on soil and climatic conditions.

Type, suitable pollinator selection must be considered together. Because there are self-fertile varieties need to be pollinated varieties in addition to the gun.

 

In Olive plant, obtained from reliable sources, the name of the correct, healthy, one or two old seedlings are used properly. Planting range of varieties, climate, taking into account factors such as the soil can vary between 5x5 m and 10x10 m seedlings can be planted until the end of March to early December.

 

Olive plant in conditions that would be suitable square, rectangle, triangle or credits (in slope) one of the other shapes may be preferred. Planting hole should be opened in the 80x80 cm size, below the top soil with the soil should be placed separately. 20-25 kg of manure as well as burnt with top soil, 300g of pure substances as phosphorus and potash should be mixed with 750 g. Seedlings are removed from the dispersion tube placed in the hole made ​​previously by watering roots by means planting board. Bottom filling the soil pit, suppressed environment. Grafted seedlings in vaccine point must be above the 5-10 cm soil surface. Planting should be completed around the sapling life water trough opening. If necessary, dominant wind direction side of the seedlings to be planted heren.

 

SOME TYPES OF OLIVE:

 

ULAK huge chunks:

Also called pellet vaccine. Tarsus, Adana, Seyhan, Hatay, Iskenderun, Mersin's Anamur, virtuous, are grown in the district of Isparta dairy. Fruits large, seeds are small in size compared to fruit contains fat by 20.2%. The flesh should be soft when attention during harvest and transport. Usually this kind of fleshy and tasty green table "Boots Olive" in the type of treatment assessed.

 

YELLOW ULAK:

Fruits are medium size, are very large core contains 18.8% fat. If the temperature falls to a critical level in exile, due to cold cracking of twigs and fruit and dalcık in hurmalaş are seen. Green and black table is considered to meet the needs of families in their ecology.

 

NEW SAURE:

Fruit and seeds contain oil ratio is 29.2% smaller. If the temperature falls to a critical level of shoot tips drying, cracking the shell in the form of damages mAlArA found twigs and dalcık. Fat content is generally considered to be high for oil. Also useful as green and black table to meet family needs.

 

AYVALIK:

Edremit olives for oil in different regions, pony, also used the name Bullfinch. Fruits and seeds of medium size, includes a rate of 24.7% fat and is considered for oil. The golden yellow oil, containing fruit aromas, ranks first in terms of chemical and sensory characteristics. At the time of return to the pink color of the flesh, in recent years the "Pink Boots Olive" is evaluated in type, black is my harvest period was as black table "Selene" is evaluated in type.

 

GEMLIK:

For this kind of Trilye, Curly, pot, used in names such as Kara. In our country, public institutions and nearly 80% of the olive trees Gemlik olives are the seedlings produced by the private sector. Therefore all of the structures found in this type of the olive. Fruit and seeds contain fat by 29.9% in the medium size. Black is considered edible. Fruits are considered edible grains, except for oil is rich in oil quality.

 

COMMON DISEASES AND PESTS IN OLIVE FARMING

Boron Deficiency

Olive Branch Cancer (Pseudomonas Savastano Pv. Savastano of)

Olive Trees in Vertisily Wilt (Verticillium dahliae)

Leaf Spot Disease in Olive (Spilocae to Oleagine A = Cycloconi My oleaginous)

Olive Fly (Bactrocera oleae)

Olive moth (Prays oleae)

Olive Crusted Bit (Parlatori to Olea)

Land of Olives maggot (Olea Saisseti)

Olive trees armyworm (Palpit to Unionalis)

Cotton Koşnil olive (Olea Philippe)

Olive Cotton bits (Eupyllur spp.)

Scion olive Kiran (Phloeotribus Scarabaeoides)

Olive Red worm (Lasiopter until the Berlese)

Olive Flower Street Saba (Calocoris trivialis)

Olive Swallow Bug (Agalmati I flavescens)

Olive Wolf (Coenorrhinus cribripennis)

Wound olive Koşnil (pollinium Pollini)

MERKEZ

ÖZLER YILDIRIM

TEL   0 532 521 67 47         0 324 234 09 63    

Mertoç toptancılar sitesi A blok no 5   Akdeniz              MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0543 220 32 00           

HALİLİYE    ŞANLIURFA


Ozleryildirim@gmail.com