GÜVENLİ
ALIŞVERİŞ
TARIM MARKETİ
  BİTKİ BESLEMEDE UZMAN KURULUŞ
GOOGLE HARİTA
 

KIRMIZI KABUKLU BİTİ (A.aurantii)

SARI KABUKLU BİTİ (A.citrina)

 

KIRMIZI KABUKLU BİTİ TANIMI VE YAŞAYIŞI:

 

● Bu iki tür birbirine oldukça benzer. Olgunlaşmış ergin dişinin kabuğu daire şeklindedir. Ayrıca sarı kabuklu bit ‘de kabuk yassı, diğerinde ise bombelidir.

 

Bu kabuklu bitler ovovivipardırlar. Yani yumurta bırakmazlar. Yumurtalar dişinin karnında açılır ve dişi hareketli larvalar doğurur. Gözle görülecek kadar küçük ve sarı renkli olan bu larvalar 1-2 gün dişinin kabuğu altında barındıktan sonra, dışarı çıkar ve birkaç saat gezinerek uygun bir yer bulup sabitleşirler. İlk hareketli larvaların görülmesi Ege Bölgesinde sarı kabuklu bit için mayıs sonu, kırmızı kabuklu bit için mayıs başıdır.

 

Her iki tür Akdeniz Bölgesinde mayıs başında, Karadeniz Bölgesi’nde ise haziran ayında ilk hareketli larvalar vermektedir. Her iki zararlı Ege Bölgesinde yılda 3, Akdeniz Bölgesinde 4-5 döl vermektedir.

 

KIRMIZI KABUKLU BİTİ ZARAR ŞEKLİ:

● Zararlı hortumunu beslendiği bitki dokusuna sokarak salgıladığı zehirli maddelerle hücrenin parankima dokusunu parçalar ve hücre suyunu emer. Bu şekilde dokuların ölümünü çabuklaştırır, sarı kabuklu bit turunçgil ağaçlarının en çok yapraklarını, sonra meyvelerini tercih eder. Sürgün ve dallarda ise yok denecek kadar azdır.

 

Bu tercihi sarı kabuklu bit ‘ı, kırmızı kabuklu bit ‘den ayıran en büyük özelliktir. Tozlu yol kenarlarında ve fabrikaların

Ramazan Yıldırım Heykeltıraş
Ahşap oyma ağaç seçimi,
1 bölüm
 çıkardığı zehirli gazların etkisinde bulunan bahçelerde yoğunlukları artar ve dolayısıyla zararları daha çok olur. Meyvelerin görünümünü bozarak içte ve dışta pazar değerini düşürürler. Bu kabuklu bitlerle kaplanmış meyvelerin satış değeri yerine göre sıfıra kadar düşmektedir.

 

KIRMIZI KABUKLU BİTİ ZARARLI OLDUĞU BİTKİLER:

● Bu zararlıların saptanan konukçuları turunçgil, zeytin, zakkum, akasya, keçiboynuzu, sedir, Japon elması, okaliptüs, incir, kauçuk, dut, karaçam, antepfıstığı, bağ ve birçok süs bitkileridir. Ayrıca Doğu Akdeniz Bölgesi’nde dut, nar, melengiç, alıç ve mersin bitkileri önemli konukçuları arısında yer alır.

 

Ancak kış konukçuları yalnız turunçgiller ve nadiren de mersin bitkisidir.

 

KIRMIZI KABUKLU BİTİ MÜCADELE YÖNTEMLERİ:

Kültürel Önlemler:

● Ağaçlar kuvvetli bulundurulmalı, tozlu yol kenarlarındaki ağaçlarda bu zararlılar arttığından bu konuda da gerekli önlemler alınmalıdır.

 

MEKANİK MÜCADELE:

● Zararlı ile yoğun bulaşık olan kuru veya kurumaya yüz tutmuş dallar kesilip parazitoit çıkışından sonra dallar yakılmalıdır.

 

BİYOLOJİK MÜCADELE:

● Doğal düşmanlardan gerektiği gibi yararlanmamız için gereksiz yere ilaçlama yapılmamalı; yağlar dışında ilaç atılmamalıdır. Sık kontroller yapılarak parazit üzerinde durulmalı parazitlenmenin % 50’nin üzerinde olduğu bahçelerde ilaçlama yapılmamalı, parazitlenmenin düşük olması durumunda bile mevcut tüm doğal düşmanların korunması yönünden ilaçlamalar en geç temmuz ayı sonunda bitirilmeli, özellikle parazitoit çıkışının yoğun olduğu sonbahar aylarına kaplama ilaçlamalar bırakılmamalıdır.

 

KİMYASAL MÜCADELE:

● Bu zararlıya karşı kış (hasattan hemen sonra başlanıp şubat sonuna kadar olan dönemde) ve yaz olmak üzere iki ayrı dönemde ilaçlama yapılabilir.

 

Mayıs ayından itibaren haftada iki kez larva çıkışları kontrol edilir. İlk larva görüldükten 2 hafta sonra sarı kabuklu bit için 20 birey/yaprak, kırmızı kabuklu bit için 0.5 birey/yapraktan fazla ise ve parazitlenme yoksa ilaçlama yapılır.

 

Meyve bulaşıklığı %15’ten yüksek bulunursa ilaçlama yapılır. Yazlık yağlarla yapılan ilaçlamaların kışın biraz daha etkili olduğu saptanmıştır. Herhangi bir nedenle kışlık ilaçlama yapılmamışsa veya yapıldığı halde populasyon düşmemişse o takdirde yazlık ilaçlamalar uygulanır ve mücadeleye kontrollü olarak devam edilir.

 

KIRMIZI - SARI KABUKLU BİTİ KİMYASAL MÜCADELEDE KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLARI

                     

Etkili madde adı ve oranı Formülasyonu Doz 100 lt suya İlaçlama ile hasat arası
süre (Gün)
Buprofezin 400 g/l SC 65 ml 56
Pyriproxifen 100 g/l EC 50 ml 28
Parafinik mineral yağ 790 g/l SL 1,5 lt 21
Parafinik mineral yağ 800 g/l SL 1,2 lt 21
Yazlık yağ, 700 g/l EC 1,5 lt 2 lt 21
Yazlık yağ, 850 g/l EC 1,2 lt 1,5 lt 21
Spirotetramat 240 g/l SC 30 ml (100 lt.su + 100ml Golden Wet yayıcı yapıştırıcı) 14

 

  AB’ye ihraç edilecek ürünlerde kullanılmamalı 
  Rusya’ya ihraç edilecek ürünlerde kullanılmamalı 
  AB ve Rusya’ya ihraç edilecek ürünlerde kullanılmamalı

 

Önemli Not:

Bahçenizi her ilaçlamanızda eğer sulama veya ilaçlama suyunuzun pH sı 8 - 8.5 ise muhakkak Golden Wet yayıcı yapıştırıcı kullanınız. (Ülkemizin birçok yöresinde toprak ve su pH sı 8- 8.5 hatta 9 a kadar çıkmaktadır.) Üretilen bütün ilaçlar 6 - 7 pH aralığına göre üretilmektedir. en Kaliteli ilaçlar dahi 6 ila 15 dakika arasında, % 30 varan oranlarda etkisini kaybetmektedir.

 

BİTKİNİZE AÇ KARNINA İLAÇ VERMEYİN, GOLDENMIX® Bitki besini ile birlikte ilaç verin

 

TANK SIRALAMASI Sırasıyla (SIRALAMAYA BOZMAYIN)

 

1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI

İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler.

İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.

2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ

Bitkinin düzgün ve dengeli beslenmesini sağlar. Meyvelerin albenili, parlak, renkli, iri, dayanıklı, sert, ağır, lezzetli ve hoş kokulu olmalarını sağlar.

3 İNSEKTİSİT Yukarıda belirtilen aktif maddeli ilaçlardan birini kullanınız.
4 FUNGUSİT

MANTAR İLACI (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra) 

 

Hastalık dönemine göre, bir ilaç kullanın.

İlaçların kullanma - hasat sürelerine dikkat edin.

5 Diğer Teknik elemanlarımızca önerilen diğer iz elementler.
 

 

ÖN KARIŞIMLA KONTROL EDİNİZ.

RED SHELL ICT (A.auranti of)

LUBİT the YELLOW SHELL (A.citr to)

 

RED SHELL ICT DEFINITION AND LIVING STYLE:

● These two species is quite similar to each other. Mature adult female's shell is circular. Also yellow rind bit 'too flat shell is curved in the other.

 

This crustacean bits ovovivipar their localities. So do not leave eggs. Eggs drop in the belly of the female and the female gives birth to larvae moving. After the yellow bar under the shell of the tooth and the small larvae observed until 1-2 days to be seen, they fixate out and find a suitable place for several hours navigating. The appearance of the first mobile larval yellow rind bits for the end of May in the Aegean region is a bit early May for red shell.

 

Both types beginning of May in the Mediterranean region, the Black Sea Region is providing the first mobile larvae in June. 3 years in both harmful Aegean, Mediterranean Region serves 4-5 generations.

 

RED SHELL ICT LOSS METHOD:

● harmful parenchyma tissue cell, the toxins secreted by inserting the hose is fed the pieces of plant tissue and cells absorb water. In this way, hasten the death of the tissue, most leaves yellow rind of citrus trees bit, then I prefer the fruit. In the shoots and branches are almost none.

 

This preference yellow rind bit then, red shell bits from the biggest feature separating. In the dusty roadside and under the influence of toxic emissions of the plant density increases in the garden and therefore the greater the damage. Disrupting the appearance of the fruit inside and out and reduce the market value. This is based on the sales value instead of the fruit rind covered with bits decreases to zero.

 

By RED SHELL BE HARMFUL PLANTS BIT:

● citrus detected hosts of these pests, olive, oleander, acacia, locust, cedar, Japanese apple, eucalyptus, fig, rubber, mulberry, black pine, pistachio, ties and many ornamental plants. In addition, the Eastern Mediterranean Region mulberry, pomegranate, melengiç, hawthorn and is located in the major host bee myrtle plants.

 

However, citrus and winter hosts only rarely is the myrtle plant.

 

RED SHELL BIT fighting methods:

Cultural measures:

● Trees should be kept strong, that this increase in tree pests in the dusty roadside necessary measures should be taken in this regard.

 

MECHANICAL CHALLENGE

● After intensive washing with dry twigs or branches are cut and dry doomed to be burned with Insect parasitoids output.

 

Biological control:

● spraying should not be done unnecessarily for our benefit as required by natural enemies; drug should be disposed of outside oils. Should focus on noise making frequent checks interference will be any spraying in the garden is over 50%, is lower interference will not present all natural in terms of the protection of enemy sprayers at the latest the end of July should be finished, especially should not be left The pesticide coating the autumn, where many of parasitoids output.

 

Chemical control:

● winter against this pest (immediately after harvest got underway in the period until the end of February) and spraying can be done in two separate periods, including summer.

 

Larvae twice a week since May is checked. 2 weeks after the first larvae appear yellow crusty bits to 20 individuals / leaf, red crusty bits to 0.5 individuals / leaf and interference is more than or spraying is done.

 

If spraying fruit dish is made higher than 15%. Malaria medicines made with cottage oil was found to be slightly more effective in winter. If for any reason, or if the winter spraying done even though the population do not fall in that case is continued to be applied in a controlled sprayers and fight summer.

 

.

 
MERKEZ
ÖZLER YILDIRIM    
0 532 521 67 47               0 324 234 09 63

Hal mahallesi Mertoç gıda toptancıları sitesi A blok No 5   MERSİN

ŞUBE

ORHAN YILDIRIM

TEL   0 543 220 32 00          

HALİLİYE    ŞANLIURFA

ozleryildirim@gmail.com